Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Babiš chce zdesetinásobit pokuty pro ty, kteří nesplní povinnosti vůči berňáku

Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
Daniel Morávek

Pokuta až půl milionu korun má nově hrozit podnikatelům, kteří nesplní své povinnosti vůči finančnímu úřadu. Podle podnikatelů se tím zvýší korupce úředníků.

Součástí balíčku daňových zákonů, který schválila vláda, jsou i přísnější tresty pro podnikatele, kteří nesplní své povinnosti vůči finančním úřadům. Ministerstvo financí totiž navrhuje až zdesetinásobit penále. Nově tak budou moct podnikatelé dostat pokutu až do výše půl milionu korun. Podnikatelé upozorňují, že zvýšení pořádkových pokut ničemu nepomůže a jen vytvoří prostor ke korupčnímu jednání úředníků.

Čtěte také: Babišovy daňové plány doznaly změn. Víme, které zůstaly a které jsou nové

Nyní lze udělit pokutu maximálně 50 tisíc korun

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek.

Novela zákona o daních z příjmů, která se nejčastěji skloňovala kvůli paušálům a slevě na dani, obsahuje i další nová ustanovení. Jedním z nich jsou i přísnější pokuty pro podnikatele, kteří poruší své povinnosti vůči finančním úřadům. V současnosti umožňuje daňový řád, aby finanční úřad udělil podnikateli, který závažně ztěžuje správu daní tím, že

  1. navzdory předchozímu napomenutí ruší pořádek,
  2. neuposlechne pokynu úřední osoby, nebo
  3. navzdory předchozímu napomenutí se chová urážlivě k úřední osobě nebo osobě zúčastněné na správě daní.

pokutu do 50 tisíc korun.

Stejně vysokou pokutu mohou správci daně uložit tomu, kdo závažně ztěžuje nebo maří správu daní tím, že bez dostatečné omluvy nevyhoví ve stanovené lhůtě výzvě ke splnění procesní povinnosti nepeněžité povahy, která mu byla stanovena zákonem nebo správcem daně, nestanoví-li zákon jiný důsledek.

Čtěte také: Připrate si nové cenovky, vláda schválila novou sazbu DPH

Pokuty mají činit až půl milionu korun

Ministerstvo financí v čele s Andrejem Babišem však navrhuje přitvrdit, a to poměrně výrazně. Nově by maximální výše pokuty měla činit 500 tisíc korun. Stejně vysokou pokutu navíc budou moci finanční úřady udělit za nesplnění povinnosti nepeněžité povahy. Další okruh souvisí s elektronizací správy daní, kdy se navrhuje s ohledem na stále se rozšířující okruh podání, v jejichž případě stanoví zákon povinnost elektronické formy, specifický postup v situaci, kdy tato forma není dodržena, a to včetně sankce, vysvětluje se v důvodové zprávě k zákonu.

Nový § 247a říká, že pokutu do 500 000 Kč může správce daně uložit tomu, kdo 

EBA_24.5.

  1. nesplní registrační, ohlašovací nebo jinou oznamovací povinnost stanovenou daňovým zákonem nebo správcem daně, nebo
  2. nesplní záznamní nebo jinou evidenční povinnost stanovenou daňovým zákonem nebo správcem daně.

Pokud podnikatel učiní podání jinak než elektronicky, ačkoli tak měl udělat, vznikne mu automaticky pokuta ve výši 2000 korun. Až na 50 tisíc korun se může tato sankce zvýšit, pokud nesplněním povinnosti učinit podání elektronicky podnikatel závažně ztěžuje správu daní.

Podle HK ČR povedou vyšší pokuty ke korupci

Proti zpřísnění pokut se staví Hospodářská komora ČR (HK ČR), podle které povede ke korupčnímu jednání úředníků. Volnost správce daně při jeho rozhodování nesmí být bezbřehá. Libovůle úředníka, která se v novele daňového řádu projevuje subjektivní možností „až desetinásobného“ zvýšení jednoho ze dvou typů pořádkových pokut, dle nás vytváří prostor ke korupčnímu jednání úředníků, vysvětlila Lenka Vodná, mluvčí HK ČR.

Našli jste v článku chybu?
8. 7. 2014 9:21
RDa (neregistrovaný)

Az se zjednodusi zakony na uroven, aby bezny obcan pochopil a dokazal podat samostatne priznani, tak se muzeme bavit o pokutach... ale v soucasne situaci je system vyberu dani a papirovani s tim spojene tak slozite, ze na to lidi ani firmy nemaji - splneni zakonne povinnosti jim pridava extra naklady, ktere jim nikdy nevynahradi!

Obrat v danovem poradenstvi je 5 mld korun na neco pres 5000 subjektu. Tj. prumerny prijem danoveho poradce je milion... proc musi poplatnici vyhodit oknem 5mld? A pak…

16. 7. 2014 21:45

Pokuty být musí, ale za co a na koho vlastně dopadnou? Kdo nebude úředníkům po vůli tak ho zlikvidují. Taková pravomoc je až zarážející. Takže pokud se nepohodnu s úředníkem tak mě zlikviduje. Takže po exekutorech je tu nová skupina všemohoucích.

Pro koho ty pokuty jsou? Velcí se obrní stádem právníků a daňových poradců, takže to dopadne zase na ty malé.

Elektronické podání je super, ale stále čekám, kdy vyhážou ty nepotřebné úředníky. Nebo snad počítají jedničky a nuly v PC?

Až mě nas…