Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

5 tipů pro práci venku nebo v coworkingu s terasou

Jana Bohutínská

Možnost flexibilně si nastavit místo a čas práce je obvykle jednou z výhod samostatného podnikání. A při pěkném počasí může mít flexibilita podobu práce venku.

Zvlášť pro toho, kdo pracuje jen s notebookem, tabletem a telefonem. Případně se věnuje rozvíjení nápadů, pro které potřebuje „jen“ bystrou hlavu, tužku a blok.

Hledejte stín a nenechte se rušit

Z rychlé facebookové ankety vyplynuly některé praktické zkušenosti z práce pod širým nebem. Někdo chodí pracovat do stínu pod letité lípy, jiný využívá vlastní balkón nebo pracuje pod stromy na zahradě. Jedna maminka zase napsala, že využívá k práci i lavičku na dětském hřišti, kde si mohou její děti v klidu hrát, ona čte vytištěné korektury a popíjí k tomu kávu z termosky. Ukazuje se ale, že především za plného slunce může být práce venku obtížnější – je například špatně vidět na obrazovku notebooku, takže se pro práci venku stává nezbytností příhodný stín.

5 tipů pro práci venku

1. Zvažte, jaké podmínky k práci potřebujete, jak se vám dobře sedí (cílem přeci není vrátit se do kanceláře s ještě větší bolestí zad, spíš naopak), co vás vyrušuje apod. a hledejte takové místo, které bude právě vašim potřebám vyhovovat, nebo si ho uzpůsobte, když to jde. Přizpůsobte ho i tomu, na čem právě pracujete, a zamyslete se nad tím, jak venku podpořit svou produktivitu a na čem se vám venku nejlépe pracuje – třeba se vám bude lépe přemýšlet a zapisovat nápady než vyřizovat maily nebo pořádat pracovní porady.

2. Pokud se vydáte mimo civilizaci, třeba hlouběji do lesa nebo na opuštěné místo k řece, vybavte se jídlem a pitím i vhodným oblečením, které snese případnou změnu počasí. Venku vás kromě hluku nebo lidí může obtěžovat také hmyz – připravte se na něj. Ostražitost je namístě u alergiků.

3. Prověřte si, zda nebudete mít potíže s internetem, pokud ho potřebujete, a zda vám dostatečně dlouho vydrží baterie u notebooku nebo tabletu, pokud je využíváte, případně přibalte ještě baterku náhradní.

4. I město je plné venkovních pracovních možností. Pokud je park přecpaný odpoledne, neznamená to, že v jinou denní dobu se v něm nenajde relativně klidné místo na práci.

5. Pokud je výhodou práce venku čerstvý vzduch a zeleň, která na člověka působí blahodárně, dejte pozor, zda ve skutečnosti nesedíte u frekventované silnice a nedýcháte výfukové plyny z první ruky nebo v zóně s nejvyšším výskytem klíšťat v republice.

Nelze zapomínat ani na to, že práce v přírodě je individuální a ne každému musí nutně vyhovovat. Někdo se prostě nemůže soustředit, pořád ho něco vyrušuje a vadí mu, jak se mu v plném světle leskne obrazovka notebooku. Stejně tak někomu vyhovuje víc les, jinému park nebo zahrádka kavárny, kde není personál příliš aktivní, vnitroblok se stromem, přímořská pláž, trávník u potoka nebo nábřeží u řeky. O vhodném místě rozhoduje nezřídka i to, jak si podnikatelka či podnikatel vyřeší pro práci venku internet – zda budou mít svůj, nebo budou vyhledávat místa, kde je internet k dispozici, případně ho k práci vůbec nepotřebují.

Do práce do parku

V Praze již několikátou sezónu funguje projekt Pracovna v parku, což je svého druhu open air coworking s wifinou (jednoduché dřevěné sezení u jednoduchých dřevěných stolů). Vznikla jako doplnění sdílené kanceláře a kavárny Pracovna na Žižkově. Letos je přístupná od 23. dubna v Karlíně, u řeky, v Přístavu 18600, což je nové kulturní místo tam, kde bývala vlaková zastávka Karlín – přístav.

