Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

100 tisíc korun. Účetní vyčíslují kvůli kontrolnímu hlášení náklady a zdražují

Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Michael Hovorka

Až 100 tisíc korun byly pro některé účetní náklady spojené se zavedením kontrolního hlášení. Vyčíslené náklady ministerstvem financí byly prý podhodnocené.

Přípravy na novou povinnost kontrolního hlášení nám zabrala spoustu času a také peněz. Finanční správa všechno jen zlehčovala. Stěžují si certifikovaní účetní, kteří se proto rozhodli zdražit. Náklady byly podle nich vysoké. Čtvrtina z nich potvrdila, že náklady, do kterých patří upgrade softwaru, poradenství a školení, šly až do 100 tisíc korun. Samotná příprava na novinku pak spolkla zhruba 50 hodin. Vyplývá z průzkumu Komory certifikovaných účetních.

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek

Z objemu zveřejňovaných informací a výsledků tohoto průzkumu je zřejmé, že vyplnění kontrolního hlášení není až tak jednoduché, jak bylo prezentováno v „promo“ videu finanční správy ke kontrolnímu hlášení. Ve videu je předkládána domněnka, že kontrolní hlášení je schopen podat sám podnikatel, bez pomoci účetní. Domnívám se, že toto je ovšem myslitelné jen u drobného živnostníka, který má pouze pár daňových dokladů v měsíci bez splátkových a platebních kalendářů a různých dalších specifik, komentuje kontrolní hlášení k DPH Zuzana Pšeničková, místopředsedkyně Komory certifikovaných účetních.

Čtěte také: Podívejte se na animované video, které radí, jak na kontrolní hlášení k DPH

Z průzkumu také vyplývá, že se certifikovaní účetní si nemyslí, že by kontrolní hlášení pomohlo zvýšit daňové příjjmy. Celých 90 % dotázaných navíc považuje zpracování tvrzení za zbytečnou časovou zátěž, která se promítne do zdražení účetních služeb. Přes 80 % respondentů připravuje kontrolní hlášení pro své klienty a naprostá většina z nich navýší odměnu, kterou si za vedení účetnictví účtuje.

Z průzkumu jasně vyplývá, že pro podnikatelské subjekty tato nová povinnost znamená nejen nárůst administrativy, ale i s ním související zvýšení nákladů, a to nad výši uváděnou ministerstvem financí, kritizuje špatné odhady v důvodové zprávě při zavádění novinky Pšeničková.

Čtěte také: Pokuty u kontrolních hlášení budeme zatím udělovat jen výjimečně, slibuje úřad

Ve zprávě, kterou ministerstvo prezentovalo, bylo uvedeno, že vyvolané náklady na straně plátců DPH se budou pohybovat na úrovni cca 1,37 miliard korun. Takové náklady jsou podle komory jednoznačně podhodnocené. Plátci DPH tak budou muset v souvislosti s kontrolním hlášením počítat s tím, že si za účetní služby připlatí.

Anketa

Už Vaše firma odevzdala první kontrolní hlášení k DPH?

Na zdražení přitom účetní upozorňovali již v prosinci loňského roku. Už tehdy totiž očekávali, že kontrolní hlášení nebude hlavně zpočátku bez chyb, a to kvůli zbytečné složitosti systému.

Content

Čtěte také: Od ledna kvůli kontrolnímu hlášení zdražujeme, otevřeně přiznávají účetní firmy

Právnické osoby a živnostníci, kteří platí DPH měsíčně, musí kontrolní hlášení podat vždy do 25. dne následujícího měsíce, první termín vyprší už dnes. Živnostníci, kteří mají zdaňovací období čtvrtletní, podávají hlášení čtvrtletně. Poprvé tak budou muset učinit do 25. dubna.

Našli jste v článku chybu?
26. 2. 2016 8:15
l0l (neregistrovaný)

panecku vy jste mudrlant. mista auta si muzem koupit kolo, nebo jeste levneji kolobezku, kuchar si poridi noze z teleshopingu a v textilni fabrice by mohli pouzivat jehly a nite jsou levnejsi nez sici stroje. no a pak se vlastne muzeme vratit na stromy.

je evidentni, ze jste nikdy danarinu nedelal, moc rad bych vas videl po roce cumeni 12h/den do monitoru za 2k.

26. 2. 2016 0:31
Pavell+ (neregistrovaný)

Ano je možné koupit v obchodáku něco levnějšího, je možné se pokusit připojit starý monitor, třeba i starou tiskárnu. Je možné se pokusit sehnat další programy, bez licence, nebo fre, je možné nepořídit antivirový program. Také je možnost vše udělat svépomocí ve volném čase. Ale takhle to bohužel nefunguje. Také řemeslník si může pořídit hobby nářadí a vyrazit s mím pracovat.Nebo si můžete pořídit dodávku za 20000 Kč a rozvážet zboží. Výsledek se brzy dostaví.