Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Česko hledá mladou zemědělskou krev

Autor: www.isifa.com
Redakce

Pracovat v zemědělství není prestižní. Sektor stárne, řada pracovníků je v důchodovém věku. Česko proto hledá mladou zemědělskou krev.

Pěstitelé a chovatelé stárnou. Mladé lidi zemědělství neláká. Ministerstvo zemědělství chce proto nastupující generace podpořit a přesvědčit je, že i práce na poli může být perspektivní. Resort chystá několik pobídek, jak mladé lidi v oboru podpořit. Jedna z nich zatím počítá s podporou až milion korun pro fyzickou osobu, která chce začít v oboru podnikat. Ministerstvo svůj záměr ještě pošle ke schválení do Bruselu. Ministr zemědělství Marian Jurečka také počítá s tím, že by zemědělci do 40 let mohli být zvýhodňováni v žádostech o dotační tituly.

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com

Ilustrační obrázek.

Přečtěte si: Klesá počet biofarem, zemědělcům se do nich bez dotací nechce

Sektor stárne, řada pracovníků je v důchodovém věku. Aktuálně je velký problém sehnat agronomy. Pracovníci v technických a dělnických profesích jsou často starší 55 let. Bude potřeba, aby došlo ke generační výměně, uvádí ministr zemědělství Marian Jurečka. Mnoho mladých lidí nahlíží na zemědělství jako na obor, který není perspektivní. Přitom se do oboru prosazují technologické novinky, například v oblasti informačních technologií. Obor je zajímavý a stále více prestižní. Není to jen o tom mít v ruce vidle a lopatu, říká Marian Jurečka a předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha dodává: Musíme ukázat mladým, že práce v zemědělství má perspektivu.

Mohlo by vás zajímat: Malý chovatel pštrosů z Polabí udává směr celému oboru

Ministerstvo zemědělství spolu s Ústavem zemědělské ekonomiky a informací už teď nabízí Příručku pro začínající zemědělce. Je určena pro zájemce o podnikání v zemědělství, kteří zatím nemají s touto prací zkušenosti. Cílem materiálu je poskytnout základní přehled o oboru, dotacích, daních nebo sestavení podnikatelského plánu.

Našli jste v článku chybu?
12. 4. 2014 21:44
Michal (neregistrovaný)

Koukám po internetu a skutečně žádné nabídky práce v zemědělství nenacházím. Stejné jako i v jiných oborech, kde si podnikatelé stěžují zjišťuji, že prostě na internetu nabídky práce v tolik žádaných oborech nejsou. Kde asi dnes mladí hledají práci, když ne na internetu.

31. 3. 2014 18:09
tomtomas (neregistrovaný)

On to v podstatě ani není výmysl KDU-ČSL, už několik let tady fungoval dotační program "Mladý zemedělěc" a ten právě až 1 milion korun dával mladým zemědělcům do 40 let do začátku. Letos to po dlouhé době nebyl otevřen, KDU-ČSL jej tedy asi chtějí buď obnovit, nebo platit přímo ze státní kasy a ne z Bruselu...