Hlavní navigace

Alza 28. října prodejny otevře, jde prý o výdejny. Další e-shopy zavřou

Daniel Morávek

Během státního svátku 28. října by velké obchody měly mít poprvé povinně zavřeno. Opatření se týká i e-shopů, které mají prodejny splňující podmínky zákona.

Jak ale dnes upozornily Hospodářské noviny, například Alza.cz nechá většinu svých prodejen otevřenou, a to zřejmě včetně největší v Praze v Holešovicích. Podle Alzy jde totiž o výdejny a showroomy. Server Podnikatel.cz oslovil i další velké e-shopy. Ty vesměs uvedly, že svá výdejní místa zavřou a že se budou chovat jako o víkendových dnech.

Kdy a kdo musí zavřít

Už za několik týdnů se poprvé v praxi „předvede“ nový zákon o omezení otevírací doby obchodů. Zákaz otevření se týká 7 svátků. Jde o Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den budou moct mít otevřeno jen do 12:00.
Omezení se však netýká všech obchodníků. Vedle obchodů s prodejní plochou menší než 200 metrů čtverečních nebude zákaz platit pro čerpací stanice, lékárny, prodejny v místech zvýšené koncentrace cestujících na letištích, železniční stanice, autobusové zastávky, prodejny ve zdravotních zařízeních a maloobchodu a velkoobchodu v době, kdy je vyhlášen stav nebezpečí, nouzový stav, stav ohrožení státu nebo válečný stav.

Jestliže obchody zákaz poruší, hrozí jim pokuta až do výše 1 milionu korun. V případě, že by šlo o opakované porušení, mohou dostat pokutu až 5 milionů korun.

Jak dnes uvedly Hospodářské noviny, největší tuzemský e-shop zřejmě nezavře svojí největší prodejnu v pražských Holešovicích, která přesahuje hranici 200 metrů čtverečních. V den státního svátku 28. října zůstane otevřená většina našich výdejních míst. Neprovozujeme prodejny s více než 200 metry čtverečními prodejních ploch, ale síť výdejen a showroomů, kde dochází zejména k výdeji zboží a prezentaci zboží našich smluvních partnerů, uvedl Miroslav Tesař, manažer prodeje Alza.cz.

dan_nemovitost

Ostatní velké e-shopy výdejny zavřou

Další velcí hráči na online trhu ale naopak plánuje část či všechna výdejní místa zavřít. Změny v legislativě se nás netýkají. V průběhu svátků (mimo 24. prosince dopoledne) mají naše výdejní místa zavřeno, uvedl serveru Podnikatel.cz Jan Řezáč, mluvčí Mall.cz. Všechny pobočky CZC.cz jsou na státní svátky standardně zavřené, a to jak v průběhu roku, tak o vánočních svátcích, připojil se Martin Rippl, mluvčí CZC.cz.

Kasa.cz serveru Podnikatel.cz potvrdila, že během státních svátků uzavře Kasahousy a budou uzavřená také výdejní místa KasaPOINT v lokalitách, které odpovídají podmínkám stanoveným zákonem. Zákazníci si budou moci zboží osobně vyzvedávat následující den popř. zvolit doručení domů. Jako větší omezení vnímáme dva vánoční svátky, kdy budou spouštěny povánoční výprodeje a zákazníci jsou zvyklí právě vánoční svátky využít nejen k výběru zboží, ale také k jeho vyzvednutí, uzavřela Andrea Čižmářová, ředitelka komunikace Kasa.cz.

Našli jste v článku chybu?
12. 10. 2016 9:44
def (neregistrovaný)

ovšem toto nařízení by se mělo prosazovat pouze ve státních firmách, v soukromých to nechat na vůli soukromníka a jeho dohody se zaměstnanci...

18. 10. 2016 9:24
tom (neregistrovaný)

presne jak se pise nize co udelaji obchody? no jasne den pred svatkem prodlouzi otviraci dobu (klidne do pulnoci) takze zamestnanci zase ostrouhaj :D stat by o takovejch vecech vubec nemel rozhodovat spravene by bylo to narizeni 200% priplatku za praci ve svatky a basta imho pracoval jsem v obchode 8 let a na svatky jsme se vzdy prali o to kdo bude v praci pac priplatek byl docela dobrej a jestli nejake pokladni v tesku plati malo za svatky no tak to je na NI co sy vyjedna se zamestnavatelem a n…