Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Budete snad platit kartou i na veřejných záchodcích?

Autor: 244974
Jana Bohutínská

Platbu kartou považuji za něco zcela samozřejmého. Na rozdíl od některých českých obchodníků. Ti nepochopili, že i tady platí rčení "náš zákazník, náš pán". Pokud tedy zákazníci chtějí platit kartou, měl by jim to obchodník umožnit. Nebo půjdou jinam.

Kdyby to záleželo na mně, zruším hotovost a veškeré nákupy platím bezhotovostně – platební kartou. Bez ohledu na zboží či službu, částku, místo nebo noční či denní hodinu. Platební karta se mi totiž na rozdíl od hrsti drobných vejde i do té nejmenší kabelky a umožňuje mi vždy zaplatit přesně tolik, kolik potřebuji.

Platbu kartou považuji za něco naprosto samozřejmého. A přece jsem v posledních několika měsících byla třikrát překvapená. V zahraničí příjemně, v Česku nepříjemně.

Na jednu stranu můžu akceptovat, že má obchodník buď sentimentální vztah k papírovým či kovovým penězům nebo nechuť platit bance provizi za uskutečněné platby platební kartou, případně je zkrátka rigidní. Na druhou stranu mě jako zákaznici šokuje drzost, se kterou jsem se v maloobchodě setkala, a také nechápavost obchodníků, kteří nechtějí vidět moderní platební metody a fakt, že svým postojem mohou přijít o zákazníky.

Ale začněme fakty.

Platební karty očima statistiky

Koncem května zveřejnila společnost MasterCard Europe průzkum za rok 2007 věnovaný počtu platebních karet v Česku a jejich využívání. Podle průzkumu disponovali Češi a Češky ke konci roku 2007 celkem více jak deseti miliony debetních a kreditních platebních karet. 45 % majitelů karet je využívá k platbě za elektroniku a její součásti, 27 % s nimi platí za potraviny a zboží běžné spotřeby, 20 % za nábytek a vybavení domácností. V České republice bylo během roku 2007 realizováno 137 milionů transakcí u obchodníků a provozovatelů služeb (POS transakcí), a to o celkovém objemu 156 miliard Kč. Počet i objem POS transakcí tak dosáhl meziročního nárůstu více než 13 %. Na jednu platební kartu připadalo v uplynulém roce v průměru 13,5 POS transakcí a průměrná výše jedné z nich činila 1139 Kč, tvrdí společnost ve své tiskové zprávě shrnující základní data průzkumu.

Pro upřesnění: Počet obyvatel České republiky přesahuje podle dat Českého statistického úřadu 10 400 tisíc. Průměrně tak každá Češka a každý Čech vlastní jednu platební kartu.

Platební terminál: Vztah zákazník – obchodník – banka

Výhody akceptace platebních karet pro obchodníky shrnuje například UniCredit Bank do šesti bodů:

  1. zvýšení tržeb (zákazník nebude při nákupu limitován finanční hotovostí, kterou má v danou chvíli u sebe),
  2. přizpůsobení se zahraniční klientele, která upřednostňuje bezhotovostní platby,
  3. zjednodušení platebního procesu,
  4. zvýšení bezpečnosti finančních operací v rámci firmy,
  5. získání nových zákazníků/klientů,
  6. zvýšení firemní prestiže.

Banka si pak za zpracování kartových transakcí účtuje provizi z každé uskutečněné transakce, a to v procentuální výši. Procento stanoví individuálně podle obratu konkrétního obchodníka a podle toho, jaké má ve své prodejně platební terminály. Pokud obchodník dosáhne u plateb kartou minimálního obratu, který stanoví také banka, má pronájem terminálu zdarma.

(Ne)milé zkušenosti s platbami kartou

V poslední době jsem měla tři zkušenosti s platbou platební kartou, které mi utkvěly v paměti. První mě příjemně překvapila, druhá šokovala drzostí personálu a třetí od nákupu zcela odradila.

Zkušenost číslo 1: Opera v Oslo, Norsko

Opera v Oslo má kromě dalších restaurací a divadelních barů také jeden v přízemním foyer. Fronta tu není o nic větší než v jakémkoliv českém, moravském či slezském divadle, obdobná je i rychlost obsluhy. Rozdíl je ale v tom, že i v divadelním baru platí Norky a Norové běžně platební kartou. A to bez ohledu na to, jestli si objednali jedno capuccino nebo deset položek z nápojového či jídelního lístku. Platební terminál zákaznici obsluhují sami – zasunou kartu, vyťukají PIN. Celá transakce je otázkou asi tak jedné minuty.

Zkušenost číslo 2: Interspar Hostivař, Praha, Česká republika

U expresní pokladny platím bezhotovostně částku nepřesahující 200 korun. Řeči má nejprve pokladní – tak malou částku bych přece mohla zaplatit hotově. Že hotovost nemám? To půjdu na veřejné záchodky a budu platit pět korun také platební kartou? K pokladní se přidává starší paní ve frontě u pokladny – kartou jedině zdržuji ostatní. Můj argument, že své peníze mohu jít utratit jinam a pokladní žije z plateb zákazníků, neobstojí.

Tip Content early

Zkušenost číslo 3: Pont Praha – Smíchovské nádraží, Česká republika

Nápis na vstupních dveřích: Platební karty nebereme.

Karta není benefit

Hotově platím pouze za zboží a služby, které si opravdu nemůžu pořídit jinde a bezhotovostně. A čekám na dobu, až podnikatelé či obchodníci v Česku pochopí, že platba kartou není něco navíc, benefit pro zákazníka, ale samozřejmost, bez níž v konkurenci neuspějí.

Anketa

Umožňujete svým zákazníkům/zákaznicím platbu kartou?

Našli jste v článku chybu?
27. 7. 2008 10:35
Já osobně platím spíš hotovostně. Tedy hlavně proto, že obchody kde nejčastěji nakupuji, kartu obvykle neberou - díky tomu jsou levnější a to je jeden z důvodů, proč zde nakupuji. Výběry z bankomatu mám zdarma, tak je mi to buřt. Pokud už nakupuji v obchodě, který bere karty, tak většinou zaplatím kartou (když už si tuhle službu platím v ceně zboží, chci jí využít), ale že bych je kvůli tomu upřednostňoval, to určitě ne. Dokonce se dá říct, že pokud vidím, že nějaký obchod bere karty, spíš to v…
31. 8. 2008 14:25
ppp (neregistrovaný)
To je až příliš slušně řečeno, já sám bych spíše napsal, že je autorka kráva blbá. Co mě překvapuje je to, že je něco takového vůbec možné, že může vydavatel karty rozhodovat o tom, co obchodník zákazníkovi naúčtuje. Že ještě žádný soud nerozhodl o protizákonnosti takového počínání? A jestliže není možné mít oficiálně pro zákazníka poplatek za platbu kartou, může někdo obchodníkovi zakazovat slevu za hotovostní platbu? Protože proč bych se tím, že platím v hotovosti, měl de facto skládat na kar…