Hlavní navigace

Nezoufejte, bylo hůř, mnohem hůř!

 Autor: 258398
Daniel Morávek 27. 1. 2008

Současný hospodářský systém je nedokonalý a jeho kritika je na místě. V oblasti podnikání to platí možná dvojnásob. Asi každý podnikatel by věděl a dokázal ihned říci, co a jak zlepšit. Ale vraťme se ve vzpomínkách před rok 1989 a porovnejme je s dnešní dobou.

Před časem jsem měl možnost přečíst si vtipnou recenzi na pohádku Obušku, z pytle ven! Byla napsaná z pohledu dnešní doby a rozebrána dle platné legislativy a soudobé kapitalistické společnosti. Hlavní hrdina Matěj v podání Ladislava Peška je v recenzi popsán (v podstatě pravdivě) jako hloupý budižkničemu, kterému navíc nevoní práce. Hostinského, klasicky chápaného jako negativní postavu, autor vykreslil (opět v podstatě dle pravdy) jako poctivého, pracovitého, řádného živnostníka. Recenzent dále vtipně glosuje i oslíčka, který ze sebe třese peníze, a kouzelného dědečka. Při čtení recenze jsem se náramně pobavil. Kromě toho mě ale napadla i jedna myšlenka.

A to ta, že si možná v dnešní době ani neuvědomujeme, že časy, kdy jakkékoli soukromé podnikání bylo bráno jako vykořisťování společnosti a podnikat fakticky nešlo, nejsou tak vzdáleny. Že ještě před dvaceti lety slova jako podnikatel, či soukromá firma zněla jako ze slovníku cizích slov a že jsme v systému, který netoleroval soukromou sféru, žili přes padesát let. Často kritizujeme, že politici kladou překážky snadnému podnikání. Spíláme na nepřehledný daňový systém, na neuvěřitelné množství byrokracie, na špatné zákony a především na jejich strůjce. A skutečně, nezřídka jsou politici zkorumpovaní, oportunističtí, či prostě jen nedostatečně vzdělaní v dané problematice. Místo aby pomáhali společnosti, ji mnohdy spíše škodí. V podnikatelském sektoru toto platí dvojnásob. Většina podnikatelů na otázku, co by vláda měla dělat, aby zlepšila podmínky podnikání, odpovídá, že nejlepší by bylo, kdyby raději do této sféry vůbec nezasahovala.

Samozřejmě, i dnešní systém má k dokonalosti daleko a konstruktivní kritika je rozhodně na místě. Neustále měnící se legislativa, díry v zákonech, nesmyslné předpisy, neefektivní sociální systém či často protichůdné právní normy, netěší nikoho. O způsobilosti některých politiků byla řeč výše. Ale zdá se mi, že nějak velice brzo zapomínáme na mnohem horší dobu nesvobody, hospodářského propadu a zaostávání za západním světem. Na dobu vlády jedné strany, kdy jsme sice budovali lepší zítřky, ale dnešky nestály za nic. V obchodech jedno a to samé zboží, výběr skoro žádný, obrovské fronty a veksláci poskytující bony do Tuzexu. Tato doba je naštěstí definitivně pryč a doufejme, že se nikdy už nebude opakovat. Ač je v současném systému stále co zlepšovat, zbytečně se na něj, či na jeho představitele nevztekejme. Vždy, když zase uslyšíme, že naši politici přišli s dalším zlepšením, které nám ztíží naši činnost, vzpomeňme si na to, že takřka půl století bylo v oblasti podnikání mnohem hůře.

Našli jste v článku chybu?

29. 1. 2008 10:34

oudy (neregistrovaný)
Kdepak, nemusime ani chodit daleko abychom nepoznali propad v nasi ekonomice po nastupu soucasne vlady ODS , nevracejme se do doby pred r.1989 od te doby se totiz vystridalo jiz nekolik vladnoucich stran ale nejhorsi si vede tato soucasna vlada , co uz se zdalo ze to jde k lepsimu , nastupem Topolanka se vsechno to dobre co prevzal z predeslych vladnoucich stran , zaclo hroutit hlava nehlava.Uz vime ze Topolanek postrada cit a ducha pro politiku, ma velmi chude znalosti na to aby se pohyboval vu…

29. 1. 2008 9:51

oudy (neregistrovaný)
Pokud srovnavame dobu pred a po r.1989 tak dnes by i komuniste delali vsechno lip nez soucasna vlada.Je treba pripomenout ze i tenkrat informovali verejnost o evropske unii i tenkrat si byli vedomi zmen ktere prinesou nezamestnanost odhadem 7% ale bohuzel cas byl proti nim , urcite by si vedli lip o tom neni pochyb.
Podnikatel.cz: EET zvládneme, budou horší zákony

EET zvládneme, budou horší zákony

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

120na80.cz: Bojíte se encefalitidy?

Bojíte se encefalitidy?

DigiZone.cz: TV Philips a Android verze 6.0

TV Philips a Android verze 6.0

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vitalia.cz: Fotorecept: Jak nezkazit nadýchanou omeletu

Fotorecept: Jak nezkazit nadýchanou omeletu

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

120na80.cz: 5 poporodních problémů a jejich řešení

5 poporodních problémů a jejich řešení

Podnikatel.cz: Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Měšec.cz: Přejete si číslo účtu na přání?

Přejete si číslo účtu na přání?

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?