Hlavní navigace

Asiana chce po Student Agency odškodnění 21 milionů korun

Redakce 13. 12. 2011

Firma Asiana podala žalobu na firmu Student Agency. V ní žádá odškodnění 21 milionů korun za to, že Student Agency zneužila svého dominantního postavení.

Dopravní společnost Asiana podala žalobu na firmu Student Agency, ve které žádá náhradu škody ve výši minimálně 21 milionů korun. Asiana tak učinila v návaznosti na poslední rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), které nabylo právní moci v letošním létě. Student Agency tehdy dostala pokutu přesahující 5 milionů korun za to, že zneužila své dominantní postavení při provozování autobusové dopravy na lince Praha – Brno. Firma Student Agency se údajně měla snažit vyloučit z uvedeného trhu právě konkurenční Asianu, a to tím, že uplatňovala nepřiměřeně nízké, tzv. predátorské ceny. Čtěte více: Student Agency bylo moc levné, dostalo tak pokutu

Student Agency tak v této kauze čeká další soudní řízení, jelikož se firma rozhodla bránit i rozhodnutí antimonopolního úřadu a podala na něj žalobu. Dopravci se nelíbilo, že úřad vzal v potaz pouze autobusové spoje a odmítl se zabývat nabídkami a slevami ostatních dopravců, především Českých drah. Jak uvedl serveru Podnikatel.cz Aleš Ondrůj, tiskový mluvčí Student Agency, společnost se „boje na dvou frontách“ nijak neobává a věří si, že spor s firmou Asiana vyhraje. Skutečností je to, že Asiana na autobusovém trhu neuspěla, protože zákazníci dali přednost službám od Student Agency. Určitě to nebylo z cenových důvodů, protože Student Agency nesnížila ceny pod úroveň Asiany, dodal Ondrůj.

Celá kauza začala na počátku roku 2008. Společnost Student Agency tehdy zavedla pro trasu Praha – Brno snížené jízdné v ceně 50 Kč, které se týkalo cestujících s kreditovými jízdenkami. To se nelíbilo konkurenční firmě Asiana, která následně podala podnět k antimopolnímu úřadu. Sama Asiana přitom na podzim roku 2007 nabízela na lince Praha – Brno všem cestujícím, kteří si rezervovali jízdenku přes web, cenu 50 korun. Při zakoupení určitého počtu jízdenek a splnění některých dalších podmínek si pak lidé dokonce mohli u Asiany pořídit jízdné za 1 korunu. Čtěte více: Zneužila firma Student Agency svého dominantního postavení?

Přestože se odborníci domnívali, že Asiana u antimonopolního úřadu neuspěje, opak byl pravdou. Na počátku listopadu roku 2010 totiž úřad rozhodl, že Student Agency skutečně zneužila svého dominantního postavení a stanovil firmě pokutu ve výši 6,185 milionu korun. Z e-mailové korespondence managementu Student Agency, která byla Úřadem zajištěna, je patrný záměr Student Agency vytlačit společnost Asiana z relevantního trhu. Za tímto účelem společnost rovněž přizpůsobila svou obchodní politiku, uvedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže k rozhodnutí na svých webových stránkách.

Student Agency podala proti tomuto rozhodnutí rozklad, jelikož jej považovala za protizákaznické. Podle firmy úřad v podstatě řekl, že zákazníci nemají nárok na akční slevy či jiné nabídky, které jsou ale jinak na trhu zcela běžné. Úřad poté sice pokutu o milion korun snížil, firma Student Agency však na něj i tak podala žalobu. Soud v současnosti stále probíhá.

Našli jste v článku chybu?

15. 12. 2011 13:21

krack (neregistrovaný)

Asiana sa nepouci a stale bude kricat, ako jej kazdy ublizuje. No comment.

13. 12. 2011 16:43

Vyvrhel (neregistrovaný)

chteji konkurovat prorostlym mastodontum s velkou prezamestnanosti a neefektivitou, ale kdyz chce konkurovat taky svezi dynamicka firma, ktera si taky umi ohlidat naklady, tak to se jim uz nelibi.

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

DigiZone.cz: TV Philips a Android verze 6.0

TV Philips a Android verze 6.0

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

120na80.cz: Jak oddálit Alzheimera?

Jak oddálit Alzheimera?

Podnikatel.cz: Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Lupa.cz: Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Měšec.cz: Přejete si číslo účtu na přání?

Přejete si číslo účtu na přání?

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Lupa.cz: Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Podnikatel.cz: Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Vitalia.cz: Fotorecept: Jak nezkazit nadýchanou omeletu

Fotorecept: Jak nezkazit nadýchanou omeletu

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life