Obecně lidé, které baví trávit část své pracovní doby venku – freelanceři, kteří si můžou sami zvolit místo na práci, ale i lidé z velkých firem, kteří si tam udělají přes léto meeting, odpovídá na otázku, kdo pracovnu nejvíc využívá, za tým projektu Jan Pelán.

Čtěte také: Chcete u zaměstnanců zvýšit výkonnost i kreativitu? Jděte do zelené i zeleně

Za jednoznačnou výhodu práce venku Jan Pelán považuje možnost měnit místo práce podle momentální nálady nebo povahy aktuálního pracovního úkolu. Venkovní prostředí Pracovny v parku může být na jednu stranu méně pohodlné, závislé na rozmarech počasí, na druhou stranu je neformální a propojené s kontextem širšího okolí karlínského Přístavu 18600. To dává možnost dívat se na věci z jiného, širšího úhlu pohledu, dodává pro server Podnikatel.cz.

V Brně se zase iniciativa Studentské Brno snaží prosadit pokrytí parků wi-fi. Po poradě se zástupci města bylo dojednáno, že v dohledné době bude zavedena wi-fi v lokalitě Björnsonův sad, všechny podklady již byly předány Technickým sítím Brno, takže se již čeká na samotnou realizaci, uvádí za Studentské Brno Tomáš Pařízek. Ambicí je pokrýt i další lokality ve městě.

Coworking je alternativa

Další možností pro venkovní pracovní sezónu jsou i běžná coworkingová centra. Některá z nich totiž disponují terasou, vnitroblokem, nebo dokonce zahradou, kterou lze využít nejen pro odpočinek a relaxaci, ale i pro práci nebo pracovní schůzky. Různě odstupňované členské balíčky většinou umožňují využít prostory pro práci i jen na pár hodin měsíčně a několik měsíců v roce, za přijatelné peníze. A coworkingy také zpravidla nabízejí možnost pronájmů nebo placeného pořádaní pracovních akcí i pro nečleny.

Příkladem coworkingu, kde je možné pracovat i venku, je Paper Hub, součást pražské Paralelní Polis. K10 Coworking na pražských Vinohradech je vila u Havlíčkových sadů s velkou zahradou pokrytou internetem. 

V Praze máme vlastní a skvělou terasu, v Ostravě je to spíše minizahrádka ve vnitrobloku. Členové tam více než pracují, odpočívají. Sem tam na ní uspořádáme i venkovní akci, vytáhneme ven všemožný nábytek a trávíme tam společný čas. A obdobné je to i v Praze, uvádí Vesna MikulováImpact Hubu, což je coworking v Ostravě, Praze a Brně. V Brně pak plánují přístavbu, která počítá i s terasou a venkovním členským prostorem.

Content 2017 - tip Creative Dock

Čtěte také: Není to o tom, co znáte, ale koho znáte. Navazujte nové kontakty

A s venkovním pracovním nasazením počítají třeba také v pražském coworkingu Opero. U nás máme k dispozici otevřené atrium a terasy, kde je možné pracovat a kde teď dotváříme prostředí pro vhodnější pracovní atmosféru, informuje za Opero Bára Seidlová.

Našli jste v článku chybu?
20. 4. 2017 12:06
P2010 (neregistrovaný)

A bezpečnost takového připojení ? Otevřené nezabezpečené wi-fi často s nedůvěryhodným a již několikrát napadeným DNS resolverem od Google (protože je zdarma kompenzací za slídění kvůli prodeji reklamy). Tohle nikdo normální bez VPN kanálu nemůže pro seriózní práci použít.

28. 4. 2017 11:37
DJManas (neregistrovaný)

Až to zavedou, běžte se tam kouknout a prošmějděte si traffic, hádám, že bez VPN pojede přes 90% uživatelů :-( Lidi to prostě neřešej a pak se divěj...