Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Češi se ohledně charity zrovna "nepřetrhnou"

Takřka dvě třetiny Čechů přispívají ročně na charitu do pětiset korun. Čtvrtina Čechů se pak domnívá, že příspěvky na dobročinné účely jsou jen pro ty, kteří mají peněž nazbyt. Podle desetiny lidí jde dokonce o zbytečné vyhazování peněz. Vyplývá to z nedávného průzkumu ČSOB, kterého se zúčastnilo 961 respondentů starších 15 let.

Ukázalo se, že Češi nevnímají podporu charitativních projektů jako samozřejmou součást svého života, jak je tomu v západním světě, ale jako otázku náhody, říká Ondřej Škorpil, ředitel Kanceláře představenstva ČSOB, a dodává: Třetina z nich přispívá prostřednictvím náhodných dobročinných sbírek na ulici, čtvrtina prostřednictvím DMS. Jen jedno procento Čechů má na nějakou charitativní sbírku založen trvalý platební příkaz.

Průzkum dále ukázal, že nejčastěji Češi přispívají na postižené živelnou katastrofou (87,3 %), na handicapované (53,6 %) a děti (52,1 %). Nejméně podpory naopak směřují seniorům (9,6 %), azylovým domům (5,1 %) a na vzdělávání (2,8 %). Většinou lidé také přispívají na projekty na území České republiky. Přesto čtvrtina Čechů podporuje i nadace a projekty, které se zabývají pomocí lidem především ve třetím světě (výstavba škol a nemocnic, adopce na dálku aj.). Čtěte také: Co všechno může firma dobrovolnictvím získat a co ztratit?

Našli jste v článku chybu?
29. 11. 2011 18:32
ppp (neregistrovaný)
Kdyby tenhle vytunelovaný a zkorumpovaný stát postavil ročně o půl kilometru předražené dálnice méně, překročila by ušetřená částka několikanásobně vše, co se po kouskách na charitu vybere. A ušetřilo by se obrovské množství práce lidí, kteří se charitou zabývají a ty sbírky malých obnosů s velkými náklady pořádají. Byla by to tedy mnohem účinnější pomoc všem potřebným a ti lidé by mohli dělat něco užitečného. Jenže státu se hodí, aby se lidé, kteří mají potřebu konat něco pro všeobecné dobro, …