Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Kouření v hospodách se zvýší, paradoxně kvůli antikuřácké novele

Autor: 329515
Daniel Morávek

Ve čtvrtek začne platit novela antikuřáckého zákona. Původně mělo jít o převratný zákon, který zamezí kouření v restauracích. Po poslanecké tvořivosti se z něj však stala norma, která kouření v hospodách spíše podpoří.

Ve čtvrtek nabude účinnosti novela antikuřáckého zákona. Původně „bohulibý“ záměr poslanců Borise Šťastného (ODS), Olgy Zubové (SZ) a Jiřího Carbola (KDU – ČSL) na omezení kouření v restauracích však pozměnila parlamentní diskuze k nepoznání. Zatímco předkládaná novela počítala s tím, že ve vnitřních prostorách restaurací a hospod, které nemají stavebně oddělené kuřácké prostory, bude zakázáno kouřit, výsledné znění zákona vyznívá v podstatě opačně.

Místo omezení kouření mají restaurace pouze povinnost označit se nálepkou, zda jsou kuřáckými, nekuřáckými, či zařízením s vyhraněnými prostory pro kuřáky. Podle odborníků se tak prostě pohostinství raději vymezí jako kuřácká a bude se v nich kouřit ještě více než v současnosti. Aby toho nebylo málo, o nové právní úpravě řada restaurací vůbec neví. Postih za neoznačení hospody přitom může dosáhnout až 5000 korun.

Parlamentní diskuze mění k nepoznaní

V České republice v současnosti pravidelně kouří více než třetina obyvatel. Na následky kouření pak ročně umírá asi 18 000 lidí. Nejde však pouze o samotné kuřáky, cigaretový dým totiž obsahuje řadu nebezpečných chemických látek a tzv. pasivní kouření každý rok zabije zhruba 3 000 Čechů. Zplodiny cigaret navíc představují nemalé riziko pro děti, kterým i krátký pobyt v zakouřeném prostředí může způsobit zdravotní problémy.

Když se na konci dubna roku 2007 začala projednávat novela tzv. antikuřáckého zákona, její předkladatelé si od ní slibovali značné omezení kouření v hospodách a restauracích, kde se návštěvníkům podává i jídlo. Tato zařízení navrhuje (novela) jako nekuřácká, s výjimkou vyhrazených prostor určených pro kuřáky, které by musely být stavbě odděleny a být dostatečně větrány, upřesňoval tehdy poslancům jeden z autorů zákona Boris Šťastný. Jinými slovy, kouření se mělo zakázat ve všech typech restauračních zařízení a mělo být povoleno jen ve stavebně oddělených samostatných prostorech. Čtěte více: Restauratéři, řešte prostory pro kuřáky, dokud je čas.

Jenže už v prvním čtení pozměňovací návrhy ostrost původního záměru zcela otupily, když poskytly stravovacím zařízením možnost vybrat si mezi tím, zda budou kuřácká, nekuřácká, či zařízeními s vyhraněnými prostory pro kuřáky. Jedinou jejich povinností se stalo označení u vstupu, o jaký druh zařízení se jedná. Tyto změny na konec prošly jak dalšími čteními ve sněmovně, tak projednáváním v senátu a výsledná novela místo zákazu kouření v pohostinství pouze přikazuje provozovatelům vybrat si a označit druh restaurace.

Kuřácká nebo nekuřácká? Lze si vybrat

kouření, zákaz, cigarety, dým

Majitelé restaurací se tedy musí rozhodnout, jaký typ zařízení bude provozovat. Novela přikazuje označit vstup a oddělené prostory grafickými značkami (nálepkami), jejichž vzhled určuje příloha zákona. Dále zůstává fádní požadavek dostatečného větrání u kuřáckých hospod a restaurací s vyhrazenými prostory. Zařízení s vyhraněnými prostory pro kouření pak musí mít tyto místnosti stavebně odděleny od prostor, v nichž je kouření zakázáno. Čtěte také: Podnikatelé mají šanci dohlédnout za hranice svého písečku.

kouření, zákaz, cigarety, dým

Stavební úpravy však patří mezi nákladné a časově náročné záležitosti, a proto se odborníci domnívají, že většina restaurací, které nemají nyní prostor pro kuřáky oddělen kamennou příčkou či podobným způsobem, se rozhodne být raději restauracemi kuřáckými. V tomto ohledu tedy může mít novela dopad zcela opačný, totiž že se v určitých restauracích bude moci kouřit ještě více (zejména střední a nižší cenové skupiny). Vlastníci restaurací vyšší cenové skupiny, kde se zákazníci chodí spíše najíst, se nejspíše rozhodnou pro provoz nekuřácké restaurace, domnívá se Marcela Krajčová z advokátní kanceláře FABIAN & PARTNERS.

Anketa

Jste pro úplný zákaz kouření v restauracích?

Nálepky vše vyřeší?

