Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Bydliště podnikatelů a už nepodnikající lidé zmizí z živnostenského rejstříku

Autor: 329515
Redakce

Už ve třetím čtení je novela živnostenského zákona, která mění údaje ve veřejné části živnostenského rejstříku. Zmizí z ní bydliště a neaktivní podnikatelé.

Ze živnostenského rejstříku asi brzy zmizí údaje o bydlišti podnikatelů. Stejně tak by se ve veřejné části rejstříku již nezobrazovaly data o podnikatelích, u kterých uplynula doba čtyř let od ukončení jejich podnikání. S novinkami počítá novela živnostenského zákona, která prošla před několika dny do třetího čtení. Pokud ji schválí sněmovna, senát a prezident, měla by začít platit od ledna roku 2015.

Čtěte také: Obsahové náplně živností se změní, podnikatelům to ale komplikace nepřinese

Opakové podávání dokladů úřadům by mělo skončit

Jak uvedl ve sněmovně ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD), převedením některých dat mezi neveřejné chce vláda zlepšit ochranu soukromí a osobních údajů osob uvedených v živnostenském rejstříku. Údaje o bydlišti podnikatelů nebo o nepodnikajících osobách sdělí živnostenský úřad jen na základě prokázání právního zájmu.

Novela ale přináší i další změny. Odstraňuje též povinnost opakovaně dokládat obecnímu živnostenskému úřadu doklady, které již byly některému živnostenskému úřadu doloženy. Obecní živnostenský úřad bude ukládat jejich elektronické kopie do živnostenského rejstříku. Doklady tak budou přístupné všem živnostenským úřadům v České republice, doplnil Jan Mládek.

Perexové foto: www.isifa.com

Našli jste v článku chybu?
2. 5. 2014 16:10

To je sice pěkné, ale mě osobně mnohem více pálí, že s DIČ vytrubuji do světa své rodné číslo, potažmo datum narození. Co je zákazníkům do toho?

3. 5. 2014 13:34

A nejen zákazníci, na webu si to může dohledat úplně každý.

Naopak ty adresy bych nechal, není důvod aby se poctivý živnostník schovával.