Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Babiš si v EU vydupal jednání o rozšíření reverse charge. Změny od února

Autor: MFČR, podle licence: Rights Managed
Michael Hovorka

Ministr financí Andrej Babiš dosáhl svého. V Bruselu dostal souhlas pro jednání o rozšíření reverse charge. Chce tak bojovat proti daňovým únikům. Co se změní?

Ještě v říjnu ministr financí Andrej Babiš s rozšířením reverse charge, tedy přenesením daňové povinnosti, na půdě Evropské unie neuspěl. Unie s ním o tom nechtěla ani mluvit, dnes si jednání o změnách už prosadil. 

Čtěte více: Babiš v Bruselu narazil. Žádnou výjimku na reverse charge Česko nedostane

Na jednání Rady EU pro hospodářské a finanční záležitosti se mu podařilo prosadit jednání o tvrdším boji proti daňovým únikům v oblasti daně z přidané hodnoty. Pro český návrh zvedlo ruku hned deset členských států. Informovala o tom ČTK

Andrej Babiš při tiskové konferenci
Autor: MFČR, podle licence: Rights Managed

Andrej Babiš při tiskové konferenci oznámil změny schválené EU. 

Babiš chce nezávislé rozhodování v boji proti karuselovým podvodům

Babiš chce mít možnost nezávislého rozhodování, kde uplatnit systém reverse charge. Jedná se především o oblasti, kde jsou podle Finanční správy zjištěny závažné podvody s DPH. 

Podle Babiše by nový systém mohlo Česko otestovat v pilotním projektu. Od února by do systémo mohlo spadnout dodání elektřiny a plynu. Tento náš návrh bude zahrnut do akčního plánu komise boje proti únikům, který bude publikován v březnu 2016. Jednou z možností je požádat o výjimku z pravidel EU, ale to trvá dlouho. Druhou možností je, aby v rámci pilotu ČR dostala možnost aplikovat systém podle svého uvážení, komentoval výsledky jednání v Bruselu Andrej Babiš.

Rozšíření reverse charge si Babiš pojistil už vloni navrhovaným vládním nařízením

Babiš si jednáním v EU tak potvrdil změny, které už v rámci vládního nařízení poslal do připomínkového řízení. Návrh ale neobsahuje jen rozšíření seznamu položek. Ministerstvo rovněž plánuje, že umožní použití režimu přenesení daňové povinnosti i v případě, že celková částka základu daně veškerého dodávaného zboží nepřekročí stanovený limit 100 tisíc korun u vybraného zboží, a to plátcům, kteří se společně dohodnou na použití tohoto režimu.

EBA_24.5.

Čtěte více: Babišův oblíbený seznam se rozšíří, pod reverse – charge spadnou další položky

Reverse charge v praxi funguje tak, že DPH při poskytnutí zboží či služeb nepřiznává prodejce ale odběratel. Prodejce tedy na svém daňovém dokladu neuvádí výši DPH, pouze doplní, že výši dani je povinen doplnit a přiznat odběratel. Toto opatření se netýká koncových spotřebitelů, ale pouze plátců DPH, konkrétně firem a podnikatelů.

Našli jste v článku chybu?
18. 1. 2016 16:15
Luk (neregistrovaný)

Posuzovat kvalitu nějakého opatření podle toho, jak se k tomu staví Kalousek, je hodně úsměvné :-)

Reverse charge není nic jiného, než návrat k dávno opuštěné dani z obratu, která tu byla do roku 1992. Je administrativně podstatně náročnější než DPH. Stát tak vlastně přenáší na podnikatele břemeno své neschopnosti vybírat daně.

23. 1. 2016 14:41
JirkaZ (neregistrovaný)

Na revers charge se firmy mohou "dohodnout" v případě, kdy jsou obě plátci DPH. Slovo "dohodnout se" je v uvozovkách, protože ve skutečnosti zde žádný prostor k dohodě není, vše je legislativně ošetřeno.

Jinak ideální stav je RCH na všechno - pak téměř odpadnou vratky DPH, nebude třeba kontrolní hlášení, ručení za nezaplacenou daň, registrace bankovních účtů apod. Odpadne byrokracie, na čemž vydělají podnikatelé a odpadnou daňové úniky z titulu podvodných vratek DPH a zjednoduší se kontrolní či…