Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Babiš v Bruselu narazil. Žádnou výjimku na reverse charge Česko nedostane

Autor: www.mfcr.cz, podle licence: Rights Managed
Michael Hovorka

Evropská komise řekla rázné ne na výjimku na širší uplatnění metody přenesené daňové povinnosti. Ministr financí Andrej Babiš boj nevzdává.

Žádnou výjimku na širší uplatnění metody reverse charge (přenesená daňová povinnost) Česko nedostane. Evropská komise zamítla žádost Česka a dalších tří členských států. Česko chtělo úředníky v Bruselu přesvědčit, aby členské státy mohly samy rozhodovat, jaké zboží a služby budou přenesené daňové povinnosti podléhat.

Ministr financí Andrej Babiš při tiskové konferenci
Autor: www.mfcr.cz, podle licence: Rights Managed

Ministr financí Andrej Babiš při tiskové konferenci

Podle Bruselo to ale nejde takto plošně aplikovat. Výjimku podle EK může dostat pouze ta země, která dostatečně prokáže, že je zasažena vážnými podvody. A na to se Česko právě odkazuje. Podle ministra financí Andreje Babiše řádí v Česku karuselové podvody. U těch se zboží opakovaně přeprodává tak, že firma, která měla daň zaplatit, ji neodvede a následná firma v tomto nekonečném řetězci požaduje od státu odpočet daně.

Čtěte také: Babiš nabídl Čechy jako „pokusné králíky“ pro rozšíření reverse – charge

Stanovisko Evropské komise je pro mě zklamáním. Doufal jsem, že pochopí naléhavost naší žádosti, neboť karuselové podvody jsou jednou z největších položek daňových úniků v EU. Věřím však, že pokud nepolevíme v našem úsilí, podaří se nám nakonec Evropskou komisi přesvědčit o tom, že námi navrhovaný postup má smysl, uvádí k rozhodnutí ministr financí Andrej Babiš.

Podle něj karuselový podvod příčinou podstatné části daňového úniku v oblasti DPH. Mezera ve výběru DPH, tzv. VAT GAP, zůstává po řadu let příliš vysoká (v roce 2012 dosáhl téměř 165 mld. EUR a v roce 2013 již dokonce 168 mld. EUR) a tato situace je zcela nepřijatelná, tvrdí ministerstvo financí ve své tiskové zprávě.

Podle Babiše je proto jediným řešením výrazné rozšíření možnosti uplatnit metody přenesení daňové povinnosti (reverse charge), která alespoň vůči karuselovému podvodu funguje, a to u všech služeb nad 10 tisíc eur. S tím ale Evropská komise nesouhlasí.

Postoj Evropské komise Ministerstvo financí považuje za neudržitelný, neboť nelze na jedné straně požadovat od členských států, aby zlepšily výběr DPH, který je jejich odpovědností, a na druhé trvat na odmítání opatření, která jsou k dispozici, doplnil Andrej Babiš.

Tip Content early

Čtěte také: Podívejte se, co všechno budete muset vyplňovat v kontrolním hlášení k DPH

Reverse charge v praxi funguje tak, že DPH při poskytnutí zboží či služeb nepřiznává prodejce ale odběratel. Prodejce tedy na svém daňovém dokladu neuvádí výši DPH, pouze doplní, že výši dani je povinen doplnit a přiznat odběratel. Toto opatření se netýká koncových spotřebitelů, ale pouze plátců DPH, konkrétně firem a podnikatelů.

Našli jste v článku chybu?
6. 11. 2015 12:36
VM (neregistrovaný)

To jako že ostatní výběry daní jsou na tom lépe? Pokud vím, tak všechny vybírají nepřiměřenou částku pod hrozbou násilí, nutí lidi k nepřiměřenému papírování, a nikde není šance ovlivnit, jaké služby (a zda vůbec) dostane plátce zpět. Lidé to vesele trpí, mnoho jich to dokonce považuje za správné a etické.

31. 10. 2015 12:28
l0l (neregistrovaný)

pdp je nejvetsi svinstvo pod sluncem, misto aby stat, ktery kasiruje cca 75% vydelku, delal svoji praci, tak prenasi svoje povinnosti na nevinnou osobu a kasiruje ji misto podvodnika.