Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Českým firmám se doma nechce platit daně, zájem o daňové ráje roste

Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
Michael Hovorka

Zájem o daňové ráje je v letošním roce vyšší. České firmy tak přesouvají svůj kapitál do zemí, kde mohou platit nižší daně.

České společnosti, které mají vlastníka se sídlem v daňovém ráji, se opět zvýšil. Ke konci třetího čtvrtletí jich bylo už 13 421. Největší zájem byl o USA, následují Seychely, Kypr a Marshallovy ostrovy. Vyplývá to ze statistiky společnosti Bisnode.

Od začátku letošního roku se počet společností, které mají vlastníka se sídlem oficiálně registrovaném v daňovém ráji, zvýšil o dalších 174 firem. Celkově podíl českých firem v daňových rájích odpovídá 3,26 % podnikatelské základny. Jejich podíl na celkovém základním kapitálu představuje 15,9 %, tedy 414,9 miliardy korun, hodnotí statistiky analytička Bisnode Petra Štěpánová s tím, že ve srovnání s loňským rokem je mezi podnikateli výrazně vyšší.

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed

Miliardový e-shop Alza.cz má sídlo v daňovém ráji. 

Největší přírůstek za prvních devět měsíců roku 2015 zaznamenaly USA (56 nových), Seychely (37), Kypr (34) a Marshallovy ostrovy (33). Naopak k největším poklesům došlo v případě Lucemburska (-25), Britských Panenských ostrovů (-17) a Monaka (-13).

Mezi nejznámější firmy, které mají sídlo v daňovém ráji patří například největší internetový obchod v Česku Alza.cz, a.s., který každý rok protáčí miliardové obraty. Její jediný akcionář, společnost L.S. INVESTMENTS LIMITED, má sídlo v Kyperské republice.

Našli jste v článku chybu?
19. 10. 2015 11:12
P2010 (neregistrovaný)

Myslite si ze tohle je jediny duvod ? Co treba stabilni prostredi, kde se zakony nemeni 10x do roka (DPH reverse charge) a nikdo uz jim nerozumi. To ze jste neco udelali spatne se tu dozvite az pokutou, viz ty ruzna elektronicka podani bez potvrzeni.

20. 10. 2015 3:16

Tak, mezi Kyprem a ČR existuje smlouva o zamezení dvojího zdanění a její ustanovení jsou m.j. taková, že korporace se sídlem na Kypru je považována za kyperského daňového rezidenta a nikoli např. českého.

Takže v ČR bude taková korporace jakožto "nerezident" odvádět DPH (kterou samozřejmě vybere od českých zákazníků) a daň z příjmu PO pouze ze zisku, vytvořeného v ČR.

Tu daň lze ovšem velmi účinně minimalizovat například při holdingové struktuře tím, že česká pobočka kyperské korporace prodává…