Hlavní navigace

Babiš k změnám: Psala mi 89letá podnikatelka. Neznáme všechny scénáře kolem #EET

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Michael Hovorka 24. 11. 2016

E-shopy lžou, pokud uvádějí, že již mají náklady na #EET. A nikdo v tomto státě neví, jaké jsou všechny obory podnikání, zaznělo od Babiše k změnám.

Drobní podnikatelé s paušální daní a e-shopy nebudou muset evidovat tržby. To jsou v souhrnu změny u EET.

Pro platbu na internetu existuje zatím 18 různých scénářů, nevěděli jsme to, přiznává Babiš

Se změnami přichází ministr financí Andrej Babiš přesně týden před účinností zákona o evidenci tržeb. Nejdříve překvapil informací o tom, že evidenci tržeb nebudou muset evidovat e-shopy. Přesvědčil ho o tom ředitel Asociace pro elektronickou komerci Jan Vetyška. Ten totiž spočítal 18 možných scénářů pro platbu na internetu. Podle něj je zároveň předpoklad o tom, že se budou objevovat stále nové a nové platební metody, o kterých v současné době nemá nikdo ani tušení.

A protože e-shopy tak i tak zanechávají po sobě elektronickou stopu, mohou se z evidence vyškrtnout. Proto my dnes navrhujeme, aby e-shopy z evidence vypadly. Týká se to všech plateb platební kartou „z domu“, upřesnil na tiskové konferenci nový návrh ministr financí Andrej Babiš. 

Že e-shopy již vynaložily nějaké náklady na EET? Je to nesmysl, říká Babiš

Ten se také ostře ohradil proti tomu, že by se některé z e-shopů již začaly připravovat na evidenci tržeb a vynaložily na to jakékoli náklady. Týká se jich to až 1.3. 2017, takže je to nesmysl. Pokud některý z e-shopů vydal nějaké náklady na EET, tak ať dneska za mnou přijde a ukáže mi to, vyzval e-shopy ministr Babiš. 

A proč přichází ministerstvo financí s návrhem až nyní? Podle Babiše je to z toho důvodu, že teprve teď se ukazují konkrétní příklady z praxe, protože podnikatelé už podle něj pochopili, že elektronická evidence tržeb odložena nebude. Já jsem s tím šel na koalici a očekával jsem pragmatickou diskuzi. KDU-ČSL to podpořila, bohužel reakce ČSSD byla velmi nepřátelská, komentoval včerejší koaliční jednání Babiš. 

Premiér po jednání označil nové návrhy Babiše za chaos. Ministr totiž velmi krátce po změnách u e-shopů přišel i s výjimkou pro drobné podnikatele. Ti, kteří budou využívat paušální daň a mají obrat do 250 tisíc korun ročně, budou také z elektronické evidence tržeb vyškrnuti.

89letá důchodkyně z Kladna za noc hvězdou

Ministr totiž obdržel dopis od 89leté důchodkyně z Kladna, která přeprodává ve své garáži rodinného domu ovoce a zeleninu jiným imobilním důchodcům. Tak samozřejmě je to případ, kdy my říkáme, že v rámci toho zákona by měla být nějaká možnost pro Finanční správu, aby tato babička mohla požádat o paušální daň, čímž by neměla povinnost evidovat, obhajoval netradičně změnu u drobných podnikatelů Andrej Babiš.

Povinnost evidovat tržby zároveň odpadne nejen pro živnostníky, kteří požádají o paušální daň, ale také pro zaměstnance, kteří si podnikáním přivydělávají, nebo i ti živnostníci, kteří mají sami zaměstnance. Stále však platí podmínka, že jejich tržby nesmí překročit 250 tisíc korun ročně. 

Podle Babiše je nový návrh vstřícným krokem k těm nejmenším podnikatelům, a proto nechápe, proč koaliční partner ČSSD i opozice, která změny požadovala, proti návrhům najednou protestují. Premiér totiž označil Babišovo chování za neprofesionální a celou situaci za chaos. 

Kdo nebude podle návrhu evidovat tržby

1. e-shopy, respektive veškerá e-commerce, kdy se při platbě po internetu používá platba kartou „z domova“ (platba kartou u kamenných obchodníků se evidovat bude)

2. všechny fyzické podnikající osoby, které budou využívat paušální daň a zároveň budou mít tržby maximálně 250 tisíc korun ročně, týká se to i zaměstnanců, kteří si podnikáním přivydělávají a živnostníků, kteří mají sami zaměstnance

Ministr Babiš takovým postupem vyvolává řadu otazníků a narušuje v očích veřejnosti důvěru v připravenost a promyšlenost celého systému EET. Po tříleté přípravě považuji takové změny na poslední chvíli za velmi neprofesionální, napsal Sobotka ministru financí v otevřeném dopise. 

Změny v EET se budou řešit ještě v pondělí na vládě

Zároveň Babiše vyzval, aby na jednání vlády v pondělí 28. listopadu předložil informaci, ze které bude vyplývat, zda je systém skutečně správně nastaven, zda je plně funkční a také aby byl předložen konečný seznam všech navrhovaných změn, které chce ještě udělat.

Ministr financí Andrej Babiš ale zdůraznil, že od 1.12. se eviduje, všechno běží, pilotní projekt funguje. Zároveň upřesnil, že o autentizační údaje požádalo zatím 46 134 podnikatelů a živnostníků, bylo vydáno 36 607 certifikátů. A v této chvíli již eviduje před účinností zákona 16 412 podnikatelů. 

Našli jste v článku chybu?

24. 11. 2016 15:23

XX (neregistrovaný)

Velmi mne pobavilo, když jsem uslyšel, že o paušální daň můžou požádat i ti podnikatelé, co mají zaměstnance. Jestliže musím splnit podmínku 250 000,- Kč ročního tržby, což je zhruba 20 000,- Kč měsíční tržby, tak při 20% marži mám čistý měsíční zisk 4000,- Kč.
Jak mohu mít zaměstnance, když vydělám čtyři tisíce měsíčně ???
A to nepočítám žádné náklady !!! Prostě absolutní hloupost. Pokud by se jednalo o zisk (rozdíl mezi příjmem a výdaji), tak by těch 250 000,- Kč mělo smysl. Ale jinak ne.24. 11. 2016 15:11

AD (neregistrovaný)

Přes měsíc jsme ve firmě řešili jak doprogramovat eshopy, jak zprostředkovat nově platbu za virtuální produkty. Analytik zpracoval zprávu jak od března dál a výsledek byl negativní. Náklad je určitě čas analytika, sepsání zprávy, a tech. dokumentace k rozšíření stávajících systémů.
Naprogramování provizorního řešení a jeho důkladné otestování jsme odhadovali na 3 měsíce. Takže bylo třeba věc řešit už teď.


Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

120na80.cz: Bojíte se encefalitidy?

Bojíte se encefalitidy?

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Podnikatel.cz: Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Podnikatel.cz: Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Vitalia.cz: Fotorecept: Jak nezkazit nadýchanou omeletu

Fotorecept: Jak nezkazit nadýchanou omeletu

Vitalia.cz: I církev dnes vyrábí potraviny

I církev dnes vyrábí potraviny

DigiZone.cz: Sat novinky: Fransat UHD Demo

Sat novinky: Fransat UHD Demo

Lupa.cz: Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

Vitalia.cz: Říká amoleta - a myslí palačinka

Říká amoleta - a myslí palačinka

Měšec.cz: Přejete si číslo účtu na přání?

Přejete si číslo účtu na přání?

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem