Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

7 podnikatelských asociací vyzývá vládu, aby stáhla zákon o #EET

Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Daniel Morávek

Sedm podnikatelských asociací se spojilo ve výzvě vládě a poslancům, ve které žádají odmítnutí elektronické evidence tržeb.

Sedm tuzemských podnikatelských asociací vyzvalo vládu, aby z parlamentu stáhla zákon, který zavádí elektronickou evidenci tržeb (EET). Podle nich je přijetí zákona o evidenci tržeb nežádoucí, neboť odporuje zásadám liberálně demokratického státu. Asociace kromě vlády rovněž vyzvaly všechny poslance, aby zavedení EET odmítli.

Stáhněte zákon o EET, říkají asociace

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek

Celkem sedm podnikatelských sdružení (Asociace farmářských tržišť České republiky, Asociace podnikatelů a manažerů, Asociace soukromého zemědělství ČR, Okresní hospodářská komora Jablonec nad Nisou, PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců, Sdružení podnikatelů a živnostníků České republiky a Sdružení pražských podnikatelů a živnostníků) vyzvalo vládu, aby stáhla zákon o evidenci tržeb ze sněmovny. “Zákon je postaven na principech kolektivní viny a presumpce viny a nerespektuje princip priority jednotlivce a jeho svobody před státem. Navíc je zákon o evidenci tržeb špatně připraven – nestanovuje jasná a splnitelná pravidla a naopak dává státu možnost svévolně rozhodovat,” uvádí asociace ve své výzvě.

Podle sdružení platí následující:

EBA_24.5.

  • EET je zbytečná. Stát má nástroje k efektivnímu výběru daní, jen je nevyužívá.
  • EET je plošná. Omezuje všechny kvůli malé menšině delikventů.
  • EET je nadměrně restriktivní. Porušuje zásadu proporcionality, dle níž má stát používat vždy prostředky co nejšetrnější k základním právům a svobodám soukromých osob.
  • EET je diskriminující. Ačkoli jejím účelem má být údajně narovnání podnikatelského prostředí, zavedení EET zvýhodní velké firmy, které budou mít z tohoto systému nevyhnutelně výjimky, a zatíží malé podnikatele, některé až likvidačně.
  • EET je drahá. Náklady státu a podnikatelů budou neadekvátní možnému přínosu.
  • EET má vysoký korupční potenciál. Budou se vypisovat veřejné zakázky na něco, co není potřebné. Navíc stát opakované prokazuje, že takové zakázky neumí realizovat.
  • EET je nebezpečná z hlediska ochrany osobních údajů. Bude se kumulovat obrovské množství informací a dat, snadno zneužitelných.
  • EET je prosazována nelegitimním způsobem. Předkladatelé zákona nemají podložen potenciální přínos EET konkrétními výpočty a zástupci MFČR již několikrát uvedli
    svými výroky na podporu EET veřejnost v omyl.

Se stejnými argumenty se asociace obrátily rovněž na všechny poslance, od kterých žádají, aby zákon o evidenci tržeb odmítli.

Čtěte také: Pokud se zavede elektronická evidence tržeb, data se začnou prodávat, říká Bábek

Našli jste v článku chybu?
27. 10. 2015 17:20
jezevec (neregistrovaný)

Pokud nekradete a nepodvádíte a soustavně neporušujete zákony, pak vám jistě nebude vadit, když stejné podmínky jako EET na podnikatele, budou aplikovány i na váš občanský život. Takže do auta vám bude (za vaše peníze, samozřejmě!) namontován tachograf a GPS, který bude sledovat kudy jezdíte, a zdali všude dodržujete předepsanou rychlost. Samozřejmě budete povinně podstupovat pravidelnou kalibraci tachografu, dokupovat papírky, a za opomenutí odevzdání měsíční uzávěrky budou brutální pokuty. Ber…

1. 11. 2015 21:49
Seti (neregistrovaný)

"Nejsem si jisty, ale rekl bych, ze vsech 10 tis. urcite nepreslo na socialni davky, vzdyt na davkach umi zit dlouhodobe jen cikorky."

Pokud má někdo něco našetřeno, tak lze v pohodě ze soc. dávek žít dlouhodobě. A nesmíte zapomenout na to, že před soc. dávkami je ještě podpora v nezaměstnanosti a ta je podstatně vyšší.

"To ty naklady na EET byly tak vysoke, ze to polozilo 10 tis. podnikatelu, nebo uz nemohli ojebavat, tak se na to vykaslali?"

Řekl bych (podle toho, co se psalo), že část se n…