Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

5 států v čele s ČR a Rakouskem bojuje za rozšíření reverse – charge

Autor: www.isifa.com
Daniel Morávek

5 států EU chce rozšířit systém reverse – charge o další položky. V ČR se systém už letos rozšířil a s dalším rozšířením musí podnikatelé počítat v září.

Systém reverse – charge (přenesení daňové povinnost) u DPH se v budoucnu možná rozšíří o další položky. Že by státy měly mít možnost požádat o výjimku, která by umožnila uplatnit metodu přenesení daňové povinnosti (reverse charge) na širší okruh zdanitelných plnění než v současnosti, se včera shodli zástupci ministerstev financí Česka, Rakouska, Slovenska, Maďarska a Bulharska. Naposledy se systém reverse – charge rozšiřoval v Česku o další položky letos v dubnu a další položky přibudou na podzim a na začátku příštího roku.

Reverse – charge i na další položky? Střední Evropa je pro

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com

Ilustrační obrázek

Že je metoda reverse – charge je účinným nástrojem proti karuselovým podvodům, se včera shodli zástupci ministerstev financí 5 zemí Evropy, kteří setkali ve Vídni. Všechny zúčastněné státy by prý uvítaly širší pravomoc při rozhodování o jeho uplatnění a podporují proto případnou žádost o výjimku, která by umožnila uplatnit metodu přenesení daňové povinnosti (reverse charge) na širší okruh zdanitelných plnění než v současnosti.

Karuselové podvody představují hrozbu nejen pro rozpočty členských států Evropské unie, ale jsou často spojeny s organizovaným zločinem, který sahá daleko za hranice jednotlivých států, uvedl k problematice Andrej Babiš, který se setkání za ČR účastnil. Výše VAT gapu v EU ve výši 177 miliard EUR za rok 2012 je pro mě alarmující, nepochopitelná a trvám na tom, abychom tento problém řešili okamžitě, dodal.

Evropská komise se nicméně zatím k rozšiřování reverse – charge staví rezervovaně a už vloni nepodpořila návrh, aby se reverse – charge aplikoval plošně.

Čtěte také: Babiš navrhuje EU, aby režim reverse – charge platil na všechno zboží a služby

Reverse – charge se rozšiřoval v dubnu

V Česku se režim reverse – charge rozšiřoval letos v dubnu. Šlo například o dodání mobilních telefonů, zařízení s integrovanými obvody, dodání herních konzolí, tabletů a laptopů či o dodání obilovin a technických plodin. Reverse – charge se u těchto položek nicméně uplatňuje jen tehdy, pokud celková částka základu daně veškerého dodávaného vybraného zboží překračuje částku 100 000 Kč.

Čtěte více: 7 nových položek, na které od dubna platí režim reverse – charge

Od 1. září 2015 se reverse – charge též rozšíří na cukrovou řepu (kód nomenklatury celního sazebníku 1212 91) a od ledna 2016 se také použije při dodání nemovité věci plátci, pokud plátce, který nemovitou věc dodává, uplatní daň podle § 56 odst. 5 zákona o DPH.

START17

Už nějaký ten pátek platí reverse – charge u dodávek zlata, šrotu a odpadu či při poskytnutí stavebních a montážních prací.

Co je vlastně tuzemský reverse – charge

Režim reverse-charge přenáší povinnosti plátce (poskytovatele plnění) přiznat a zaplatit daň na výstupu za uskutečnitelné zdanitelné plnění s místem plnění v tuzemsku na plátce, který toto plnění přijal (příjemce plnění). Zjednodušeně řečeno povinnost přiznat daň má příjemce (odběratel), nikoli plátce (dodavatel) plnění. Režim reverse – charge se uplatňuje u vybraného zboží a služeb, které stanovují právní předpisy.

Našli jste v článku chybu?
5. 5. 2015 18:31
Čtenář (neregistrovaný)

Dobry den, chapu reverse change spravne? Napr. Od jednoho dodavatele nakoupim zbozi podlehajici reverse change za 50.000,-Kc bez DPH od druheho dodavatele nakoupim opet dalsi zbozi podlehajici reverse change za 50.000,-Kc bez DPH. Vsechno zbozi dohromady vyfakturuji pro jednoho zakaznika na jedne fakture napr. za 120.000,- bez DPH. Ja si uplatnim odpocet DPH na vstupu od dvou dodavatelu a DPH, ktere bych jinak odvedl na vystupu zaplati zakaznik primo FU? Takze se pri takovych obchodech vlastne u…

5. 5. 2015 19:48
Vladimír (neregistrovaný)

Ne, chápete to špatně. Od obou svých dodavatelů si uplatníte DPH na vstupu. Pokud je Váš odběratel plátce DPH, fakturujete položky podléhající reverse charge bez DPH. Pokud máte na faktuře ještě další položky, které režimu PDP nepodléhají, pak tyto položky fakturujete s DPH (to je binec, co?). Není-li Váš odběratel plátce DPH, pak fakturujete klasicky vše s DPH na výstupu. To, co je fakturováno v režimu PDP pak zahrnete do přiznání k DPH na zvláštním řádku a kromě toho podáte další přiznání k re…