Analytici čekají, že letošek bude přát podnikání méně

Českou ekonomiku čeká oproti loňsku zpomalení růstu, a to se projeví i v oblasti podnikání. Brzdou bude například nedostatek vhodných zaměstnanců a jejich vysoké mzdové požadavky. Česko čeká v roce 2008 také další posilování kurzu koruny a růst cen zboží a služeb. Vyplývá to z odpovědí analytiků, které oslovila ČTK.

Analytik Raiffeisenbank Pavel Mertlík očekává, že bude pokračovat příliv pracovních sil ze zahraničí a současně že by nezaměstnanost v Česku měla v letošním roce klesnout o několik desetin procenta na 5,5 procent. Zaměstnavatelé by podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška měli počítat asi s osmiprocentním zvýšením mezd zaměstnanců.

Podle francouzského Střediska pro mezinárodní studia a výzkum (CERI) mohou mít některé prvky reforem stlačující účinek na spotřebu, která je teď jediným velmi aktivním motorem hospodářství. Zpráva CERI konstatuje, že i když ČR ztrácí výhodu levné pracovní síly, může uplatnit jiné trumfy – spolehlivou dopravní a telekomunikační infrastrukturu, kompetentní a disciplinovanou pracovní sílu a institucionální prostředí příznivé pro podnikání.

Poradna – pokud si nevíte rady

Další poradny Nové téma

Školení Jak vytvořit rychle jednoduchý web

  •  
    Jak mít na Internetu blog.
  • Jak si založit web na Wordpressu.
  • Jak pokračovat v jeho provozování.

Detailní informace o školení Jak vytvořit rychle jednoduchý web »

Sledujte Podnikatel.cz

Facebook Twitter Google+