Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Češi rádi stonají. Vloni šlo 20 miliard korun na dávky nemocenského pojištění

Autor: www.isifa.com
Michael Hovorka

Před dva a půl milionu dávek nemocenského pojištění vloni vyplatila Česká správa sociálního zabezpečení. Výdaje na dávky šly do miliard.

Objem výdajů na všechny dávky nemocenského pojištění v roce 2013 činil přes 20 miliard korun. Největší podíl měly výdaje na nemocenské (60 %) a na peněžitou pomoc v mateřství (36 %). Vyplývá to z údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com

Češi rádi stonají.

Ta vyplatila v loňském roce více než dva a půl milonu dávek. Dávky nemocenského pojištění vylácejí okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ). Patří sem nemocenské, ošetřovné, peněžitá pomoc v mateřství a vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství. 90 % všech dávek nemocenského pojištění je zpracováno do 10 dnů, v průměru se jedná o 200 tisíc dávek, které OSSZ každý měsíc zpracují.

Vyzkoušejte: Kalkulačka – Nemocenské OSVČ 2014

Na peněžitou pomoc v mateřství mají nárok také muži, v uplynulém roce tvořil jejich podíl na výplatě této dávky 0,43 %, u ošetřovného to bylo pak 22 %. Podle zákona o nemocenském pojištění je lhůta pro výplatu dávek do jednoho měsíce od data, kdy příslušná OSSZ obdržela doklady potřebné k výplatě dávky.

Našli jste v článku chybu?
14. 3. 2014 19:11
jehovista (neregistrovaný)

20 miliard je jiste uctyhodne cislo, ale na jednoho pracujiciho to dela 2400 rocne. To je 6 dni nemocenske davky z prumerne mzdy. Takze ten bulvarni titulek je preci jen trochu zavadejici.

14. 3. 2014 15:51
Martin (neregistrovaný)

Co když jsou ti lidé skutečně nemocní a stonat nechtějí? Je jasné, že budou lidé, kteří podvádí, ale dělat z toho pravidlo je minimálně hloupé.