Hlavní navigace

5 nejdiskutovanějších otázek při startu podnikání

 Autor: 631791
Jana Bohutínská

Začínající podnikatelé si kladou obdobné otázky. Je lepší být živnostník, nebo založit firmu? Kde si půjčit peníze? Jak rozjet vedlejší živnost?

Na Fóru Podnikatel.cz jsou velmi frekventované dotazy týkající se startu podnikání. O čem podnikatelé v začátcích diskutují nejčastěji?

1. Mám podnikat na živnostenské oprávnění jako osoba samostatně výdělečně činná, nebo raději založit společnost s ručením omezeným?

Je důležité, jaký typ byznysu děláte. Pokud opravujete obuv na vesnici, tak opravdu je lépe být živnostníkem. Jestli ale máte třeba vývařovnu obědů pro důchodce a měsíční obrat přesahuje 100 tisíc Kč a máte zaměstnance a strojní vybavení, pak je lépe mít na to s.r.o. Firma, to je pouze nástroj k podnikání. Nic víc, a je potřeba zvolit ten správný nástroj, odpovídá Martina Cowarts na diskuzním Fóru Podnikatel.cz.

Když dělá podnikatel lokální byznys, má malý obrat a nepotřebuje moc strojů, může pracovat jako OSVČ. Ručí pak celým svým majetkem. Právě omezené ručení do výše vkladu společníka může být oproti tomu při větším byznysu a obratu, nebo při riskantnějším podnikání výhodou s.r.o. A další rozměr do rozhodování vnáší skutečnost, zda podnikatel plánuje rozvíjet své obchody také v zahraničí. Budete-li dělat mezinárodní byznys, těžko někde pochodíte jako živnostník, v mnoha zemích s vámi jednat nebudou, dodává na Fóru Martina Cowarts. Čtěte více: Poradna: Jaké nevýhody má eseróčko proti živnostenskému podnikání?

2. Kde mám najít obsahové náplně živností a informace o tom, jaké ke svému oboru potřebuji vzdělání, případně jak dlouhou praxi?

Potřebné informace obsahuje živnostenský zákon, respektive obsahové náplně živností, které jsou přílohou živnostenského zákona.

Pro živnost volnou není třeba žádné speciální vzdělání ani praxe ve zvoleném oboru, stačí jen splňovat obecné podmínky pro podnikání. To znamená dosáhnout věku minimálně 18 let, být způsobilý k právním úkonům a bezúhonný.

Živnosti řemeslné již vyžadují odbornou způsobilost stanovenou živnostenským zákonem – konkrétně v paragrafu 21 a 22. U živností vázaných je třeba odborná způsobilost stanovená v příloze č. 2 živnostenského zákona. Pro živnosti koncesované je třeba získat koncesi.

Obsahové náplně živností jsou podrobně rozepsané v přílohách 1 až 4 živnostenského zákona:

3. Jak je to u živnosti s dodatkem za jménem? Mohu například vystupovat jako „Luděk Novák – servis výpočetní techniky“? A musím se pak povinně zapsat do obchodního rejstříku?

Dodatek za jménem živnostník používat může, hlavní je však pro jeho podnikání právě jméno a příjmení, které jiným názvem obchodní firmy plně nahradit nemůže. Dodatek se do obchodního rejstříku zapisovat nemusí, pokud je tam, kde má být, tj. za jménem. Ovšem primárně na všech důležitých dokumentech (především dokladech) musí být hlavně jméno a příjmení, odpovídá Pavel Říha na Fóru Podnikatel.cz. Čtěte také: Nechcete podnikat pod svým jménem? Musíte založit firmu

4. Co je to švarcsystém a kdy za něj spolupráce s jinou OSVČ může být považována?

Příklad z Fóra: Firma má uzavřenou s OSVČ smlouvu o poskytování služeb. OSVČ pracuje pro firmu jako subdodavatel (poskytuje služby v prostorách firmy a vystavuje jí fakturu za provedenou práci). Nemohl by úřad při kontrole namítnout, že jde o závislou práci? Je smlouva dostačující důkaz, že tomu tak není?

