Hlavní navigace

7 dárků, které svým zaměstnancům pod stromeček rozhodně nedávejte

 Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
Daniel Morávek 9. 12. 2014

Dárky patří k Vánocům, a to i ve firmách. Špatně zvoleným dárkem však mohou společnosti napáchat více škody než užitku. Těchto 7 věcí zaměstnancům nedávejte.

Vánoce se již neúprosně blíží a kdo ještě nenakoupil dárky, má na čase. Své zaměstnance obdaruje také řada firem. Nemalé množství společností však dárky napáchá více škody než užitku. Zatímco u některých typů darů platí, že by je firmy neměly dávat nikdy, u jiných záleží na kontextu. Vybrali jsme 7 dárků, kterými zaměstnance rozhodně nepotěšíte.

Čtěte také: 5 dárků, kterými zaměstnance neurazíte, pokud jim je nadělíte pod stromeček

Výpověď

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed

7 dárků, kterými zaměstnance nepotěšíte.

Jednoznačně nejhorším “dárkem”, i když nejde o dárek v opravdovém slova smyslu, je předvánoční výpověď. Žel se často stává, že firmy čekají právě na konec roku, aby některým pracovníkům oznámily, že už s nimi nepočítají. Jsou firmy, které načasují ukončení pracovního poměru a rozdávají výpovědi poslední den před vánočními svátky. Je to pro zaměstnance velmi nepříjemná věc, která ovlivní i soukromý život a náladu během svátků, uvedl David Petrů, výkonný ředitel české pobočky mezinárodní personálně poradenské společnosti HILL International. I nepříjemné věci se dají udělat dobře, nebo špatně. Oznámení výpovědi krátce před Štědrým dnem rozhodne patří do druhé skupiny.

Reklamní předměty

Jen málokterého zaměstnance též potěšíte tím, když mu k Vánocům věnujete reklamní předměty s logem firmy, které běžně dáváte obchodním partnerům či zákazníkům. V tomto ohledu sice existují výjimky, pokud však nejste Louis Vuitton, reklamní předměty pracovníkům nedávejte. Chcete vypadat jako škrt, který si před Vánoci uvědomil, že pro své lidi nic nemá, tak jde do skladu a obdaruje své týmy věcmi, které se nestačily do konce roku rozdat klientům, doplnil serveru Podnikatel.cz Jiří Halbrštát, marketingový manažer ManpowerGroup.

Motivační knihy 

Osobní rozvoj a s ním související motivační knihy patří mezi trendy dnešní doby. Občas se však zapomíná, že by v tomto ohledu mělo jít o svobodné rozhodnutí každého člověka. Nucením někoho do osobního rozvoje si spíše zaděláte na problémy. Pokud někoho navíc obdarujete knihou typu “Jak něčeho dosáhnout nebo jak se zlepšit…“ v podstatě mu říkáte, že aktuálně nepracuje dostatečně a měl by se zlepšit. Nejvíce negativních emocí vyvolá tento typ dárku po absolvování celoročního hodnocení zaměstnanců a výsledků ve firmě, podotkl David Petrů.

Čtěte také: Jak využít blížící se svátky pro blaho firmy? Rozešlete Péefko

“Originální” dárky

Některé firmy se snaží být ve svých dárcích co nejoriginálnější. Je však na zamyšlenou, zda by většina zaměstnanců neocenila místo skoku s padákem spíše dárkový koš s čokoládou a láhví dobrého vína. Stejně tak nemusí zaměstnanci ocenit rádoby vtipné dárky. Zamýšlenému vtipu každý rozumět nemusí, často může být tento typ dárků považován za vyhozené peníze a účel pro zaměstnance žádný. Podobně nebezpečné dárky mohou být ty s nějakým sexuálním podtextem, upozornila Daniela Čajánková, majitelka personální agentury Stimul.

Praktické dárky

Narazit však můžete i se zcela opačným typem dárku, tedy s “praktickým dárkem”. Každý zaměstnanec je jiný a jen málokdy se praktickým dárkem trefíte do vkusu všem. Novou sadu nářadí určitě ocení kutilové, ve většině případů však bohužel jenom oni. Kolegyně se podělila o historku, kdy u předchozího zaměstnavatele dostali všichni k Vánocům kapesní svítilnu do auta. Zřejmě byly výprodeje v obchodě „vše za 30“, komentoval Jiří Halbrštát.

Čtěte také: 5 originálních tipů, co nadělit obchodním partnerům pod vánoční stromeček

Dárky pouze vyvoleným

Těžko odpustitelný hřích tvoří obdarování pouze vyvolené skupiny zaměstnanců, nejčastěji manažerů. Opravdu nepůsobí dobře, když vedení firmy celý rok opakuje zaměstnancům, že se musí šetřit a na Vánoce si udělá vedení speciální akci pro sebe, kde si navíc předají zvláštní drahé dárky. Velmi citlivě vnímají zaměstnanci situaci, kdy vánoční dárek dostanou jen někteří například z řad managementu. A na řadové zaměstnance si nikdo nevzpomene, potvrdila Daniela Čajánková.

Povinná dovolená

Mnoho firem, pokud jim to druh jejich činnosti umožňuje, se naučila během svátků dám svým zaměstnancům volno. Některé společnosti ale toto volno povinně strhávají z dovolené. Z dárku v podobě například 3 dnů volna navíc se spíše stává trest v podobě toho, že si zaměstnanci musí 3 dny z dovolené pošetřit na závěr roku. Stejně tak zaměstnance nepotěšíte povinným pobytovým teambuildingem či školením mimo kancelář, které třeba ještě navíc přesahuje do víkendu.

Našli jste v článku chybu?

9. 12. 2014 10:15

(w) (neregistrovaný)

Optimálním dárkem zaměstnavatele pro zaměstnance jsou peníze. Tedy peníze navíc vedle obvyklé mzdy. Např. třináctý, čtrnáctý plat apod, nejlépe pak zvýšení mzdy. Právě proto byly peníze vynalezeny, aby si za ně každý pořídil, co sám uzná za vhodné a co mu nejlépe vyhovuje. Je to univerzální dárek a jakkoli to může vypadat jako „na nic rozumného jsem pro tebe nepřišel, tak ti dám peníze“, tak je to skutečně dárek, který umí potěšit maximum příjemců.

3. 1. 2015 16:17

Dan (neregistrovaný)

Někdejší společnost EuroTel dávala k 50. narozeninám zaměstnanců, kteří pracovali ve společnosti jedny luxusní hodinky značky Rolex za zhruba 250 000 Kč v té době :-).

Přišlo mi to jako velmi super dárek, navíc vkusný a velmi stylový :-D.

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Podnikatel.cz: Vrátí zvýhodnění, ale výrazně omezí paušály

Vrátí zvýhodnění, ale výrazně omezí paušály

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Říká amoleta - a myslí palačinka

Říká amoleta - a myslí palačinka

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

DigiZone.cz: Sat novinky: Fransat UHD Demo

Sat novinky: Fransat UHD Demo

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

DigiZone.cz: Filmbox Live pro předplatitele UPC DTH

Filmbox Live pro předplatitele UPC DTH

120na80.cz: Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Vitalia.cz: Fotorecept: Jak nezkazit nadýchanou omeletu

Fotorecept: Jak nezkazit nadýchanou omeletu

Podnikatel.cz: Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

DigiZone.cz: ČRa DVB-T2 ověřeno má i Sharp

ČRa DVB-T2 ověřeno má i Sharp

Vitalia.cz: V SAPĚ našli nelegální porážku kachen

V SAPĚ našli nelegální porážku kachen

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět