Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

České firmy kašlou na informační povinnost, na pokutách by to byly miliardy

Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Michael Hovorka

Většina českých společností nedodržuje informační povinnost. Ve sbírce listin je pouze minimum finančních výzkazů za rok 2014. Největší hříšníci jsou v Praze.

Přesně 76 procent českých firem nesplnilo informační povinnost za rok 2014. Ta se týká vložení finančních výkazů do sbírky listin. Základní termín vypršel koncem července 2015, nejzazší termín skončí na konci letošního roku.

Na informační povinnost nejvíce kašlou firmy v Praze, zde povinnost nesplnilo přes 80 % společností. Nejméně displicované firmy jsou z oblasti finančního zprostředkování a maloobchodu. Vyplývá to z analýzy společnosti Bisnode.

Na pokutách by stát mohl vydělat miliardy

Informační povinnost stanovenou zákonem dlouhodobě neplní více než polovina společností. Firmy zákon o účetnictví ignorují také proto, že riziko postihu ze strany státu je minimální, říká Petra Štěpánová, analytička Bisnode. Ta zároveň upozorňuje, že pokud by stát dodržování informační povinnosti požadoval nekrompromisně, mohl by na pokutách vybrat desítky miliard korun.

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Firmy si z informační povinnosti nic nedělají. 

Nedodržování a nevymáhání zákonných povinností vede na jedné straně k netransparentnímu podnikatelskému prostředí, které vytváří prostor pro korupci, a na druhé straně, v rámci obchodního styku, znesnadňuje prověřování obchodních partnerů, dodala Petra Štěpánová.

START17

Spolehlivější jsou eseróčka

Z hlediska právní formy dlouhodobě zákonnou povinnost spolehlivěji plní spíše akciové společností než společnosti s ručením omezeným. Naprosto nejhorší přístup k dodržování platných právních norem mají firmy, které podle ČSÚ nevykazují tržby. V této kategorii informační povinnost dlouhodobě neplní přes 82 % společností, za rok 2014 informační povinnost nesplnilo téměř 90 % společností. Nejlepší přístup ke zveřejňování finančních výkazů mají naopak společnosti s ročními tržbami přesahujícími jednu miliardu korun.

Výkazy se do sbírky listin nechce posílat nejvíce firmám z Prahy. Následují společnosti z Plzeňského, Středočeského, Olomouckého a Karlovarského kraje. Nejlépe splňují informační povinnost firmy z Královéhradeckého kraje.

Našli jste v článku chybu?
25. 11. 2015 21:18
(neregistrovaný)

Zajisté mnoho podnikatelů je vůči tomuto nařízení laxní nebo zcela netuší, proč a o čem to je. Zamyslel se ale někdo nad tím, že informační povinnost může také drobnému podnikateli uškodit? Jednou věcí je, že ani soudy nebyly mnohdy schopny dostat z některých státních úřadů informace, které měly být volně přístupné (např. prezident Klaus a jeho poradci - jak dlouho to trvalo). Tyto státní úředníky, kteří odmítají zveřejňovat zákonem dané informace platíme přitom "z našeho". Naopak podnikatel, ho…

24. 11. 2015 14:30
Scar (neregistrovaný)

veškeré údaje, které by se měli zveřejňovat má již stát k dispozici, respektive finanční úřad má účetní uzávěrku ke každému daňovému přiznání. Tak proč to nepředá rejstříkovému soudu a ten to nezveřejní?