Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

České manažery už v zahraničí nechtějí, chybí jim vzdělání

Autor: 258398
Redakce

Zájem o české manažery v zahraničí pomalu ale jistě klesá. Překážkou už dávno není jazyk. Jak ukázal průzkum, českým manažerům chybí vzdělání.

Ve vedoucích pozicích v největších tuzemských firmách v současné době zaujímá místo až čtvrtina cizinců. Jejich počet stále narůstá. To je jeden z faktů, na který poukázal průzkum společnosti Stanton Chase, která se zabývá vyhledáváním kandidátů na nejvyšší manažerské pozice.

Aktuálně hledáme pro jednu významnou strojírenskou českou firmu vrcholové manažery v Německu, protože tady vhodné kandidáty na tyto pozice nejsme schopni najít, uvádí příklad Viktor Bětík ze společnosti Stanton Chase.

Čtěte také: Vychovat si zaměstnance se vyplácí, od letoška i finančně


Autor: 258398

 České manažery už v zahraničí nechtějí.

V opačném případě je situace bohužel zcela odlišná. Zahraniční firmy po českém manažerovi sáhnou čím dál méně. Bariéra v podobě neznalosti jazyka už zdaleka není tím hlavním důvodem, největší úskalí vězí v nedostatečném vzdělání.

Češi zcela nesmyslně pokračují ve studiu takzvaných snadných oborů, především finančnictví a bankovnictví, a získávají vysokoškolské diplomy, s nimiž nemohou najít na domácím, tím méně světovém trhu uplatnění, tvrdí Viktor Bětík.

Mohlo by Vás zajímat: Rekordní počet Čechů bez práce. Odborníci tvrdí, že to nejhorší máme za sebou

Proč roste obliba podobných oborů, vysvětluje mluvčí společnosti LMC Tomáš Ervín Dombrovský: Studium humanitních či ekonomických oborů může člověku poskytnout větší prostor pro pozdější změnu zaměření, a tím i vyšší pružnost na pracovním trhu.

Je nouze o strojaře, chemiky a elektrotechniky

Největší zájem je v současné době o inženýry – strojaře, chemiky a elektrotechniky. V České republice je nejméně deset velkých chemických firem, vysoké školy ale přitom opouští jen pár desítek absolventů chemických oborů. Podobná situace je i v jiných průmyslových odvětví a také v oboru farmacie.

V českých farmaceutických firmách pracují na řídících místech Francouzi a Italové. Přitom jde o pracovní místa, na nichž se měsíční platy pohybují od sto tisíc korun výš. Pořád slyšíme o rostoucí nezaměstnanosti v České republice, ale v naší praxi se setkáváme spíše s opačným jevem – odborníci prostě chybějí, dodává Viktor Bětík.

Přeci jen se na domácím trhu najde výjimka. A tou je automobilový průmysl. Češi se velice dobře uplatňují na vrcholových řídících pozicích v ruských automobilkách.

Čtěte také: Bývalý ajťák hledá nové zaměstnance na sociální síti LinkedIn

Našli jste v článku chybu?
6. 3. 2014 13:09
Čtenář (neregistrovaný)

Čím budete starší, tím si víc budete uvědomovat, kolik věcí by bylo fajn se naučit, aby byly pochopeny.

Jen tak, třeba pomůže ;-) CHTĚL JSEM SÍLU.....a dostal jsem potíže,aby mě posílily. CHTĚL JSEM MOUDROST.....a dostal jsem problémy ,abych je řešil. CHTĚL JSEM ODVAHU.....a dostal jsem překážky,abych je překonával. CHTĚL JSEM VÝHODY.....a dostal jsem příležitosti. Nedostal jsem nic z toho, co jsem chtěl, ale dostal jsem všechno, co jsem potřeboval.

6. 3. 2014 10:33
Kiwi (neregistrovaný)

Pokud někdo žehrá, že zde nejsou technicky vzdělaní odborníci, pak to jen znamená, že neumí hledat. Pohádky o stotisícových odměnách pro chemiky si nechte pro starou vrbu u nějakého žabincem zarostlého kačáku. Každým rokem opouštějí desítky technických odborníků tuto nešťastnou zem směrem na západ, kde jsou hodnoceni až desetinásobně vyšší odměnou za stejnou práci. Tohle už opravdu nejde svalit na rozdílnou ekonomickou úroveň zemí na západ od nás. Tohle je problém celé struktury zdejšího hospodá…