Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

5 podnikatelských oborů, ve kterých vám nejvíce hrozí krach

Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Daniel Morávek

Pořadí nejrizikovějších oborů podnikání se za poslední dobu příliš nezměnilo. Na dvě nejvíce riziková odvětví navíc míří chystaná elektronická evidence tržeb.

Mezi nejrizikovější odvětví z hlediska bankrotu patří v České republice obchod, pohostinství a ubytování a doprava. Na obchod a pohostinství, nejvíce riziková odvětví, navíc míří i připravovaná elektronická evidence tržeb (EET). Rozložení rizikovosti a stability firem v jednotlivých segmentech podnikání dnes zveřejnila poradenská společnost Bisnode.

Nejrizikovější zůstává obchod

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek

Analýza tuzemských firem ukázala, že krach hrozí takřka třetině podnikatelů v oblasti obchodu. Druhým nejrizikovějších oborem je sektor pohostinství a ubytování, kde je ohrožena každá čtvrtá firem. Podobná situace je i v oblasti dopravy, kde scoringový model vyhodnotil jako rizikové přes 24 % firem. Čtvrtým nejrizikovějším oborem zůstává stavebnictví, kde je bankrotem ohrožena každá pátá firma. Pátou příčku zaujímá zpracovatelský průmysl s necelými 16 % rizikových firem. Ve všech zmiňovavých oborech působí největší podíl společností se scoringovým stupněm „rizikový“ (CCC, CC, C).

Právě na dva nejvíce rizikové obory navíc dopadne chystaná elektronická evidence tržeb. V prvních dvou vlnách se má totiž týkat jen restaurací a ubytovacích zařízení a obchodů.

Nejstabilnější je energetika

Co se týče nejstabilnějších odvětví, řadí se na první místo společnosti působící ve výrobě a rozvodu elektřiny, plynu a vody. Skoro tři čtvrtiny firem v tomto oboru má scoringový stupeň vynikající“ (AAA, AA, A). S odstupem zaujímají další místa školství, zdravotnictví a zemědělství. Vysoký počet společností se scoringem „vynikající“ a nízký počet společností se scoringem „rizikový“ resp. „úpadek“ je známkou, že energetika je nejstabilnějším oborem podnikání v ČR. Energetika těží ze svého silného postavení, které v některých oblastech připomíná oligopol, zatímco zdravotnictví a školství jsou služby, jejichž spotřeba se v jakékoliv době jen obtížně omezuje, což přispívá k jejich stabilitě, komentovala analytička Bisnode Petra Štěpánová.

EBF17 tip Šulák

Není bez zajímavosti, že ještě před několika lety byla situace jiná. Například před třemi lety bylo nejvíce rizikovým oborem právě zemědělství, které v současnosti patří mezi nejstabilnější odvětví. Podle agentury ČEKIA, která tehdy výsledky zveřejnila, byla zvýšeným krachem ohrožena takřka každá druhá firma v zemědělství. Podle metodiky ČEKIA Stability Ratingu bylo v ratingovém stupni „rizikové“, CCC až C, hodnoceno 48,8 % společností, což bylo o 123 % více než v rámci ČR celkově. Navíc byl v sektoru zemědělství i vysoký podíl extrémně rizikových i vysoce rizikových subjektů s ratingem C (26,7 %) resp. CC (15,2 %).

Čtěte více: Jsou čeští zemědělci na vymření? Polovině z nich prý hrozí krach

Našli jste v článku chybu?