Jediná změna v tomto ohledu se tedy týká toho, že od prvního července se mají restaurace polepit nálepkami, které návštěvníkům naznačí, zda se v daném zařízení může kouřit. Zde ovšem vyvstává další zádrhel, řada podniků totiž o novele antikuřáckého zákona netuší. Všiml jsem si, že mezi kolegy z gastronomie je malá povědomost o tomto zákoně a dost často jsou jím překvapeni, když jsem zjišťoval jejich reakce. Zákon byl málo komunikován v médiích, potvrdil serveru Podnikatel.cz Tomáš Větrovec, manažer restaurace Mlýnec.

kouření, zákaz, cigarety, dým

Jeho zkušenost dokazují i ohlasy z dalších oslovených restaurací či hospod. Bohužel jsme novelu ještě nečetli, takže ostatní dotazy nemůžeme zodpovědět, sdělili serveru v restauraci Ve Sklípku v pražských Dejvicích. Do soboty o změnách nevěděli ani v hospodě U Krychle na Lhotce. O novele jsem nevěděl, ale shodou okolností včera za mnou přišel nějaký člověk. Buď to byl výrobce nebo dealer těch samolepek a nabízel mi je s tím, že mi právě o novele říkal, doplnil Jiří Valášek, provozovatel hospody U Krychle.

Zda však restaurace o zákonu vědí, nebude od prvního července nikoho zajímat. Pokud provozovatel neoznačí svoji provozovnu, orgán kontroly mu může uložit pokutu až ve výši 5 000 korun. Jestliže pak hostinský umožní kouření na místě, na němž je kouření zakázáno (nekuřácká restaurace, prostor vyhrazený pro nekuřáky), hrozí pokuta v rozmezí 5 000 korun až 10 000 korun. V praxi je tedy potřeba, aby se příslušné kontrolní orgány nezabývaly pouze tím, zda je u vstupu do zařízení vylepena pro veřejnost příslušná nálepka, ale aby též důsledně kontrolovaly i plnění těchto dalších povinností, dodala business serveru Podnikatel.cz advokátka Daniela BidmonováAdvokátní kanceláře Tomáš Rašovský. Čtěte také: Zákazník náš pán. Pravidlo, které ovlivňuje slušné chování na pracovišti.

Content

Přísné tresty za prodej cigaret mládeži

Zákon kromě značkování stravovacích zařízení ale přinesl i další změny. Restaurace nesmí nově prodávat tabákové výrobky, tabákové potřeby a elektronické cigarety pomocí prodejních automatů, u nichž nelze vyloučit prodej osobám mladším 18 let. Opatření se netýká pouze automatů, ale všech možných forem prodeje, u kterých nelze ověřit věk kupujícího. Tento zákaz si často vlastníci restaurací neuvědomují, i když jim za porušení hrozí pokuta v rozmezí 10 000 Kč až 50 000 Kč či zákaz činnosti až na dobu 2 let, varuje Marcela Krajčová z advokátní kanceláře FABIAN & PARTNERS.

Novela též zpřísnila tresty v případě „normálního“ prodeje tabákového výrobku či elektronické cigarety osobě mladší 18 let pokuta. Provozovatelům restaurací (ale i obchodům) hrozí za tento přečin pokuta 50 000 korun až 500 000 korun nebo zákaz činnosti až na dobu 2 let. Přestože se v této oblasti přitvrdilo, až praxe ukáže, na kolik změny pomohly a zda vůbec k něčemu byly. Podle mnohých se však nic zásadního nezmění.

Našli jste v článku chybu?
28. 6. 2010 15:26
benzin (neregistrovaný)
Jenze, nechodit tam znamena, vypadnout z kolektivu. To si zadny dnesni teenager nedovoli, takze tam chodi a toto prostredi ho motivuje k tomu zacit kourit. Neco jineho by bylo, kdyby do kuracke restaurace nemeli teenageri pristup a ten provozovatel, ktery by je tam mel by automaticky platil pokutu ve stejne vysi, jak kdyby jim primo cigarety prodaval. To by pak skutecne v zahulenem prostredi sedeli vyhradne jenom dospeli lide a kazili si sve zdravi na svou zodpovednost.
28. 6. 2010 12:30
Obyvatel (neregistrovaný)
Pritom je to tak snadne. Do hospody (putyky, pivnice, nalevny, kurarny) chodi lide kourit a lemtat pivo. Naproti tomu do restuarace by meli chodit se najist a k tomu opravdu vsudypritomny smrad z cigaret nepatri. To ale nevyresi zadne direktivni zakazy ani nalepky, to si musi vyresit lide sami. Dokud se tu bude vetsina hospod nazyvat honosne "Restaurace", jen protoze tam krome zahuleneho prostoru maji treba i dve jidla, tak se problem nevyresi. Staci tam proste nechodit ... Dalsi kat…