Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Ženy mohou vydělávat stejně jako muži, musí být však chytřejší. Tvrdí analýza

Autor: www.isifa.com
Redakce

Pokud chtějí mít ženy na výplatních páskách stejné sumy jako muži, musí být vzdělanější, vyplývá to z analýzy platů a vzdělání.

Výše výdělku mezi ženským a mužským pokolením může být stejná, žena však musí být vzdělanější. Ukázala to analýza služby Platy.cz.

Největším překvapením v analýze pro nás bylo to, že rozdíly v platech dané pohlavím v podstatě znamenají, že žena musí mít o jeden stupeň vyšší vzdělání než muž, aby se jejich průměrný plat vyrovnal, přibližuje výsledky analýzy, říká Zdeněk Němec, business analytik služby Platy.cz. Podle něj například muž s maturitou má vyšší průměrný plat než žena s bakalářským titulem.

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com

Ženy na vyšší plat dosáhnou jen lepším vzděláním než muži.

Pokud porovnáme výši výdělku žen a mužů podle stejného stupně dosaženého vzdělání, má středoškolák, který studium završil maturitou, průměrný plat o 27 % vyšší než žena, která je stejně vzdělaná. Pokud jde o vysokoškolské vzdělání, muži se těší z o 30 % vyššího platu než stejně vzdělané ženy.

Čtěte také: Muži berou o třetinu více než ženy. Existují ale pozice, kde ženy dostávají více

Největší rozdíly mezi platy jsou u mužů a žen se základním vzděláním

Snad pozitivní zprávou je, že se letos rozdíly mezi platy žen a mužů snížily. A to téměř ve všech kategoriích. Jedinou výjimkou jsou pracovníci, kteří dosáhli pouze základního vzdělání.

Listopad 2013 zaznamenává téměř stejný průměrný plat žen jako v loňském roce. Pouze ženy s postgraduálním vzděláním se dočkaly zvýšení průměrného výdělku o 7 %. Pokud jde o ženy se základním vzděláním, jim průměrný plat poklesl na 94 % loňské hodnoty. U mužů zaznamenaly změny všechny vzdělanostní kategorie, ve kterých došlo k poklesu o 1–5 %.

Našli jste v článku chybu?
17. 12. 2013 22:47
karel (neregistrovaný)

Titulek je naprosto nesmyslný. Co má dosažený stupeň vzdělání společného s chytrostí?

12. 12. 2013 14:16
Honza (neregistrovaný)

Předpokládám, že svým vyjádřením chceš říct, že se nesmí házet všichni do stejného pytle, viď? Pochopytelná :) Ale obsahově s tebou souhlasím!