Chcete provozovat soukromou školku? Bez kolaudace se nobejdete

Mohu pronajímat ubytovací jednotky bez živnosťáku? Jak otevřít soukromou školku v rodinném domě, když je sousedka proti? Na forum.podnikatel.cz radí odborníci.

Možnosti zeptat se odborníků přes forum.podnikatel.cz využívají také podnikatelé, kteří řeší různě komplikované právní problémy. Zde jsou jedny z aktuálních dotazů.

Chceme otevřít školku, sousedka je proti

Petra H. řeší problém s rozjezdem soukromé školky:

Na základě poptávky rodičů jsme se rozhodli založit malou soukromou školku (dětský klub) formou živnostenského podnikání (bez zápisu do rejstříku škol). Původně měla byt tedy „školka“ pouze zapsána jako provozovna pod ŽL. Na zřízení školky jsme měli poměrně málo času a snažili jsme se mít všechny náležitosti v pořádku (prostory podle hyg. vyhlášek a pod.). Pronajali jsme rodinný dům, pronajímatel samozřejmě ví o našem záměru a povolil úpravy prostor (vše je i v nájemní smlouvě). Teď, když jsme skoro hotoví a máme otevírat (máme i přihlášené děti), tak se objevil problém se sousedem. Majitelka sousedního domu nesouhlasí se vznikem školičky z důvodu hluku dětí. Paní je právnička, prý máme smůlu, protože dům je územním plánem určený k bydlení a ne k podnikání, takže si bude stěžovat na obci a budeme muset vše zrušit. Snažila jsem se zjistit nějaké další možnosti a paní na obci mi poradila, zda by nepomohlo zřízení občanského sdružení, protože jako nezisková organizace už nemáme podnikatelský záměr.

Odpovídá advokátní kancelář FABIAN & PARTNERS

Zda bude vaše školka fungovat jako občanské sdružení, uvedený problém neřeší. Prostory k provozu školky musí jednak splňovat veškeré náležitosti, jak uvádíte, nicméně tyto náležitosti, jako například zmiňované hygienické požadavky, musí být potvrzeny rozhodnutím hygienické stanice apod. Na základě takto získaných potvrzení následně musí být prostory, určené k provozu školky, zkolaudovány stavebním úřadem k účelu k provozování školky. Na základě kladného rozhodnutí stavebního úřadu potom školku můžete provozovat.

Položte svůj dotaz na forum.podnikatel.cz, odpoví vám odborníci na danou oblast.

Můžu pronajímat bez živnosťáku?

Podnikatel podepsaný Jan se ptá:

Prosím o radu, zda může soukromá osoba (občan bez ŽL) jako majitel objektu kolaudovaného jako stavba ubytovacího zařízení pronajímat v ní ubytovací jednotky – jako obytné místnosti (dle § 717 obč. zák.), aniž by měl na tuto činnost živnostenské oprávnění = ubytovací služby – ty se v objektu provozovat nebudou (pouze pronájem místností bez poskytování dalších služeb).

Odpovídá opět advokátní kancelář FABIAN & PARTNERS: 

widgety

Pojem obytná místnost v zařízení určeném k trvalému bydlení v rámci ustanovení § 717 občanského zákoníku, je obytná místnost v zařízení, které je svou povahou určeno k trvalému bydlení (i se společným příslušenstvím), jako jsou např. svobodárny, podnikové ubytovny, penzióny apod., nikoli ovšem ubytování v hotelích. Pokud neprovozujete tedy v dané budově hotel, můžete pronajímat obytné místnosti dle ustanovení § 717 občanského zákoníku. Je třeba v konkrétních nájemních smlouvách přesně specifikovat místnosti nebo jejich části, které jsou předmětem nájemního vztahu. Příjem z pronájmu obytných místností je dle ustanovení § 3 odst. 1 písm. d) zákona o daních z příjmů předmětem daně z příjmů fyzických osob.

Čtěte také: Jak zdanit příjmy z pronájmu? Poradíme vám

2 názory Vstoupit do diskuse
poslední názor přidán 27. 6. 2012 11:19

Poradna – pokud si nevíte rady

Další poradny Nové téma

Školení App Store optimalizace

  •  
    Jak dostat svou mobilní aplikaci mezi lidi
  • Jak na akvizici uživatelů mobilních aplikací na českém i světovém trhu
  • Jak správně spustit, propagovat, měřit a vyhodnotit svoji aplikaci v Google Play i v Apple App Store

Detailní informace o školení App Store optimalizace »

Sledujte Podnikatel.cz

Facebook Twitter Google+