Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

3 důvody, proč nekupovat ve firmě software a používat cloud

Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
Michael Hovorka

Kancelářský softwarový balík pro firmu v krabici je už minulostí. Firmy přecházejí na cloud, jenže v Česku velmi pomalu.

Využití cloud computingu v českých firmách vázne. Na mnoho firemních počítačích ještě běží operační systém Windows XP, který není už ze strany Microsoftu podporován, a zaměstnanci skladují své dokumenty na lokálních úložištích, které si přeposílají mezi sebou e-mailem a tím i své poštovní schránky zahlcují. Taková je stále realita v Česku. Přitom nové a mnohem efektivnější řešení nabízí právě cloud computing.

Alespoň jednu cloudovou službu využívalo v lednu 2014 zhruba 15 % podniků. Nejvíce firmy používají v rámci cloudu e-mail, na druhém místě je pak skladování souborů na cloudovém úložišti, v menší míře je pak cloud computing používán pro kancelářský balík, účetní aplikace či uložení databází. Vyplývá to z údajů České statistického úřadu.

Lze konstatovat, že napříč velikostními kategoriemi podniků nezaznamenáváme ve využívání placených služeb Cloud computingu výrazné rozdíly, komentuje nový modul pravidelného výběrového šetření o využívání ICT v podnicích Eva Skarlandtová z odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed

Práce v cloudu je mnohem snazší.

V rámci Evropské unie je Česko přitom pod průměrem využívání cloudových služeb. Nejlépe si s cloudem rozumí ve Finsku, ještě hůře než Česko je na tom Rumunsko. A proč vlastně využívat cloud computing?

Čtěte speciál: Moderní firma a cloudové technologie

1) Žádná starost o aktualizaci softwarových aplikací

V případě cloudu rozhodně ušetříte za technickou podporu, která se stará o aktualizaci softwaru na firemních počítačích. Pokud využíváte například kancelářské balíky, které jsou umístěné v cloudu (od Office 365 či Google Apps), nemusíte si lámat hlavu s nejnovější aktualizací softwaru. Vždy máte tu nejnovější verzi.

2) Jednoduchá správa uživatelských účtů

Cloud computing má také nespornou výhodu ve správě uživatelských účtů. Stačí si vytvořit databázi uživatelů a zaškrnout, který zaměstnanec jakou aplikaci může využívat. Navíc lze přiřadit i práva pro sdílení jednotlivých souborů a sdílených firemních složek. Některému ze zaměstnanců můžete přiřadit právo úpravy dokumentů, některému pouze prohlížení. Máte tak naprostou kontrolu nad tím, jak zaměstnanci nakládají s firemním dokumenty.

Content 2017 - tip Creative Dock

3) Jednodušší sdílení dokumentů 

Už žádné posílání dokumentů e-mailem, nikdy nevíte, kdy můžete citlivý dokument odeslat omylem na cizí adresu. Stačí odeslat sdílený odkaz na konkrétní dokument, u nějž navíc můžete nastavit i čas vypršení pro sdílení. Jakmile uplyne nastavená lhůta, dokument se stane automaticky nedostupným, přístup má k němu pouze jeho majitel. Tuto funkcionalitu například výborně podporuje Dropbox. Ve spojení s e-mailem, který je zároveň součástí cloudových služeb, tak můžete docílit toho, že se e-mailové schránky zbytečně nezaplňují, čímž opět výrazně ušetříte.

To jsou jedny z výhod používání cloud computingu, našli bychom jich ještě mnohem více. Zkuste prozkoumat, co jednotlivé cloudové služby nabízejí a jak je v rámci firmy využít. Cloud není určen pouze pro velké firmy, výrazně ušetřit na ICT mohou i malí podnikatelé. Tady je pár tipů, na které cloudové služby se určitě podívat:

Našli jste v článku chybu?
22. 1. 2015 23:48
Kiwi (neregistrovaný)

Chtělo by se říct, že to zní hezky, ale praxe není tak růžová. Ale ve skutečnosti pokud člověk není úplně vymaštěný, tak pozná, že to ani hezky nezní. Je to takový typický produkt brainwashingu... ech.. pardon, brainstormingu. Sejde se skupina dementů, kteří vymýšlejí pitomosti - přesněji, jak řešit cizí problémy, jež ve skutečnosti nikoho netrápí. A pak se najde pár dalších dementů, kteří nepoznají, že to je kravina, a tím, že to začnou uvádět život, vytvořej spoustu problémů, které do té doby …

23. 1. 2015 10:04
Jan (neregistrovaný)

Asi tak. Našel bych dalších 30 důvodů, proč to nedělat, včetně těch tří, co tu napsal autor. Jen módní trend, praktický užitek záporný.