Hlavní navigace

Chuť začít podnikat klesá, mohou za to výhody a jistoty zaměstnaneckého po­měru

 Autor: 329515
Daniel Morávek 25. 11. 2014

Možnost, že začnou podnikat, si připouští letos méně Čechů než vloni. Podle odborníků za to mohou zaměstnanecké jistoty a výhody.

Že začne samostatně podnikat, si dokáže představit necelá třetina (30 %) obyvatel ČR. O rok dříve přitom bylo takových lidí 37 %. Vyplývá to ze studie společnosti Amway, které se zúčastnilo přes 44 tisíc lidí v 38 zemích celého světa a kterou realizovala Technická univerzita v Mnichově a společnost GfK. Za sníženým zájmem, o to začít podnikat, odborníci spatřují několik faktorů. Tím hlavním však podle nich jsou výhody a jistoty zaměstnaneckého poměru v ČR.

Čtěte také: Většina nových firem má základní kapitál do 50 tisíc Kč. Pozor na kapitál 1 Kč

Český podnikatelský potenciál klesá


Autor: www.isifa.com

Stále méně Čechů si dokáže představit, že začne podnikat.

Průzkum společnosti Amway ukázal, že 30 % obyvatel ČR si dokáže představit, že by začalo podnikat. V roce 2013 si přitom podnikání dokázalo představit 37 % Čechů. Největší podnikatelský potenciál má pak Mexiko, kde je možnost podnikání představitelná pro 80 % lidí. Co se týče vnímání podnikání, celkem 69 % obyvatel ČR ho vnímá pozitivně. Z průzkumu dále vyplynulo, že 78 % Čechů se domnívá, že stát se nechová k podnikatelům vstřícně. Podle 59 % tuzemských respondentů se dá podnikání naučit a 51 % si myslí, že by se mělo vyučovat na středních a vysokých školách.

Čtěte také: Vysoké školy podnikatelům ve studiu moc nepomáhají

Za poklesem stojí zaměstnanecké jistoty

Důvodů, proč český podnikatelský potenciál klesl, existuje podle odborníků několik. Hlavním ale zůstávají jistoty zaměstnaneckého poměru. Paradoxně možná je to tím, že dosavadní ekonomická krize „skončila“ (alespoň mediálně). Zprávy o stavu hospodářství jsou poměrně příznivé, ekonomika pozvolna roste, firmy nehrozí propouštěním. Lidé tak cítí větší jistotu v zaměstnaneckých příležitostech a nemají potřebu pouštět se do nejistého vlastního podnikání, uvedl serveru Podnikatel.cz Petr Čížek, manažer projektu ZaložFirmu.cz.

Mnoho lidí si uvědomuje výhody vztahu závislého (zaměstnanecký poměr) versus nejistota  živnostenského podnikání, kdy například ručíte celým svým majetkem, práci a zakázky si musíte zajistit sám a jste bez nároku na placenou dovolenou. K tomu je nutno připočíst stále se zvyšující nároky na administrativu vykazování a změny legislativy. A ještě než sečteme a podtrhneme, je tu diskutabilní sociální klima, kdy strefování se do osob samostatně výdělečně činných se stalo nešťastným koloritem i na různých vládních úrovních, připojila se Pavla Břečková, místopředsedkyně Asociace malých a středních podniků ČR (AMSP ČR).

Podle Břečkové by zlepšení společenského vnímání a prestiže podnikání bylo užitečné, protože si to podnikatelé zaslouží. Nestojí ve frontě na úřadu práce a budují mikro-infrastrukturu společnosti a regionů. Skutečně je potřebujeme, doplnila Břečková.

Michael Dobrovolný ze SMART Office & Companies se zase domnívá, že veřejnost se do jisté míry potýká jak s nedávnými rozsáhlými novelami zásadních právních předpisů, kdy došlo k razantnímu nárůstu odpovědnosti statutárních orgánů i podnikatelů obecně, tak i s neustálými změnami právních předpisů a také s dozvuky hospodářské minikrize. Nejen v důsledku rozvoje online obchodů je také evidentní, že podmínky na trhu jsou čím dál více konkurenční (kdy dochází ke stlačování cen) a tím logicky dochází k omezení oborů, ve kterých lze začít takřka „z nuly“. Obecně lze také říci, že i přes řadu přínosných opatření (novela NOZ, ZOK) je podpora podnikání ze strany českého státu ve srovnání s některými jinými zeměmi stále nízká, uzavřel Dobrovolný.

Našli jste v článku chybu?

4. 12. 2014 13:34

Roman (neregistrovaný)

Zapomněla jste si vzít denní dávku léků.Být Vámi honem rychle bych to napravil,takhle vypadáte jako pomocník tasmánského policisty mimo službu.

3. 12. 2014 14:31

jana (neregistrovaný)

je demagogie argumentovat že příčina je v jistotách ,opak je pravdou ,jen končí doby kdy stačilo chtít podnikat aby ten dotyčný se chtěl tímto také vyprofilovat jako pán,paní,patřící ku šlechtě ,nedotknutelným,ho­noraci,vyvole­ným jenž může bestrestně rozkrádat,státní ,rozuměj peníze občanů,podříze­nych,rozuměj pracovních otroků,stačí mit hordu právníků jenž i se zákony jenž tito jmenovaní píší v prospěchu vládních ůredníků polityků,soudců,pod­nikatelůbohaté komunyty 5% ní smetánky jenž spolu s …

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Podnikatel.cz: Vrátí zvýhodnění, ale výrazně omezí paušály

Vrátí zvýhodnění, ale výrazně omezí paušály

Vitalia.cz: Říká amoleta - a myslí palačinka

Říká amoleta - a myslí palačinka

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

120na80.cz: Jak oddálit Alzheimera?

Jak oddálit Alzheimera?

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Lupa.cz: Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

Lupa.cz: Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

DigiZone.cz: Sat novinky: Fransat UHD Demo

Sat novinky: Fransat UHD Demo

Vitalia.cz: I církev dnes vyrábí potraviny

I církev dnes vyrábí potraviny

DigiZone.cz: ČRa DVB-T2 ověřeno má i Sharp

ČRa DVB-T2 ověřeno má i Sharp

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Podnikatel.cz: Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Vitalia.cz: V SAPĚ našli nelegální porážku kachen

V SAPĚ našli nelegální porážku kachen