Hlavní navigace

7 podnikatelských asociací vyzývá vládu, aby stáhla zákon o #EET

Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Daniel Morávek

Sedm podnikatelských asociací se spojilo ve výzvě vládě a poslancům, ve které žádají odmítnutí elektronické evidence tržeb.

Sedm tuzemských podnikatelských asociací vyzvalo vládu, aby z parlamentu stáhla zákon, který zavádí elektronickou evidenci tržeb (EET). Podle nich je přijetí zákona o evidenci tržeb nežádoucí, neboť odporuje zásadám liberálně demokratického státu. Asociace kromě vlády rovněž vyzvaly všechny poslance, aby zavedení EET odmítli.

Stáhněte zákon o EET, říkají asociace

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek

Celkem sedm podnikatelských sdružení (Asociace farmářských tržišť České republiky, Asociace podnikatelů a manažerů, Asociace soukromého zemědělství ČR, Okresní hospodářská komora Jablonec nad Nisou, PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců, Sdružení podnikatelů a živnostníků České republiky a Sdružení pražských podnikatelů a živnostníků) vyzvalo vládu, aby stáhla zákon o evidenci tržeb ze sněmovny. “Zákon je postaven na principech kolektivní viny a presumpce viny a nerespektuje princip priority jednotlivce a jeho svobody před státem. Navíc je zákon o evidenci tržeb špatně připraven – nestanovuje jasná a splnitelná pravidla a naopak dává státu možnost svévolně rozhodovat,” uvádí asociace ve své výzvě.

Podle sdružení platí následující:

dan_nemovitost

  • EET je zbytečná. Stát má nástroje k efektivnímu výběru daní, jen je nevyužívá.
  • EET je plošná. Omezuje všechny kvůli malé menšině delikventů.
  • EET je nadměrně restriktivní. Porušuje zásadu proporcionality, dle níž má stát používat vždy prostředky co nejšetrnější k základním právům a svobodám soukromých osob.
  • EET je diskriminující. Ačkoli jejím účelem má být údajně narovnání podnikatelského prostředí, zavedení EET zvýhodní velké firmy, které budou mít z tohoto systému nevyhnutelně výjimky, a zatíží malé podnikatele, některé až likvidačně.
  • EET je drahá. Náklady státu a podnikatelů budou neadekvátní možnému přínosu.
  • EET má vysoký korupční potenciál. Budou se vypisovat veřejné zakázky na něco, co není potřebné. Navíc stát opakované prokazuje, že takové zakázky neumí realizovat.
  • EET je nebezpečná z hlediska ochrany osobních údajů. Bude se kumulovat obrovské množství informací a dat, snadno zneužitelných.
  • EET je prosazována nelegitimním způsobem. Předkladatelé zákona nemají podložen potenciální přínos EET konkrétními výpočty a zástupci MFČR již několikrát uvedli
    svými výroky na podporu EET veřejnost v omyl.

Se stejnými argumenty se asociace obrátily rovněž na všechny poslance, od kterých žádají, aby zákon o evidenci tržeb odmítli.

Čtěte také: Pokud se zavede elektronická evidence tržeb, data se začnou prodávat, říká Bábek

Našli jste v článku chybu?
27. 10. 2015 17:20
jezevec (neregistrovaný)

Pokud nekradete a nepodvádíte a soustavně neporušujete zákony, pak vám jistě nebude vadit, když stejné podmínky jako EET na podnikatele, budou aplikovány i na váš občanský život. Takže do auta vám bude (za vaše peníze, samozřejmě!) namontován tachograf a GPS, který bude sledovat kudy jezdíte, a zdali všude dodržujete předepsanou rychlost. Samozřejmě budete povinně podstupovat pravidelnou kalibraci tachografu, dokupovat papírky, a za opomenutí odevzdání měsíční uzávěrky budou brutální pokuty. Ber…

31. 10. 2015 0:04

"Nezaplati pak ve vysledku takovy clovek vic jako zamestnanec, kde nemuze ojebavat, nez kdyz podnikal a byl permanentne ve ztrate?"

To je otázka, která kupodivu nemá jednoznačnou a hlavně vždy kladnou odpověď. Nikdo Vám totiž není schopen předem říct, jestli ekonomicky úspěšný "ojebávající" podnikavec bude z hlediska tvorby výnosů a přínosu pro společnost stejně ekonomicky úspěšným zaměstnancem.

Vedle toho, každý makroekonom ví, že šedá a dokonce i černá ekonomika paradoxně jsou nezanedbatelný…