Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Bankovní účty v zahraničí pro české podnikatele

Autor: 258398
Kateřina Tietzová

V dnešní době se firmám často nabízí možnost expanze na zahraniční trhy. Naštěstí česká legislativa umožňuje podnikatelům otevírat si bankovní účty i v zahraničí u zahraničních bankovních institucí, i když zde nemají trvalé bydliště. Podmínky a poplatky se však liší.

Pokud podnikatel obchoduje se zahraniční firmou nebo pobývá často v zahraničí, může zvážit možnost zřídit si bankovní účet u zahraniční banky. Nezbytná je znalost cizího jazyka, a dále je nutné dobře propočítat, zda se mu vedení účtu v zahraničí vyplatí.

Založení účtu u zahraniční banky

Založení účtu u každé banky se řídí jinými podmínkami a podnikatelé zaplatí jiné poplatky, jak potvrzuje pro business server Podnikatel.cz Tomáš KofroňRaiffeisenbank: Bohužel u naší mateřské společnosti je problém v její struktuře. Neexistuje jedna firma, ale několik tisíc lokálních kampeliček, kde každá má jiné podmínky a jiné poplatky.

U Raiffeisenlan­desbank Niederösterreich ve Vídni si čeští podnikatelé mohou zřídit podnikatelský účet. Musí přitom předložit tyto tři doklady: výpis z obchodního rejstříku, ověřený překlad tohoto výpisu a cestovní pasy nebo občanské průkazy zastupitelů společnosti. Za základní účet v eurech český podnikatel u vídeňské Raiffeisenbank zaplatí 15,71 euro čtvrtletně. Výpis z účtu stojí 0,85 euro, za každou transakci klient zaplatí 0,90 eura (přímo na pobočce) nebo 0,19 eura (elektronicky). Účet je úročen úrokovou sazbou 0,125 %.

Podnikatelé však musí zvážit všechna možná rizika i výhody založení bankovního účtu v zahraničí. Nevidíme příliš důvodů, proč by si běžný podnikatel měl zřizovat účet v zahraničí – bude čelit kurzovým rizikům, větší nedostupnosti pobočky (podnikatelé často např. pravidelně svážejí do své banky tržby), apod., dodává Tomáš Kofroň.

Jiný způsob zvolila Erste Group, která operuje v osmi evropských státech (Česká republika, Slovensko, Rakousko, Maďarsko, Chorvatsko, Srbsko, Rumunsko a Ukrajina). Koncept skupiny Erste Bank je založen na principu, kdy každý klient má svého poradce, tzn., že i český malý či střední podnikatel má svého poradce v České spořitelně, který mu zabezpečuje veškeré potřebné služby a produkty napříč celým regionem, v němž Erste Bank působí. To znamená, že nemá zvlášť konto u Erste Bank, ale vše je mu zprostředkováno přes jeho poradce v České spořitelně, svěřuje business serveru Podnikatel.cz Hana Cygonková (Erste Group Bank AG, Vídeň). I zde je účet úročen sazbou 0,125 %, výpis z účtu stojí 0,70 euro.

Velmi podrobnou dokumentaci při založení podnikatelského účtu vyžaduje ING Wholesale Banking, kde potřebují získat maximum průkazných informací o vlastnické struktuře, typu podnikání, historii společnosti nebo finanční stabilitě. Podnikatelům jsou k dispozici běžné účty v lokální měně i v ostatních volně směnitelných měnách. Cenové podmínky jsou odlišné v jednotlivých zemích. Záleží též na struktuře služeb a produktů, které bude společnost využívat, říká pro business server Podnikatel.cz Zuzana Kalabová z ING Wholesale Banking.

Běžné účty v ČR v cizí měně

Obchoduje-li podnikatel často se zahraničím a nemá zájem zakládat si účet mimo stát, ve kterém podniká, má možnost založit si v České republice účet v cizí měně, jak již informoval business server Podnikatel.cz. Podnikatelům se tento účet vyplatí zřídit, pokud platby se zahraničím probíhají oboustranně. Odpadnou mu tímto náklady spojené s konverzí měny.

Česká spořitelna zřizuje a vede běžné účty v cizí měně pouze ve vybraných měnách – EUR, USD, CHF, GBP, SKK, CAD, DKK, JPY, SEK.

Komerční banka poskytuje podnikatelům – fyzickým osobám a právnickým osobám běžný účet v cizí měně s běžnými službami platebního styku. Umožňuje také využívat další navazující produkty a služby KB, například Internetové bankovnictví mojebanka, PC bankovnictví Profibanka či telefonní bankovnictví Expresní linka KB. Vedení v USD a EUR je standardní, další měny (AUD, CAD, CHF, GBP, JPY, NOK, PLN, SEK a SKK) jsou pouze na výjimku.

ČSOB nabízí podnikatelům vedení účtů v těchto cizích měnách: USD, CHF, JPY, GBP, CAD, DKK, NOK, SEK, EUR, AUD, PLN, HUF, SKK.

Content

Raiffeisenbank a eBanka nabízejí možnost zřízení firemního účtu, který lze pod jedním číslem účtu vést až v deseti různých měnách. Kromě českých korun lze na tomto účtu disponovat dalšími devíti měnami (EUR, USD, SKK, GBP, CHF, JPY, CAD, HUF, PLN). Při zahraničních platbách proto nedochází k nevyžádané konverzi. Všechny transakce navíc probíhají v reálném čase a jsou hned připisovány na účet.

U ING Wholesale Banking mají běžné účty v cizí měně stejný režim jako účty v lokální měně a mohou sloužit pro vypořádání všech transakcí vyplývajících z produktového portfolia ING Wholesale Banking.

Anketa

Pomůže podnikatelům zavedení jednotné evropské měny?

Našli jste v článku chybu?
1. 4. 2009 13:58
Míra (neregistrovaný)
Hloupé otázky v anketě,hlavně ta třetí. Na čem vydělají podnikatelé vydělají i občané. Rozdíl je pouze v uvažování, že jako podnikatel nekoukám jen na první zdražení, které se mě bude týkat stejně jako občanů, ale místo hudrání o nevýhodnosti se podívám dál, zatnu zuby a s vidinou zlepšení jdu dál. Je smutné, že i takový server jako jste vy to nejen že nevysvětluje, ale dokonce podporuje tak hloupou otázkou. Euro je naše jediná naděje, jak se mírně ochránit před propadem hodnoty našich prostřed…
17. 3. 2009 12:40
Zippus Limited (neregistrovaný)
17. 3. 2009 12:49 smazal Admin serveru, důvod: SPAM