Hlavní navigace

Autobazary projdou anonymní kontrolou

Situace v některých českých autobazarech neodpovídá požadavkům zákazníků na kvalitu poskytovaných služeb, záruk a samotných vozidel. Prokázal to průzkum na téma Stav obchodu s ojetými vozidly v ČR uskutečněný agenturou STEM/MARK. Bylo dotazováno 516 zákazníků, kteří v posledních 3 letech koupili nebo prodali automobil prostřednictvím autobazaru. Jen za rok 2010 bylo do Česka dovezeno 127 034 ojetých automobilů.

Na základě průzkumu byly nejčastěji zmiňovanými problémy skryté vady na vozidle, špatné informace nebo klamavá reklama, odlišná cena vozu v nabídce, neochotný personál a v neposlední řadě také maskování vad a přetočené kilometry. Zákazníci bohužel neví, na koho se při problematickém nákupu ojetého vozidla obrátit. Čtrnáct procent z nich odpovědělo, že by si s takovou situací neuměli poradit. Dalším bodem průzkumu bylo zjištění referencí o autobazaru. Vice než polovina zákazníků by se spoléhala na internet. Zbytek důvěřuje referencím svých příbuzných a známých, zákazníkům a různým organizacím a institucím.

Že v Česku neexistuje organizace, která se zabývá ochranou zákazníků autobazarů, uvedlo téměř 86 % dotazovaných. Plných 96 % respondentů by přivítalo zavedení nezávislého hodnocení prodejců aut. Průzkum jednoznačně potvrdil, že v České republice není autorita typu asociace nebo občanského sdružení, která by aktivně přispívala ke kultivaci prostředí obchodu s ojetými vozidly, uvedl Pavel Foltýn, předseda Sdružení Věci automobilové. Dodává, že jejich cílem je toto změnit a pomoci tak zákazníkům autobazarů v rozhodování, kde a za jakých podmínek koupí, nebo prodají svůj vůz.

Nově vzniklé občanské sdružení Věci automobilové spolupracuje se společností DEKRA Automobil, a.s., která bude anonymně a nezávisle hodnotit české autobazary. Ta využívá poměrně složitou hodnotící metodiku, která zahrnuje prověření webové prezentace, autobazaru a kontrolní telefonát, ale rovněž fyzickou anonymní návštěvu autobazaru. Chceme narovnat jméno prodeje ojetých automobilů v ČR, sdělil Jan Kupec, koordinator společnosti DEKRA Automobil, a.s.

V celkovém hodnocení se dále posuzuje 35 kategorií. Autobazar na základě hodnocení získá od jedné do pěti hvězdiček. V tuto chvíli je na internetových stránkách občanského sdružení ohodnoceno přibližně 250 autobazarů, přičemž do konce roku 2011 se hodlají dostat na číslo 500. Sdružení Věci automobilové bude od října nabízet rovněž službu právních konzultací pro klienty, kteří mají s autobazary problém. A také možnost zkontrolovat si vozidlo soudním znalcem.

Našli jste v článku chybu?

12. 8. 2011 1:24

Hexer (neregistrovaný)
Vybral jsem si na internetu auto :) v realu bylo hned videt ze brzdy jsou v haji (dostal jsem slevu) ale byl jsem ujisten ze vse ostatni je ok... zeptal jsem se na klimatizaci (kupoval jsem v zime) samozrejme ze mi rekli ze funguje :) a v lete mi pri jejim plneni rekli ze je tam dira ktera nedovoli spustit plneni klimy :) a takovych vad (jako nefunkcni ostrikovani) se naslo jeste nekolik :)

Ono vady na ktere prijdete hned... ty uplatnite jako slevu nebo se na auto vykaslete... ale vady ktere zj…

11. 8. 2011 12:15

mech (neregistrovaný)
Bohuzel, na uvedenych strankach uz pri letmem pohledu do udaju o jednotlivych bazarech jsou chyby (a to uz v takovych zakladnich vecech jako je oteviraci doba, pocet aut). Takze duveryhodnost takoveho katalogu je nula a chudak ten, kdo se jim bude ridit.
Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

Měšec.cz: Přejete si číslo účtu na přání?

Přejete si číslo účtu na přání?

Lupa.cz: Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Vitalia.cz: Fotorecept: Jak nezkazit nadýchanou omeletu

Fotorecept: Jak nezkazit nadýchanou omeletu

Vitalia.cz: Říká amoleta - a myslí palačinka

Říká amoleta - a myslí palačinka

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Lupa.cz: Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

DigiZone.cz: Sat novinky: Fransat UHD Demo

Sat novinky: Fransat UHD Demo

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase