Hlavní navigace

Babiš udělal propagační video na #EET. Vykradl filmový námět seriálu 24 hodin

Michael Hovorka 8. 10. 2015

Zatímco ve sněmovně pustili poslanci EET do 3. čtení, Andrej Babiš zveřejnil video, v němž si zahrál na agenta Bauera. Sbíral v Chorvatsku účtenky.

Poslanci rozhodli. Zákon o evidenci tržeb jde do finálního schvalování. Po čtyřech hodinách ho poslali do 3. čtení, v němž se ukáže, zda zákon projde a zda obstrukce, kterými hrozí opoziční poslanici, dokážou zastavit legislativní proces i přes koaliční většinu. Než se k hlasování poslanci sejdou, musí zákon ještě jednou probrat rozpočtový výbor, aby případně zapracoval pozměňovací návrhy, které jednotliví poslanci při druhém čtení navrhli. 

Ani druhé čtení, které pokračovalo ve středu po zářijovém přerušení, se neobešlo bez ostrých vzájemných výpadů mezi koalicí a opozicí. Poslanec za TOP 09 Miroslav Kalousek si našel nová slova pro evidenci tržeb a to „balkánskou kravinu“ nebo také „balkánský tunel“. Naráží tím na to, že ministr financí Andrej Babiš našel vzor pro evidenci tržeb v Chorvatsku. A právě v něm proběhlo v létě natáčení, kde se Andrej Babiš snažil za 24 minut nasbírat účtenky. Testem měl také prověřit, zda mu dá účtenku opravdu každý živnostník. Video si zpropagoval i na svém účtu na Twitteru.

Video bylo publikováno včera na YouTube kanálu strany ANO a už sklidilo na sociálních sítích množství kritiky. Uživatelé ministru například vytýkají, že pro video vykradl námět filmového seriálu 24 hodin, kde se agent Jack Bauer snaží vždy v průběhu 24 hodin zabránit katastrofě s globálními důsledky. Babiš si na to dal pouhých 24 minut. 

VIDEO: Babiš jako agent Bauer

Video zároveň obsahuje velkou nepřenost. Jako respondent vystupuje Bohuslav Zavadil, který je titulkován jako velvyslanec České republiky v Záhřebu a který zároveň na podporu e-tržeb uvádí, že podnikatelské prostředí bylo v Chorvatsku po zavedení evidence tržeb narovnáno. 

Producenti videa se však dopustili hrubého přešlapu. Zavadil je na velvyslanectví pouze vedoucím obchodně ekonomického úseku. Skutečným velvyslancem je Martin Košatka, který nesprávný titulek ve videu přisuzuje drobnému pochybení produkce.

Otázkou však zůstává, jak tato privátní akce Andreje Babiše, která není první a zřejmě ani poslední, se nakonec promítne do schvalovacího kolečka. Ve sněmovně s tím zatím příliš neuspěl. Opoziční ODS a TOP 09 již spřádají plány, jak obstrukcemi zabránit přijetí zákona. Například šéf ODS Petr Fiala se proti EET staví odmítavě. Často to komentuje i na svém účtu na Twitteru

Čtěte také: Babišova brožura o „fámách a faktech k EET“ sama prezentuje fámy jako fakta

Elektronická evidence tržeb by měla podle odhadu ministerstva financí přinést do státní kasy v první vlně nejdříve 2 miliardy korun, v druhé pak dalších 10 miliard korun. E-tržby se dotknou nejdříve provozovatelů stravovacích a ubytovacích služeb, později dolehnou také na maloobchod a velkoobchod. Jako kompenzaci se spojenými náklady na pořízení EET techniky navrhuje ministerstvo financí jednorázovou daňovou slevu ve výši 5000 korun pro poplatníky daně z příjmu fyzických osob a také snížení DPH u stravovacích služeb ze současných 21 procent na 15 procent. 

Našli jste v článku chybu?

9. 10. 2015 7:44

Technická poznámka ke větě "..dojde po prekroceni FUP k jeho naprostemu odstrihnuti (pres zdejsi 16kbps neprojde ani ping) ".. Dneska už u některých našich operátorů po překročení FUP Vám nezbude ani ta rychlost 16kbps ale jste skutečně odstřižen a musíte si dokoupit další objem přenosu dat...

8. 10. 2015 18:31

A jestli jsem se nespletl, tak tam byly vidět jenom účtenky. Ale z mechanismu který Babiš propaguje - ten okamžitý přenos informace na finanční správu nic. Žádné tablety, žádné smartphony, žádné elektronické pokladny,dokonce ani žádné tiskárny, žádné připojení na internet.
Vlastně, to spíš vypadalo že když ty účtenky vyžadoval, tak proto aby mu je doma na MF proplatili jako služební náklady :)


Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Lupa.cz: Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

Vitalia.cz: Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

120na80.cz: Jak oddálit Alzheimera?

Jak oddálit Alzheimera?

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Měšec.cz: Přejete si číslo účtu na přání?

Přejete si číslo účtu na přání?

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Podnikatel.cz: Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

DigiZone.cz: ČRa DVB-T2 ověřeno má i Sharp

ČRa DVB-T2 ověřeno má i Sharp

Lupa.cz: Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

DigiZone.cz: Sat novinky: paket Polsat a Sci-Fi Universal HD

Sat novinky: paket Polsat a Sci-Fi Universal HD