Hlavní navigace

6 stále se opakujících chyb v přehledech OSVČ pro zdravotní pojišťovny

 Autor: www.isifa.com
Daniel Morávek 15. 4. 2014

Některé chyby dělají podnikatelé v přehledech pro zdravotní pojišťovnu rok co rok. Zeptali jsme se samotných pojišťoven, o jaké opakující se přešlapy se jedná.

Přestože přehled o příjmech a výdajích pro zdravotní pojišťovnu zabírá jen jednu stránka, dá se v souvislosti s jeho vyplněním a podáním udělat řada chyb. Zeptali jsme se zdravotních pojišťoven, které chyby podnikatelé nejčastěji dělají.

1. Nepodání přehledu

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com

Některé chyby dělají podnikatelé stále dokolečka.

První častou chybou, která se týká hlavně OSVČ, které nepodávaly daňové přiznání, je to, že přehled pro zdravotní pojišťovnu vůbec nevyplní. Chybně se totiž domnívají, že když nemusely podávat daňové přiznání, nemusí řešit ani přehledy. Na rozdíl od daňového přiznání ale podává přehledy každý podnikatel, který alespoň po část kalendářního roku vykonával samostatnou výdělečnou činnost. Také OSVČ. které neměly žádné příjmy, mají za povinnost přehled odevzdat. Přehled se v takovém případě vyplní a odevzdá jako tzv. “nulový”, příjmy i výdaje se vyplní jako nulové. Pro tyto podnikatele (kteří nepodávali přiznání) navíc již vypršel termín pro podání přehledu, ten se měl totiž podat do 8. dubna 2014. Kdo na přehled zapomněl, měl by své pochybení urychleně napravit.

Čtěte více: Přehledy musí řešit i OSVČ, které nepodávaly daňové přiznání

2. Překlepy a absence údajů

Navzdory chytrým interaktivním formulářům patří stále mezi frekventované chyby nevyplnění některých částí přehledu. Kromě “klasického” opomenutí data a podpisu se zapomíná rovněž na vyplnění požadavku na vrácení přeplatku. Především jde o výběr způsobu zaslání platby (na účet, složenkou) a v případě výběru platby na účet o číslo účtu, které podnikatelé mnohdy nenapíší. Stejně tak se vyskytují i početní chyby a překlepy.

Čtěte také: Víme, jak lze podat přehled elektronicky, a to pro všechny zdravotní pojišťovny

3. Chyby u počtu měsíců

Podnikatelé dále hodně chybují u počtu měsíců trvání samostatné výdělečné činnosti a hlavně u počtu měsíců, kdy se jich netýkal minimální vyměřovací základ. Zatímco do trvání samostatné výdělečné činnosti se počítá i měsíc, ve kterém OSVČ začala podnikat například dva dny před koncem měsíce, u měsíců k minimálnímu vyměřovacímu základu je situace opačná. Počítají se totiž jen měsíce, kdy některá z uvedených skutečností trvala celý kalendářní měsíc.

Jedná se o tyto skutečnosti:

a) plátcem pojistného byl i stát; osoby, za které je plátcem pojistného i stát, jsou uvedeny v § 7 odst. 1 zákona číslo 48/1997 Sb., ve znění pozdějších předpisů (např. nezaopatřené dítě, poživatel důchodu, příjemce rodičovského příspěvku atd.),

b) v zaměstnání bylo odvedeno pojistné vypočtené alespoň z minimálního vyměřovacího základu platného pro zaměstnance,

c) OSVČ pobírala nemocenské z nemocenského pojištění osob samostatně výdělečně činných (při odevzdání Přehledu doloží OSVČ tuto skutečnost potvrzením OSSZ),

d) OSVČ byla osobou s těžkým tělesným, smyslovým nebo mentálním postižením, která je držitelem průkazu ZTP nebo ZTP/P podle zvláštního právního předpisu,

e) OSVČ dosáhla věku potřebného pro nárok na starobní důchod, avšak nesplnila další podmínky pro jeho přiznání,

f) OSVČ celodenně osobně a řádně pečovala alespoň o jedno dítě do 7 let nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku. Za celodenní péči není považována péče u OSVČ, která umístila dítě předškolního věku do školského zařízení na dobu přesahující 4 hodiny denně, nebo dítě školou povinné do školského zařízení na dobu přesahující vyučování, nebo dítě umístila do zařízení s celotýdenním nebo celoročním provozem.

