Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Češi jedou dál na úsporný režim. Obchodníky čekají hubené měsíce

Autor: http://www.isifa.com
Redakce

Tržby maloobchodníků se loni propadaly. Velmi špatné pro ně bylo jaro nebo závěr roku. S velkými zisky nemohou obchodníci počítat ani v následujících měsících.

Podle údajů Českého statistického úřadu se loni tržby v maloobchodě snížily reálně meziročně o 1,1 %. Rok 2012 tedy nebyl z pohledu vývoje kupní síly spotřebitelů nikterak pozitivní. Odborníci se shodují, že za tím stojí především rostoucí míra nezaměstnanosti. Ta v prosinci loňského roku dosáhla 9,4 %. Bez práce bylo skoro 550 000 Čechů. Velký dopad na tržby má i pokles reálných příjmů.

Lidé obrací každou korunu dvakrát

Odliv zákazníků výrazně pociťují prodejny s užším spektrem zboží. O 10,7 % méně prodali obchodníci specializovaných potravin, propad ve výši 6 % hlásí také farmaceutický, zdravotnický nebo kosmetický průmysl. Lidé více šetří i na běžných výdajích za jídlo. Prodejny potravin zazanamenaly koncem roku pokles o 2,7 %. Statistikám nepomohly ani největší obchodní řetězce. Ty totiž nedosáhly ani tržeb z prosince roku 2011. Pokles prodeje potravin se výrazně projevil už na jaře roku 2011 a od té doby neustále pokračuje.

Ilustrační obrázek
Autor: http://www.isifa.com

Češi mají do kapes stále hlouběji, obchodníci se musí přizpůsobit.

Ochota utrácet se naopak projevuje na internetu. Tržby rostou také prodejcům oděvů a obuvi. A špatně si nevedou ani poskytovatelé sportovních služeb a vybavení nebo prodejci počítačového a komunikačního zařízení. U těch je pokles tržeb minimální. V průměru se pohybuje kolem 1,4 %. Trendy jsou tedy jasně dané, ale ani to nemusí být sázka na jistotu. Start nového roku poznamená zvýšení sazeb daně z přidané hodnoty. Spotřebitelé budou minimálně v první polovině roku utrácet mnohem opatrněji.

Maloobchodníky proto čeká období, kdy budou muset velmi pružně reagovat na poptávku. Pokud toho nebudou schopni, mohou se dostat do potíží.

Našli jste v článku chybu?
6. 2. 2013 19:02
JKL (neregistrovaný)

Jenomže, když zkrachuje obchodník, tak lehne ekonomika celá... Protože ekonomika STOJI NA OBCHODNÍCÍCH!

Vždy nejvíc prosperuje ten stát, firma nebo produkt, který má nejlepší obchodníky a nejlepší marketingovou podporu. V žádném případě ne ten nejkvalitnější nebo nejlevnější...

9. 2. 2013 15:43
Kapitalista (neregistrovaný)

Chováme se tržně! Sorry, ale obchodníci ať se přizpůsobí trhu. Neviditelná ruka trhu zařídí přece vše! Osobně jsme útratu zredukovali na minimum. Vzali jsme v potaz, že se vše zprivatizuje a rozkrade, Kalous nám vyhrožuje, že půjdeme do důchodu v 70 letech a nic nám nedá. Takže, veškeré úspory nyní investujeme bezpečně v zahraničí, jakož i útraty provádíme v zahraničí, protože za menší peníz často koupíme stejné i lepší kvalitu. Český obchodník nám může být putna, protože on se k nám nijak hezky…