Česká ekonomika i přes mírný pokles pořád šlape

Česká ekonomika stále šlape na výbornou. I když dle údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad, mírně ve 3. čtvrtletí zpomalila meziroční tempo růstu na 6 %. Po vyloučení vlivu sezónnosti a počtu pracovních dní se ve srovnání s 2. čtvrtletím zvýšilo HDP o 1,4 %. V úhrnu za dosavadních devět měsíců byl HDP meziročně vyšší o 6,3 %. Šesti a víceprocentní růst si tak ekonomika udržuje už přes dva a půl roku.

Největším tahounem růstu ekonomiky je domácí poptávka – spotřeba (5,6%) a investice (5,7%). Příspěvek zahraničního obchodu byl tentokrát pod jedním procentem. Za letošním nárůstem spotřeby stojí podle vyjadření odborníků loni schválené vyšší sociální výdaje, letošní rychlý pokles nezaměstnanosti a růst reálných mezd. Investice jsou podpořené investicemi do bydlení – předzásobení před zvýšením DPH, což se ještě projeví podle vyjjádření analytiků i ve 4. čtvrtletí.

Letošní rok si tak naše ekonomika udrží růst blízko 6%, nicméně v příštím roce odborníci očekávají její zpomalení a to hlavně díky reformám. Odhadují hodnoty někde na 4–4,5%. (nejvíce bude postižena spotřeba domácností, její tempo růstu spadne dle předpokladů na polovinu).

Poradna – pokud si nevíte rady

Další poradny Nové téma

Školení: Právo pro e-shopy

  •  
    Jak provozovat e-shop v souladu se zákonem.
  • Jak přistupovat k vrácení zboží a spory se spotřebiteli.
  • Jak v souladu s právem marketovat e-shop.

Detailní informace o školení Právo pro e-shopy »

Sledujte Podnikatel.cz

Facebook Twitter Google+