4. Chybějící přílohy

Podnikatelé rovněž zapomínají přiložit doklady, které potvrzují, že se jich minimální vyměřovací základ netýká. Jedná se především o chyby, kdy:

  • studenti nedokládají potvrzení o studiu,
  • důchodci nedokládají rozhodnutí o pobírání důchodu,
  • ženy na rodičovském příspěvku nedokládají jeho pobírání (potvrzení z úřadu práce),
  • není doloženo čestné prohlášení o péči o dítě do 7 let nebo nejméně o dvě děti do 15 let, dokládá přímo pojištěnec (otec nebo matka),
  • neoznamují vznik povinnosti státu platit za ně pojistné v případech, kdy pečují o osobu závislou na péči.

5. Špatné vyčíslení zaplacených záloh

OSVČ se leckdy nevyhnou chybám v celkovém úhrnu zaplacených záloh. Buď do nich omylem započítávají i doplatky za předchozí roky, nebo do nich zahrnují platbu, kterou zaplatily v lednu 2013 na předpis zálohy na pojistném za prosinec 2012. Jelikož pojistné je splatné vždy zpětně za předchozí kalendářní měsíc, patří lednové platby ještě k datům předchozího kalendářního roku.

Čtěte také: Vyplňujeme přehled pro zdravotní pojišťovnu

6. Chybná volba záloh na další rok

Některé OSVČ také plavou ve volbě záloh na nový rok, kdy zaměňují hlavně minimální výši záloh a nulové zálohy. OSVČ, za které pojistné platí stát, nemusí v prvním roce podnikání hradit zálohu na zdravotní pojištění. V druhém roce ale již zálohu platit musí. Hradí ji ve výši na základě příjmů a výdajů (musí tedy platit zálohu alespoň v minimální výši). Oproti tomu OSVČ, které jsou zároveň zaměstnanci, zálohy platit nemusí.

Našli jste v článku chybu?

15. 4. 2014 11:31

Záleží na tom, jaké údaje má účetní k dispozici. Jestliže nemám informace, raději údaj nedoplním. Vybírám : cizinci - mají jiné rodné číslo, než je číslo dané zdravotní pojišťovnou. Zaplacené zálohy - nemám návaznosti na předchozí rok. Mají jiné datum přihlášení na zdravotní pojištění jako podnikatel a jiné v živnostenském listu jako začátek podnikání. Nemají přihlášky, protože je "někam založili", nelze zkontrolovat, jak se věci mají. Tedy dá, musíte telefonovat, jenže někde se s vámi na úřadě …

15. 4. 2014 8:08

stepik (neregistrovaný)

Myslím, že je každému jasné, že doplatek pojistného z přehledu za rok 2012 se do zaplacených záloh uvádět nemá, ale jak je to s přeplatkem za rok 2012, který jsme označili, že nechceme vrátit, ale chceme ponechat pro platbu záloh v dalším roce. Zdravotní pojišťovny většinou v lednu posílají přehled zaplacených záloh za předchozí rok a v tomto přehledu neuvedou tento přeplatek. Uvedou pouze zaplacené zálohy. Nevím, jestli si nějakou zaplacenou zálohu můžu tedy navýšit o daný přeplatek a uvést to …

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

DigiZone.cz: Sat novinky: Fransat UHD Demo

Sat novinky: Fransat UHD Demo

Měšec.cz: Přejete si číslo účtu na přání?

Přejete si číslo účtu na přání?

120na80.cz: Vitaminová abeceda

Vitaminová abeceda

Vitalia.cz: Říká amoleta - a myslí palačinka

Říká amoleta - a myslí palačinka

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

DigiZone.cz: ČRa DVB-T2 ověřeno: Hisense a Sencor

ČRa DVB-T2 ověřeno: Hisense a Sencor