Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Áno, bude líp? Počet český firem se slovenským kapitálem raketově roste

Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Michael Hovorka

Jako velké překvapení se dá označit podíl zahraničních vlastníků českých firem. Na první příčce sedí Rusové, na druhé místo poskočili nečekaně Slováci.

Slovenským investorům se v Česku daří. Za dva roky dokázali poskočit v žebříčku nejčastějších zahraničních vlastníků českých firem. Z loňského pátého místa jsou aktuálně na druhém místě. První příčka stále patří Rusům, kteří zvýšili kapitál v českých firmách o 30 %. I přesto největší počet českých firem je v rukou tuzemských majitelů (78 %). Vyplývá to z analýzy vlastnické struktury české podnikatelské sféry, kterou zveřejnila poradenská společnost Bisnode.

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Slováci vzali české firmy útokem. 

Mezi zahraničními vlastníky tuzemských společností dominují také Němci a Ukrajinci. Společným jmenovatelem nejčastějších zahraničních vlastníků je geografická blízkost České republiky, uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Rusové se v Česku zaměřují na kapitálově náročnější projekty

Ta připomněla, že počet podnikatelských subjektů kontrolovaných ruským kapitálem za poslední dva roky klesl o 9,6 %. Na druhou stranu objem ruského kapitálu upsaného v základním jmění českých firem se zvýšil o 2,2 miliardy korun. Z toho lze usoudit, že ruští podnikatelé se v posledních letech začali zaměřovat na větší, kapitálově náročnější, projekty, hodnotí výsledky studie Štěpánová.

Zajímavostí je také fakt, že klesá počet firem s čínským kapitálem. I když si Čína za poslední dva roky udržela své 12. místo, počet firem s čínským kapitálem se snížil. Nejméně kapitálu má ze sledovaných subjektů Španělsko. To ale dokázalo počet českých firem se španělským kapitálem lehce navýšit.


Autor: Bisnode

Výpočty použité v analýze zohledňují výhradně primární vazbu mezi vlastníkem a ovládaným subjektem, nikoli další vazby týkající se vlastníka. Do propočtů byly zařazeny jen veřejně dostupné informace o vlastnických vztazích tuzemských firem, které měla poradenská společnost Bisnode v době zpracování studie k dispozici.

Našli jste v článku chybu?
19. 7. 2015 12:57
Free (neregistrovaný)

K bulvarizátoru ešte doplním, že nadpis ktorí ma sem doviedol, bol "Rusi najviac" štýl. Potom to bolo zmenené na "ANO, Slováci ovládajú ČR" štýl

Nemecko 217 mld. Holandsko 230 md. Rakúsko 89 mld. Luxembursko 80 mld. teraz pozor!

Rusko 10 mld. Slovensko 38 mld.

Česko 1323 mld.

Tak pozor aby vás Rusi a Slováci nezožrali! Raketovo rastú!

"I když si Cína za poslední dva roky udržela své 12. místo, pocet firem s cínským kapitálem se snížil." No hej, z 1,5 je z toho 2,8 mld. Kč, takmer 100% náras…

19. 7. 2015 12:33
Free (neregistrovaný)

Rusi - 700 firiem:

Za 2 roky Rusi zo 7 na 9mld. Kč - 700 firiem

To že vám unikol nárast investícií Nemcov za 2 roky o 116 mld. Kč (+ 116% oproti 2013) je obdivuhodné.