Hlavní navigace

5 příkladů, jak správně vyplnit v kontrolním hlášení evidenční číslo dokladu

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Daniel Morávek 29. 12. 2015

Pokud se chcete vyhnout výzvám a případně následným kontrolám a sankcím, musíte v kontrolním hlášení především správně vyplnit evidenční čísla daňových dokladů.

Jednou z problematických věcí u kontrolních hlášení bude správně zadat evidenční čísla daňových dokladů. Ta totiž mohou obsahovat kromě čísel i písmena, pomlčky, lomítka a další znaky, ke kterým se jednotlivé informační systémy chovají různě. Není navíc jisté, jakou míru nepřesnosti bude finanční správa tolerovat. Ta na svých stránkách uvádí, že minimálně musí být zachovány alfanumerické znaky ve správném pořadí tak, jak jsou uvedeny na daňovém dokladu.

Čtěte také: Kontrolní hlášení je tady. Čtěte velký přehled, co, kdo, kdy a jak musíte splnit

5 příkladů, jak vyplnit evidenční číslo

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek

Evidenční číslo daňového dokladu tvoří nedílnou součást kontrolního hlášení a jeho vyplňování může podnikatelům přinést nemalé problémy. Podnikatelé by jej proto měli přepisovat co nejpřesněji, jak je uvedeno na dokladu. Pozor na to, že evidenční číslo daňového dokladu se může lišit od variabilního symbolu, kde uvádíte jen čísla. Základem je u kontrolního hlášení správně přepsat alfanumerické znaky ve správném pořadí.

Otázky a odpovědi k evidenčním číslům podle finanční správy

Příklad 1 – písmena, čísla, pomlčky

Jak vyplnit v kontrolním hlášení vyplněno evidenční číslo daňového dokladu, pokud na daňovém dokladu je uvedeno FV-256/16j. Bude dostačující uvést pouze numerické vyjádření tj. 25616?

Odpověď


Evidenční číslo daňového dokladu je pro potřeby kontrolního hlášení nutno zachytit co nejpřesněji tak, jak je uvedeno na daňovém dokladu. Minimálně však musí být zachovány alfanumerické znaky ve správném pořadí shodně, jak jsou uvedeny na daňovém dokladu. Vámi uváděné číslo daňového dokladu by mělo být tedy v kontrolním hlášení vyplněno buď v plném formátu tj. FV-256/16j anebo s vynecháním speciálních znaků, ale ve správném pořadí tj. FV25616j.

Příklad 2 – malá a velká písmena


Obdrželi jsme daňový doklad s evidenčním číslem FV285J. Náš účetní systém ale mění automaticky velká písmena na malá. Můžeme uvést tento daňový doklad v části B.2. kontrolního hlášení ve formátu fv285j?

Odpověď


Ano, změna velkých písmen na malá a opačně není problém.

Příklad 3 – úvodní nuly


Pokud máme evidenční číslo daňového dokladu 000001589, můžeme jej uvést v kontrolním hlášení bez úvodních nul, tj. v kolonce evidenční číslo daňového dokladu bude vyplněno ve formátu 1589?

Odpověď


Ano, v kolonce evidenční číslo daňového dokladu není nutné vyplňovat tzv. vodící nuly (tj. nuly, které jsou před číslem).

Čtěte také: 5 věcí, které si hlídejte v souvislosti s kontrolním hlášením

Příklad 4


Pokud nám dodavatel pošle daňový doklad s uvedením Fa.č. 250000123 (2015), je možné abychom do kontrolního hlášení v části evidenční číslo daňového dokladu vykázali FA.Č. 250000123 (2015)?

Odpověď

Pro účely kontrolního hlášení je nutné vyplnit kolonku evidenční číslo daňového dokladu co nejpřesněji tak, jak je uvedeno na daňovém dokladu. Minimálně však musí být zachovány alfanumerické znaky ve správném pořadí shodně, jak jsou uvedeny na daňovém dokladu. Vyplňuje se pouze číslo daňového dokladu, nikoli označení čísla („Fa.č.“ nebo FA.Č.“), není-li toto označení součástí čísla dokladu. Do kolonky evidenční číslo daňového dokladu se tedy uvede 250000123 (2015), popř. 2500001232015.

Příklad 5 – zmocnění k vystavování daňových dokladů


S dodavatelem máme sjednanou dohodu ve smyslu § 28 odst. 6 zákona o DPH, na jejímž základě jsme my, jakožto odběratel, zmocněni k vystavování dokladů (tzv. self-billing neboli samofakturace). Jaké evidenční číslo dokladu má být uváděno v kontrolním hlášení u dodavatele a odběratele? Dle našeho názoru by se mělo jednat o naše číslo, tj. evidenční číslo, které uvedl vystavovatel dokladu, v daném případě naše společnost – odběratel. V současné době dodavatel do svého účetního systému zadává dané doklady pod svým interním evidenčním číslem, pod kterým jej také vede v evidenci pro účely daně z přidané hodnoty dle § 100 zákona o DPH.

Odpověď


V kontrolním hlášení musí být uvedeno u odběratele i dodavatele shodné evidenční číslo daňového dokladu, který je vystaven na uskutečněné zdanitelné plnění. To, zda je daňový doklad vystaven dodavatelem anebo je k jeho vystavení zmocněn odběratel, není rozhodující. Ve Vašem případě tedy bude v kontrolním hlášení dodavatele i odběratele uvedeno evidenční číslo daňového dokladu uvedené na daňovém dokladu vystavovatelem, kterým je v případě tzv. self-billingu odběratel.

Našli jste v článku chybu?

4. 1. 2016 17:41

jsem zvědavý, jak si s tím poradí velké eshopy - nechtěl bych mít každý měsíc tisíce firemních zákazníků a doufat, že vždycky všichni správně nahlásí moji fakturu. takoví snad budou FÚ vysvětlovat nesrovnalosti každý měsíc...

5. 1. 2016 9:33

Ivan Nový (neregistrovaný)

proč nikde na světě kontrolní hlášení nejsou? Protože lze snadno tento systém použít proti němu samému. Firmy stojící za karuselovými obchody ho zablokují pomocí DDOS útoku, firmy bílých koní budou generovat opravná hlášení až systém zahltí. Stát se bude tvářit, že to funguje a fakticky to uloží k ledu. Buzerace slušných firem ale zůstane. ANO bude líp.

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Vitalia.cz: Fotorecept: Jak nezkazit nadýchanou omeletu

Fotorecept: Jak nezkazit nadýchanou omeletu

Měšec.cz: Přejete si číslo účtu na přání?

Přejete si číslo účtu na přání?

120na80.cz: Jak oddálit Alzheimera?

Jak oddálit Alzheimera?

Lupa.cz: Co se dá měřit přes Internet věcí

Co se dá měřit přes Internet věcí

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

DigiZone.cz: Filmbox Live pro předplatitele UPC DTH

Filmbox Live pro předplatitele UPC DTH

Podnikatel.cz: Informovat o EET musí i e-shopy, nebo zaplatí

Informovat o EET musí i e-shopy, nebo zaplatí

Vitalia.cz: I církev dnes vyrábí potraviny

I církev dnes vyrábí potraviny

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy