Hlavní navigace

5 amerických franšíz, které plánují nově zakotvit i v Česku

 Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
Daniel Morávek 13. 11. 2014

Do Česka se chystají další americké franšízové koncepty. Připravili jsme přehled 5 z nich, které nově shání vhodné zájemce o spolupráci formou master franšízy.

Franšízové podnikání se nejen v Česku těší v poslední době velké oblibě. Kromě rozšiřování stávajících franšízových konceptů však do Česká přichází také nové a nové franšízy, které mohou tuzemští podnikatelé využít. Aktuálně hledá vhodné zájemce o spolupráci formou master franšízy následujících 5 konceptů. Připravili jsme přehled, kolik prostředků potřebuje žadatel o master licenci a kolik pak následně běžní franšízanti.

Čtěte také: 5 nových fastfoodů, které míří do Čech. Víme, kolik stojí otevření pobočky

Edible Arrangments

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed

Do Česka míří 5 nových amerických franšíz.

Do Česka míří Edible Arrangments, jedna z nejúspěšnějších amerických dárkových franšíz, která vznikla v roce 1999 a která především připravuje ovocné dárkové koše ve tvaru květin. Edible Arrangments je charakteristická tím, že disponuje patentovanými nástroji na vytváření speciálních ovocných tvarů. Aktuálně má společnost 1200 obchodů ve 14 zemích světa.

Požadavky na získání master licence jsou následující. Musí se jednat o společnost působící v potravinářství nebo maloobchodě. Je potřeba, aby měla k dispozici nemovitosti, anglicky mluvící management a domluveného dodavatele čerstvého ovoce. Vstupní kapitál firma odhaduje na 750 tisíc dolarů (16,8 milionu korun) až 1,25 milionu dolarů (28 milionů korun). Kdo bude chtít pak provozovat přímo pobočku, vystačí si s řádově nižšími částkami. Vstupní franšízový poplatek činí 30 tisíc dolarů (670 tisíc korun). Celkové náklady na zřízení jedné pobočky činí podle samotné franšízy přibližně, v závislosti na lokalitě a dalších faktorech, 156 až 276 tisíců dolarů (od 3,5 milionu do 6,2 milionu korun).

Čtěte také: Známe jména 16 amerických franšíz, které letos míří na český trh

Fuddruckers

Další franšízou, která hledá v Česku investory a provozovatele licence pro celonárodní trh, je síť restaurací s rychlým občerstvením Fuddruckers, která franšízy nabízí už od roku 1984. Restaurace se zabývají především prodejem hamburgerů, na které používá jen čerstvé nemražené maso a přímo na provozovně pečené pečivo. Fuddruckers nabízí hamburgery na desítky způsobů a na své si přijdou i vegetariáni, na které restaurace ve své nabídce rovněž myslí.

Požadavky na udělení master licence jsou kromě stabilního zázemí a zkušeností s provozováním restauračního byznysu také finanční. Konkrétně by si měl podnikatel připravit 750 tisíc dolarů (16,8 milionu korun) až 2 miliony dolarů (44,7 milionu korun). Co se týče nákladů pro jednotlivé pobočky, Fuddruckers uvádí, že by měl podnikatel počítat s investicí okolo 400 tisíc dolarů (8,9 milionu korun). Vstupní poplatek činí 35 tisíc dolarů (782 600 korun) a firma si ještě následně strhává 5,25 % z hrubých tržeb každé restaurace.

Tilted Kilt

Třetí novou franšízu, která se chystá na český trh, tvoří koncept sportovních barů v keltském stylu zvaný Tilted Kilt, jenž existuje od roku 2003. V současnosti funguje více než 100 podniků po celých Spojených státech amerických a Kanadě. Bary Tilted Kilt kromě nonstop promítání sportovních přenosů nabízí široký výběr piv (až 30 různých druhů) a také kvalitní jídlo. Konkrétní podmínky pro získání licence firma přímo na stránkách neuvádí, stejně jako v případě ostatních franšíz ale půjde o několik set tisíc dolarů. Pro master licenci navíc podnikatel potřebuje 1 až 5 milionů dolarů (22,4 až 111,8 milionu korun).

Čtěte také: Do Česka vstupuje nová americká franšíza, má pomáhat podnikatelům

PJ’s Coffee of New Orleans

V Česku by ráda provozovala svůj koncept také síť kaváren PJ’s Coffee of New Orleans, která používá jen vybraná kávová zrna kávy Arabica, které ochucuje už při pražení. Síť PJ’s Coffee of New Orleans, jejíž první pobočka vznikla už v roce 1978, prodává kromě klasických druhů kávy také ledové a zmrazené kávové nápoje, čaje a čerstvé pečivo a sendviče.

Požadavky na podnikatele, který by chtěl získat Master licenci, se příliš neliší od výše předchozích. Firma chce, aby měl provozovatel zkušenosti s potravinářským či kavárenským businessem, vyřešené dodavatele a samozřejmě „aspoň“ 1 milion dolarů (22,4 milionu korun). “Běžní” franšízanti pak potřebují od  272 500 dolarů (6,1 milionu korun) do 583 000 dolarů (13 milionů korun). Vstupní poplatek činí 25 tisíc dolarů (559 000 korun) a z hrubých výnosů se musí společnosti odvádět 7 %.

Wowcafe

Jako poslední chce do Česka síť restaurací s rychlým občerstvením Wowcafe. Restaurace se zaměřuje na prodej pečených kuřat a kuřecích křidélek. Mezi speciality Wowcafe ale patří i nabídka dietního alternativního menu. Pobočka Wowcafe může mít podobu jak klasické restaurace s obsluhou, tak fast-foodu. 

Kdo by chtěl získat master licenci, musí opět disponovat zázemím, zkušenostmi a také alespoň 3 miliony dolarů (67,1 miliony korun). Obyčejní franšízanti by měli mít připraveno alespoň 224 400 dolarů (5 milionů korun) až 744 500 dolarů (16,7 milionu korun) a počítat s tím, že vstupní poplatek je vyjde na 35 tisíc dolarů (782 600 korun). Stejně jako v případě PJ’s Coffee of New Orleans budou muset navíc odvádět 7 % ze svých hrubých příjmů.

Našli jste v článku chybu?

13. 11. 2014 14:51

Roman (neregistrovaný)

Vzhledem k naprosto dominantnímu postavení značky Frutiko na trhu jedlých dekorací v ČR nemá provozovatel licence Edible Arrangments v České republice žádnou šanci na návratnost investice. Viděl bych to asi stejně komincky, jako když se snaží nadnárodní FoodPanda bezúspěšně konkurovat českému DámeJídlo. Frutiko má celý český trh evidentně pod palcem, investor do franšízi Edible Arrangments by musel být blázen. To už bych radši uvažoval o lokální licenci Frutika pro konkrétní region, jako to nabí…

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

DigiZone.cz: TV Philips a Android verze 6.0

TV Philips a Android verze 6.0

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Vitalia.cz: I církev dnes vyrábí potraviny

I církev dnes vyrábí potraviny

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Měšec.cz: Přejete si číslo účtu na přání?

Přejete si číslo účtu na přání?

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Vitalia.cz: Fotorecept: Jak nezkazit nadýchanou omeletu

Fotorecept: Jak nezkazit nadýchanou omeletu