Hlavní navigace

Akciovky s tajnými vlastníky slaví, zákon o anonymních akciích se znovu odkládá

 Autor: http://www.isifa.com
Redakce

Vládní návrh o regulaci anonymních akcií jde znovu k ledu. Podle oficiálních zpráv kvůli nepřítomnosti ministra spravedlnosti. Druhou možností je lobby.

Předloha regulace anonymních akcií se v Poslanecké sněmovně dostala do třetího čtení, ale tím také v tuto chvíli vše končí. Ze sněmovního jednání je celý týden omluven ministr spravedlnosti Pavel Blažek a podle nepsané úmluvy by ministr měl u konečné fáze schvalování být. Ministerstvo potvrdilo, že jeho šéf bude v práci od pondělí a zákon by se měl stihnout projednat a přijmout ještě na 51. schůzi Poslanecké sněmovny. Ukazuje se ale, že to už nebude možné, protože příští týden mají poslanci na programu ještě další dvě novely, které jsou ve třetím čtení, a další už do svého programu zařadit nezvládnou. Zvýšení transparentnosti českých akciových společností se tedy odkládá minimálně o další měsíc.

Dnes si mohou akciové společnosti vybrat, zda budou mít své akcie vydané na jméno, či anonymně na majitele. Listinné anonymní akcie proto využívá více než polovina českých akciových společností. Jedná se o společnosti, které mají důvod svou vlastnickou strukturu z jakýchkoli příčin tajit. Anonymní akcie zvyšují prostor pro korupci a umožňují praní špinavých peněz. Není u nich totiž možné dohledat konečné vlastníky. Česká republika je jedním z posledních koutů světa, která anonymní akcie firmám povoluje. Dalšími jsou ostrovní stát Nauru a Marshallovy ostrovy ležící v jižní polovině Tichého oceánu.

Vlk se nažere a koza zůstane celá

Návrh regulace anonymních akcií počítá s tím, že firmy budou muset zapsat anonymní akcie do centrálního depozitáře nebo je v listinné podobě uložit v bankách. Ministerstvo spravedlnosti je přesvědčeno, že se tím zajistí možnost identifikovat vlastníky a informace o nich budou mít k dispozici soudci, žalobci, policisté i zadavatelé veřejných zakázek nebo poskytovatelé dotací. Pokud by akciové společnosti akcie nezapsaly nebo neuložily, cenné papíry by se rok poté, co zákon vstoupí v platnost, přeměnily na akcie na jméno. Firmy tedy své vlastníky budou muset odkrýt tak jako tak.

Ilustrační obrázek.
Autor: http://www.isifa.com

Utajení akcionáři mohou zatím dál zůstat v klidu.  

To se ale nelíbí předsedovi Rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Pavlu Suchánkovi z ODS. Ten navrhl, aby dosud vydané akcie mohly dát zůstat anonymní. Firmy by musely své vlastníky odkrýt jen v případě, že by se chtěly ucházet o státní a veřejné zakázky. Suchánek svůj pohled zdůvodňuje nižšími administrativními náklady a především zachováním pravicových hodnot. Díky nim se prý nesníží konkurenceschopnost akciových společností s akciemi na majitele.

V případě přijetí zákona v podobě pozměňovacího návrhu pana poslance Suchánka by došlo ke konzervaci dosavadního stavu, který neumožňuje odhalit konečné vlastníky některých akciových společností, a tyto společnosti tak mohou být i nadále nástrojem korupčního jednání, kritizuje tento návrh právník Ekologického právního servisu Martin Fadrný.

Litujeme, že předložený návrh nepovede ke zrušení listinných akcií a jejich plnému nahrazení elektronicky evidovanými akciemi. Elektronicky evidované akcie zvyšují transparentnost vlastnictví společností. Elektronicky evidované akcie jsou vždy dohledatelné, neboť mohou být vedeny pouze na účtech, jejichž vlastníka lze identifikovat. Elektronicky evidované akcie, se kterými se běžně obchoduje na finančních trzích, jsou bezpečnějším, pohodlnějším a levnějším prostředkem i pro podnikatelské subjekty, uvádí Karel Janeček, předseda správní rady Nadačního fondu proti korupci.

A kritikou nešetří ani opozice. Například podle poslanců za Věci veřejné by anonymní akcie měly být zrušeny úplně. Znovu se přetřásá Suchánkův výlet za golfem do Dubaje, předseda Rozpočtového výboru dodnes nedoložil, že peníze, kterými jeho asistent v hotovosti uhradil letenky, byly skutečně jeho.

Našli jste v článku chybu?

16. 2. 2013 14:21

Dobrý den,

bulvární médium se vyznačuje jinými znaky. Jsme stále odborným portálem.

Přeji hezký den,

Michael Hovorka
šéfredaktor


18. 2. 2013 16:58

eeee (neregistrovaný)

pokud někteří jen využívají výhody, které mají jejich konkurenti, ale pokud se změní podmínky všem, tak s tím nebudou mít problém, tak tito nemusí nic slavit a takových asi nebude hodně ale mohou existovat

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Podnikatel.cz: Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Podnikatel.cz: Změny v cestovních náhradách 2017

Změny v cestovních náhradách 2017

DigiZone.cz: Flix TV: dva set-top boxy za korunu

Flix TV: dva set-top boxy za korunu

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Root.cz: Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

Vitalia.cz: Típněte to! Kde všude si už nezakouříte?

Típněte to! Kde všude si už nezakouříte?

Vitalia.cz: Formičky naší babičky: Jak se zbavit rzi

Formičky naší babičky: Jak se zbavit rzi

Root.cz: Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Lupa.cz: Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Podnikatel.cz: Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Podnikatel.cz: Dva doklady netřeba, dejte to na účtenku k EET

Dva doklady netřeba, dejte to na účtenku k EET

Vitalia.cz: V SAPĚ našli nelegální porážku kachen

V SAPĚ našli nelegální porážku kachen

Vitalia.cz: Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Paštiky plné masa ho zatím neuživí