Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

31. květen 2017, den, od kterého již nepůjde v restauracích kouřit cigarety

Daniel Morávek

Prezident Miloš Zeman dnes podepsal zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, který mimo jiné přináší zákaz kouření v restauracích.

Zákaz se týká vnitřních prostor všech provozoven stravovacích služeb, a to bez ohledu, zda se jedná o provozovnu provozovanou na základě hostinské činnosti či nikoliv.

Čtěte také: Zákaz kouření se má vyhnout „šíšám“, zůstává jedno levnější nealko než pivo 

Výjimku budou mít „šíšy“ a e-cigarety

Zákon ovšem počítá s úlevami. Výjimku budou mít čajovny s vodními dýmkami. Kouření vodních dýmek je s čajovnami totiž neodlučně spojeno. Plošný zákaz kouření by pro ně mohl mít likvidační dopady, protože právě nabídka vodní dýmky patří k jejich charakteristickým rysům a tvoří podstatnou část tržeb. I nadále též bude možné v restauracích, barech apod. užívat elektronické cigarety.

Zákon se netýká jen prodeje tabákových výrobků, nýbrž i prodeje alkoholických nápojů. Ze zákona byla nicméně vypuštěna povinnost pro restaurace a stánky s občerstvením, které prodávají alkohol, mít v sortimentu nápojů alespoň jeden nealkoholický nápoj levnější než nejlevnější nabízený alkoholický nápoj stejného objemu.

Norma dále rozšiřuje okruh míst, kde bude zakázán prodej tabákových výrobků, elektronických cigaret a alkoholických nápojů, například o pojízdné prodejny. V neposlední řadě se zvyšují sankce za porušení zákona. Novela nabude účinnosti 31. května 2017.

Našli jste v článku chybu?
15. 2. 2017 13:18
P2010 (neregistrovaný)

Otázka jak to bude ve skutečnosti, stále nevěřím že se dá tahle země civilizovat. Potěšilo by mne to hlavně u koncertů, že by nebylo třeba kvůli tomu jezdit stále do zahraničí, kde už toto dávno vyřešili.

Na druhé straně nechápu proč nepřevzali slovenský model, kde není vyložený zákaz, jen je nutné smraďochy izolovat v uzavřené místnosti tak, aby jí nebylo nutné běžně procházet. Viděl jsem to teď v Bratislavě, velká místnost na konci restaurace oddělená sklem a zavřenými dveřmi. Zajímavé je, že…