Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

100 tisíc korun jako pokuta pro podnikatele, kteří nebudou spolupracovat s ČSÚ

Autor: www.isifa.com
Michael Hovorka

Některé z firem mohou dostat do datové schránky výzvu od ČSÚ, aby spolupracovaly na statistickém zjišťování. Pokud odmítnou, zaplatí pokutu až 100 tisíc korun.

Administrativní povinnost, o které mnozí podnikatelé nemají ani tušení. To je statistické zjišťování. Český statistický úřad (ČSÚ) může pro něj oslovit jakoukoli z firem. Pro všechny podnikatelské subjekty je přitom povinné. Pokud odmítnout se zúčastnit, mohou zaplatit pokutu až 100 tisíc korun. 

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com

Nebudete spolupracovat s ČSÚ? Zaplatíte až 100 tisíc korun pokuty. 

Vyplývá to ze zákona č. 89/1995 Sb. o státní statistické službě. V něm mají dle §10 tzv. zpravodajské jednotky zpravodajskou povinnost u statistických zjišťování. Zpravodajskou jednotkou se subjekt stává v okamžiku oslovení ze strany ČSÚ. 

Dopis může dorazit i datovou schránkou. Jeho součástí je přehled všech výkazů, které musí podnikatelé postupně v roce 2015 povinně vyplňovat. 

Dostali jste dopis od ČSÚ? Čekejte nelehkou administrativu

Co všechno souvisí se statistickým zjišťováním, tedy co všechno bude muset podnikatel vyplňovat, to lze vyčíst z vyhlášky Vyhlášky o Programu statistických zjišťování na rok 2015. Konkrétní obsah výkazů však určuje jednotlivému subjektu sám Český statistický úřad. Ten si ostatně statistické subjekty vybírá náhodně, respektive z matematicko-statistického vzorku, který si pro zjišťování vybral. 

Jednotlivé výkazy vám pak potom budou posílány stejným způsobem jako úvodní dopis, popisuje běžnou praxi Jan Vaněk z účetní firmy Tigra.

K čemu data slouží?

Data, které podnikatel ČSÚ poskytne, slouží např. i pro výpočet HDP nebo míry inflace. Jak uvádí úřad na svých webových stránkách, informace vytvářejí základ pro tvorbu hospodářské politiky (např. rozvoj infrastruktury, omezení negativních dopadů na životní prostředí apod.) a nepřímo ovlivňují objem příspěvků ČR do EU a také čerpání dotací z fondů EU. Sebrané a zpracované údaje slouží také pro informování veřejnosti, pro potřeby podnikatelské sféry, vědeckou a výzkumnou činnost a v neposlední řadě jsou předávány i zahraničním subjektům jako Eurostat, OSN, EU, ECB, OECD a další.

Našli jste v článku chybu?
4. 5. 2015 15:33
jezevec (neregistrovaný)

asi osmdesátistránkový dotazník jsem jim vrátil se slušně koncipovaným průvodním dopisem, že dotazníku vůbec nerozumím, navíc minimálně polovinu požadovaných statistických údajů vůbec nevedu, takže jim je nemohu zpětně extrapolovat. a že tedy se velmi omluvám, ale nemám ani žádné pracovní síly kterým bych to mohl poručit, tak snad aby si našli někoho jiného, než abych jim tam ochotně vyplnil nesmysly. k mému překvapeni mi napsala nějaká paní velmi milý dopis, že si s tím nemám lámat hlavu a že o…

4. 5. 2015 13:46
Jaryn (neregistrovaný)

Je to jen obtěžování a navýšení administrativy ze strany nesmyslné instituce. Už jsem se s nimi na toto téma pohádal několikrát, protože jak vás jednou chytnou, už vás nepustí a nezbavíte se toho jinak, než zrušením firmy. Tak jim to vyplňuji, poctivě, ale náhodnými čísly.