Hlavní navigace

Byl pozdní večer - první máj, večerní máj - byl lásky čas

 Autor: 244086
Daniel Morávek 4. 5. 2008

Bylo brzké dopoledne, první máj, ranní máj, Svátek práce čas. Filipův zval k meetingu hlas, kde hraje Křížíkova fontána. O kapitálu šeptal Filip, a podnikatel lhal lásky žel, svou lásku národu Filip pěl.

Před několika dny se v kalendáři objevilo datum 1. května. První máj, kdy jaro je již v plném proudu a láska začíná probouzet celou přírodu k aktivitě. Jen lidé mají však specifické oslavy jarních dnů. 1. květen je již dlouho vyhlášen Svátkem práce. Přesně od roku 1890. Tento svátek přečkal změnu režimu a i přesto, že bombasticky povinně nepovinné průvody asi už nikdy neuvidíme, pořád je mezi politickými stranami (a to převážně levicovými) významným dnem. Svátek práce se totiž stal výbornou příležitostí uspořádat politický happening, zahrát dechovku a uplatit veřejnost „obědy zdarma”. Levicové strany si uvědomily, že v tento den mohou jednoduše části společnosti odprezentovat své názory a zvýšit své preference. Ale nejen parlamentní strany slaví Svátek práce. Svátek práce slavili i extremisté. I když těm jde kolikrát místo o oslavy spíše o rvačku se svými ideovými odpůrci.

Ale zpět k parlamentním stranám. Konkrétně ke KSČM. Už poněkolikáté slavili komunisté místo na Letenské pláni na pražském Výstavišti. O tom, že účastníci byli převážně důchodového věku, snad nikdo ani nepochybuje. Ke klidnému prvomájovému dni jim vyhrávala dechovka a kulturně-společenskou akci KSČM oživila tradičně Jiřina Švorcová se svým přednesem poezie. Co stojí ale za povšimnutí, je projev předsedy komunistické strany Vojtěcha Filipa. Samozřejmě kritizoval vládu a její kroky, Jiřího Čunka za braní úplatků, Martina Bursíka za nesplnění volebních slibů o ekologii a další členy vlády za všechno možné. Mnohem zásednější se ovšem jevily další myšlenky Vojtěcha Filipa, které dávaly vzpomenout na Vladimíra Iljiče Lenina a jeho následovníky.

Tím, co dále předseda KSČM řekl, jasně potvrdil, že KSČM není v žádném případě moderní levicovou stranou, nýbrž „starou dobrou” KSČ, která jako hlavní zlo ve světě vidí kapitál. Nově ovšem přidal i apel na národ a vlastenecké cítění. Z úst Vojtěcha Filipa jsme se mohli dozvědět, že česká společnost je rozdělená. Jak rozdělená či proč je to špatně, již nezmínil. Důvod nejednoty spatřuje Filip v tom, že práce zbyla jenom pro někoho, že kapitál si hraje s českými lidmi tak, jak mu to vyhovuje, že rozdělená společnost se lépe ovládá a že výsledky práce můžeme klidně přesunout do zahraničí, aniž bychom měli možnost těchto výsledků práce nějak užít. Ano, kapitál je podle Filipa zlo, protože globální kapitál začal požírat ten původní, imperiální kapitál a koloniální země se staly místem ataku bývalých kolonizovaných. Máme se prý spojit a řešit náš národní zájem. Jaký je náš národní zájem, se ovšem posluchač také nedozvěděl. Filip si nezapomněl vzít na paškál kapitalisty-podnikatele. Podnikatelé prý bojují a odírají ubohé pracující občany a obyčejné lidi. Důležité nejsou individuální zájmy, ale práce pro celek, v tom vidí Filip budoucnost našeho národa.

Socialismus, doufejme, naši zemi již nikdy nepotká, a stejně tak si přejme, aby bylo co nejvíce individuálních podnikatelských zájmů a co nejméně překážek jim kladených. Protože v individuálních zájmech, ve volném trhu a rozvoji soukromého sektoru je budoucnost národa, ale nejen jednoho, ale celého lidstva. Jsou to právě ty sobecké zájmy podnikatelů po zisku, které pomáhají celé společnosti. Je to právě konkurence mezi podniky, která snižuje cenu a zvyšuje kvalitu. Jsou to právě stírající se hranice mezi národy, které pomáhají celému lidstvu. Jsou to právě podnikatelé a soukromý sektor, kteří stojí za rozvojem blahobytu. Na to ani na Svátek práce nezapomínejme a místo práce 1. května slavme spíše jaro a lásku.

Anketa

Slavíte Svátek práce?

Našli jste v článku chybu?

15. 6. 2008 12:21

MM (neregistrovaný)
Už dávno neplatí, že konkurence zvyšuje kvalitu. Naopak, kdo dnes vyrábí kvalitní zboží, ten zkrachuje, protože on prodá jeden výrobek na osobu za deset let, zatímco konkurence prodá ty své na osobu za deset let tři (a nebýt té socialistické vymoženosti jménem záruční doba, klidně by zvládli prodávat jeden výrobek na osobu každých půl roku). :P
Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

DigiZone.cz: Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

120na80.cz: Bojíte se encefalitidy?

Bojíte se encefalitidy?

DigiZone.cz: Sat novinky: Fransat UHD Demo

Sat novinky: Fransat UHD Demo

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

DigiZone.cz: Filmbox Live pro předplatitele UPC DTH

Filmbox Live pro předplatitele UPC DTH

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

Lupa.cz: Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Vitalia.cz: Říká amoleta - a myslí palačinka

Říká amoleta - a myslí palačinka

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Vitalia.cz: Fotorecept: Jak nezkazit nadýchanou omeletu

Fotorecept: Jak nezkazit nadýchanou omeletu

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život