Smlouva dostatečným důkazem není. Jedná se o ukázkový příklad švarcsystému. Nepomůže ani to, že OSVČ současně pracuje i pro jiné klienty. To, že někdo pracuje i pro jiné, neznamená, že vaše práce není skryté zaměstnání. Pokud prostě sedí ve vaší kanceláři, používá nástroje vaší společnosti, a dělá jen to, co se jí nařídí a jak se jí nařídí, tak to je prostě zaměstnání, odpovídá Pavel Říha. Švarcsystémem je až na výjimky podnikání v prostorách a s pomůckami jiné firmy. Čtěte více: Švarcsystém se opět stane “ofiko” nelegálním, vysoké tresty hrozí i pracovníkům

5. Jsem zaměstnancem na plný úvazek. Od začátku roku chci ještě podnikat jako OSVČ vedlejší. Budu muset platit nějaké zálohy nebo daně?

Na Fóru Podnikatel.cz odpověděl Pavel Říha: Zálohy na zdravotní ani sociální pojištění se v prvním roce neplatí. Platí se pouze doplatek na konci roku (respektive na začátku následujícího). Zdravotní vždy při zisku, sociální při zisku nad cca 57 000 Kč. Daně – počítej s 15 % ze zisku, pak můžeš být jen mile překvapen. V dalších letech neplatíš zálohy na zdravotní, na sociální pouze pokud jsi se v předchozím roce dostal nad zisk 57 000 Kč (každoročně se to zvyšuje). Pokud budou zálohy zaplacené za rok nižší než skutečně vypočítané pojištění, nebo dokonce nulové, stát podnikateli přeplatek vrátí.

Specifický případ nastává, pokud by vedlejší živnost byla konkurenční povahy k činnosti zaměstnavatele. Zaměstnavatel pak musí s takovým podnikáním svého zaměstnance souhlasit. V opačném případě by mohl mít novopečený podnikatel se svou vedlejší činností v zaměstnání problémy. Čtěte také: Chcete odejít ze zaměstnání a založit si konkurenční podnik? Pozor, ať nemáte soud na krku

Našli jste v článku chybu?

21. 1. 2012 19:27

Jindra (neregistrovaný)

Nemá se spíše diskutovat k článku? Tohle dej na forum.podnika­tel.cz, tam ti odpoví

21. 1. 2012 19:13

dave (neregistrovaný)

Dobrý den,
prosím o radu. S kolegou máme s.r.o. a profozovnu jsme si najali u jiné firmy. Naše prostory pronajímáme dvoum pracovníkům OSVČ. Dáváme jim klasické objednávky, fakturují nám 1 měsíčně, dělají i pro jiné firmy a hlavně používájí své stroje, které jsou v naší provozovně. Používají i naše, ale to by při kontrole už nikdo nedokázal. Je toto schwarz, nebo se nemusíme ničeho bát? děkuji za radu


Lupa.cz: Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

120na80.cz: Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

DigiZone.cz: R2B2 a Hybrid uzavřely partnerství

R2B2 a Hybrid uzavřely partnerství

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Měšec.cz: Komu musí od ledna zvýšit mzdu?

Komu musí od ledna zvýšit mzdu?

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Podnikatel.cz: Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Lupa.cz: Na koho se v Křišťálové Lupě nedostalo?

Na koho se v Křišťálové Lupě nedostalo?

Root.cz: Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Vitalia.cz: Nestlé vyvinulo nový typ „netloustnoucího“ cukru

Nestlé vyvinulo nový typ „netloustnoucího“ cukru

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

DigiZone.cz: „Black Friday 2016“: závěrečné zhodnocení

„Black Friday 2016“: závěrečné zhodnocení

Lupa.cz: Teletext je „internetem hipsterů“

Teletext je „internetem hipsterů“

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Vitalia.cz: Formičky naší babičky: Jak se zbavit rzi

Formičky naší babičky: Jak se zbavit rzi

Root.cz: Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

DigiZone.cz: Flix TV: dva set-top boxy za korunu

Flix TV: dva set-top boxy za korunu

Podnikatel.cz: Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka