Hlavní navigace

Banky se zaměřují na mobily. Nahradí chytré telefony platební karty a hotovost?

Daniel Morávek 2. 3. 2012

Chytré telefony se stávají chytřejšími a brzy možná nahradí i vaši peněženku. Banky totiž zavádějí bezkontaktní mobilní platby, kterým má patřit budoucnost.

Již brzy půjde v obchodech platit bezkontaktně pomocí chytrého telefonu. Několik bank totiž oznámilo, že tento způsob úhrad chce během letošního roku zavést. Podle některých bude bezkontaktním platbám patřit dokonce celý letošní rok a blízká budoucnost. Co všechno bude potřeba, abyste svým chytrým telefonem běžně platili a jaké banky tuto možnost nabídnou?

Bude mobilním platbám patřit rok 2012?

Před několika týdny ohlásila Komerční banka spuštění bezkontaktních mobilních plateb, ke kterému by mělo dojít v polovině roku 2012. Komerční banka společně se Citibank Europe, společnostmi Globus ČR, VISA Europe a Telefónica Czech Republic otestovaly bezkontaktní mobilní platby v roce 2011 v pilotním projektu. Podle všech firem se zkouška podařila a mobilní bezkontaktní platby se osvědčily. Jak uvedli například zástupci VISA, letošní rok bude patřit právě bezkontaktním platbám. Také banky v nich vidí budoucnost. Bezkontaktní platební technologie jsou u našich klientů vítanou inovací, o čemž nás přesvědčily i dosavadní výsledky projektu, komentoval v prosinci Stanislav Novotný, produktový manažer kreditních karet Citibank. Průzkum potvrdil naši hypotézu, že platbě mobilem budou klienti dávat přednost před platbou kartou, připojil se Sirus Zafar, ředitel platebních karet Komerční banky. Čtěte  na Měšec.cz: Bezkontaktní platby v západní Evropě: Boj a přesvědčování obsluhy (TEST)

Bezkontaktní mobilní platby zprovozní Komerční banka zatím pro telefony iPhone 4 a iPhone 4S a půjde přes ně platit všude, kde jsou akceptovány bezkontaktní karty Visa. Platba bude fungovat skrze technologii NFC (Near Field Communication). Zákazníci si budou muset na telefon připevnit ochranný rámeček iCarte od společnosti Wireless Dynamics a stáhnout si z App Store doprovodnou aplikaci Visa Mobile pro iCarte App. Rámeček iCarte obsahuje anténu a integrovaný zabezpečovací prvek Secure Element, v němž bude mobilní karta uložena. Po aktivaci mobilní karty Visa mohou spotřebitelé začít nakupovat jednoduše tak, že spustí aplikaci a přiloží svůj přístroj iPhone k jakémkoli platebnímu terminálu všude v Evropě, který akceptuje bezkontaktní karty, aniž by bylo potřeba zadávat PIN, doplnila Monika Klucová, mluvčí Komerční banky. Prostřednictvím telefonu půjde tímto způsobem platit i na internetu. Stejným způsobem chce bezkontaktní mobilní platby provozovat také Česká spořitelna, která ohlásila jejich start přibližně ve stejném termínu.

O něco později chce s bezkontaktními platebními metodami přijít Citibank, která je plánuje spustit ke konci roku 2012. Oproti Komerční bance či České spořitelně však chce být o krok dále a přinést řešení, které umožní  použití bezkontaktních mobilních plateb na všech mobilních telefonech vybavených NFC technologií, a to bez nutnosti pořizovat dodatečná zařízení (iCarte pro iPhone apod.). Zároveň nahrání platební karty nebo aplikace do mobilního telefonu bude možné  „vzduchem“, tedy bez nutnosti návštěvy banky či operátora, jak tomu bylo doposud u pilotního provozu,  upřesnil serveru Podnikatel.cz Branislav Cehlárik, manažer pro vnější vztahy Citibank Europe pro Českou republiku a Slovensko.

MOPET CZ a tajemné, nové mobilní platby

Bezkontaktní mobilní platby ale nebudou jedinou novinkou v oblasti mobilních plateb. Už v roce 2010 vznikla společnosti MOPET CZ, která si dala za cíl připravit nový platební standard pro Českou republiku. Akcionáři firmy MOPET CZ se staly (a jsou) čtyři banky – Česká spořitelna, Raiffeisenbank, UniCredit Bank a GE Money Bank, mobilní operátoři Telefónica O2, Vodafone a T-Mobile a také společnost A-communications. Původně firma MOPET CZ avizovala, že nové mobilní platby spustí už v roce 2011. To se však nepodařilo a nyní má v plánu platby zprovoznit v druhém čtvrtletí letošního roku. Informaci potvrdily serveru Podnikatel.cz banky z firmy MOPET CZ.

O jaký konkrétní systém má jít, zatím společnost MOPET CZ nechce říci. Podle slov Venduly Volákové, mluvčí firmy, půjde o technologii odlišnou od bezkontaktníních mobilních plateb a využitelnou pro všechny druhy mobilních telefonů. Nejen tedy pro ty „chytré“ z nich.

Další banky a bezkontaktní mobilní platby

Další banky se k bezkontaktním mobilním platbám zatím staví rezervovaně. Například Equa bank považuje bezkontaktní platby přes mobil v současnosti za komplikované řešení a raději se chce zaměřit na rozvoj klasických bezkontaktních plateb. Přesto banka ale nevylučuje, že by v budoucnu bezkontaktní mobilní platby do své nabídky zařadila. Závisí to ale na budoucí úrovni rozšíření a míře využitelnosti této služby v obchodní síti, doplnila serveru Podnikatel.cz Kateřina Pospíšilová. Čtěte také: Český trh je žíznivý po chytrých telefonech, mobilní aplikace jsou v kurzu

Do zavádění bezkontaktních mobilních plateb se nehrne ani Fio banka. Podle banky nemá stávající řešení pomocí dodatečných zařízení (nálepka, speciální kryt apod.) perspektivu. Myslíme si, že je nutné počkat, až bude technologie NFC zabudovaná přímo do telefonu, uvedla serveru Podnikatel.cz Vendula Žaloudíková, mluvčí Fio banky. Vzhledem k tomu, že se zabudovanou technologií počítá Citibank už v roce 2012, je možné, že i Fio banka svůj postoj brzy zváží.

Ostatní finanční instituce se rovněž zajímají o rozvoj mobilních plateb, svoje aktivity však nyní spíše směřují na internetové mobilní bankovnictví a vylepšování jeho funkcionalit. V tomto ohledu se pro server Podnikatel.cz vyjádřili například zástupci ČSOB, Volksbank, Zuno Bank, mBank. Některé banky totiž specializované bankovnictví pro chytré mobily ještě vůbec nemají, jiné zatím s omezenou funkčností, vidí proto potenciál především v jeho rozvoji.

Foto: www.isifa.com

Našli jste v článku chybu?

5. 3. 2012 10:56

Annie (neregistrovaný)

Protože zmíněné technologie umožňují platit pouze bezkontaktní platební kartou, ne mobilním telefonem :)

4. 3. 2012 19:35

Fred (neregistrovaný)

Proč nepoužívat STANDARDNÍ PayWave/PayPass technologie?
Opravdu jsou místní banky tak velké a silné aby implementovaly nové a nestandardní řešení ????
Ať jsou do p...le...Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

DigiZone.cz: Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

DigiZone.cz: Filmbox Live pro předplatitele UPC DTH

Filmbox Live pro předplatitele UPC DTH

120na80.cz: Jak oddálit Alzheimera?

Jak oddálit Alzheimera?

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Podnikatel.cz: Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Vitalia.cz: Fotorecept: Jak nezkazit nadýchanou omeletu

Fotorecept: Jak nezkazit nadýchanou omeletu

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Lupa.cz: Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

Podnikatel.cz: Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Vitalia.cz: I církev dnes vyrábí potraviny

I církev dnes vyrábí potraviny

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč