Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

118 firem na úplném dně za jeden měsíc. Červen hlásí nejvíce bankrotů za 2 roky

Jana Knížková

Obchod a průmysl. Odvětví, ve kterých firmy nejčastěji bankrotují. Nejméně končí firmy v bankrotu v oblasti zemědělství a stravování.

Měsíc červen roku 2016 byl rozhodující hned pro 118 obchodních společností, které z důvodu bankrotu musely ukončit svou činnost. Bez finančních prostředků pro další fungování pak zůstalo více jak 600 fyzických osob. Z celkového počtu bankrotů fyzických osob podnikatelů mělo formu oddlužení 92 %. Meziměsíčně se počet bankrotů obchodních společností zvýšil o téměř 70 %. 

I přesto, že vypadají tato čísla neuspokojivě, dobrou zprávou zůstává, že je počet bankrotů obchodních společností v prvním pololetí letošního roku nižší než ve stejném období roku 2015.

Psali jsme: Klesá počet bankrotů firem. Za poslední rok je jich nejméně za 7 let

Počet jednotlivých návrhů na bankrot se snížil

Co se týká samotných návrhů na bankrot podnikatelských subjektů, jejich počet se meziměsíčně snížil. V červnu bylo podáno 157 návrhů na bankrot obchodních společností, což je o 4 méně než v květnu. Podáno pak bylo 745 návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů. V porovnání s předešlým měsícem je to o 69 méně, uvádí analýza společnosti Czech Credit Bureau

Odnáší to firmy v obchodě a průmyslu

Za posledních 12 měsíců se na finančním dně ocitly firmy zejména v oblasti obchodu a průmyslu. Nejméně bankrotů pak zaznamenalo odvětví zemědělství a také ubytování a stravování. Meziročně se počet bankrotů obchodních společností snížil ve všech hlavních odvětvích s výjimkou zemědělství a odvětví služby převážně pro podniky. Nejrychlejší pokles zaznamenalo odvětví stavebnictví.

Mohlo by vás zaujmout: Osobní bankrot exekuci nevyřeší, je navíc mnohem přísnější

Tip Content early

Nejvíce bankrotů obchodních společností se týká metropole. Za měsíc červen se v Praze “finanční smrt” dotkla hned 40 firem. Na druhém místě se v pomyslném žebříčku za předprázdninový měsíc umístil Jihomoravský kraj se 38 bankroty. Pouze jeden bankrot byl vyhlášen v Ústeckém, Pardubickém a Olomouckém kraji a v kraji Vysočina.

Co se týče dlouhodobého výhledu, za posledních 12 měsíců bylo nejvíce bankrotů obchodních společností vyhlášeno v Praze (331 bankrotů) a v Jihomoravském kraji (144 bankrotů). Nejméně to bylo v Karlovarském kraji (12 bankrotů) a v kraji Vysočina (18 bankrotů).

Našli jste v článku chybu?
14. 7. 2016 8:46
* (neregistrovaný)

V ČR bylo v roce 2014 2 milióny a stopadesátsedm tisíc firem. No a v červnu 2016 z nich nula celá jedna desetina statisíce za jeden měsíc zkrachovala. Tedy 5 na mínus pátou.

Za červen 2016 zkrachovalo, z všemožných důvodů, 0,05% firem. Ó hrůzy nezrozeného!

13. 7. 2016 15:06
Neregistrovaný (neregistrovaný)

Za pár let tu zbude bude jediný podnik gestapáka, pardon estébáka bureše. Já jsem pro znárodnění fertu a popravu babyše. Ono to čínské obohacení naší kultury má něco do sebe.