Čeští exportéři se už nebojí ruské byrokracie, v exportu chtějí i přes krizi pokračovat

Český export se stále zajímá o Rusko a země bývalého Sovětského svazu, který ještě donedávna považoval za největší exportní příležitost. Urychlený návrat na ztracené pozice českých firem na tyto trhy požaduje až 80 % z nich. Prokázala to studie GfK Praha. Z pěti set oslovených exportérů dvě pětiny vyvážely do Ruska a zemí bývalého Sovětského svazu.

Rusko je českými exportéry vnímáno jako příležitost, která sice nepochybně má i svá rizika, ale určitě stojí za vynaložené úsilí, uvedl ve své studii její autor Pavol Frič z GfK Praha.

Většina exportérů (59 %), a to bez ohledu na to, jestli s Ruskem obchodují či ne, se nedomnívá, že výhodou Ruského trhu je jeho stabilita. Projevy současné světové finanční krize v Rusku tento názor jenom podtrhují. Nicméně ještě na podzim minulého roku bylo Rusko českými exportéry vyhodnoceno jako největší exportní příležitost a 58 % těch, co do Ruska exportují, předpokládá, že objem svých aktivit ještě navýší. Současné exportéry trápí jiné hrozby: 61 % exportérů uvádí korupční prostředí a 59 % pak nespolehlivost ruského trhu. Podle názoru českých vývozců však tyto hrozby dokážou vyvážit příležitosti: 58 % je vidí v dobré znalosti ruské mentality a 53 % ve slovanské vzájemnosti Čechů a Rusů.

Poradna – pokud si nevíte rady

Další poradny Nové téma

Školení Instagram pro firemní i osobní marketing

  •  
    Jak zakládat a používat účty.
  • Jak publikovat a vyhodnocovat.
  • Jak si poradit s hastagy.

Detailní informace o školení Instagram»

Sledujte Podnikatel.cz

Facebook Twitter Google+