Hlavní navigace

Chyba v zákoně? Ale kdeže, šlo o první protikrizové opatření

 Autor: 258398
Daniel Morávek

Kdo chce pranýřovat politiky či úředníky za chybu v zákoně o sociálním pojištěním, měl by nejprve zvážit všechny argumenty. Nejspíše totiž nešlo o pochybení, nýbrž o první protikrizové opatření schválené s dvouletým předstihem.

Všechna média včetně serveru Podnikatel.cz skočila politikům zase jednou na lep. Sdělovací prostředky se totiž v poslední době zaplnily zprávami o tom, že firma Ježek SW vysoudila kvůli chybě v zákoně zpět pojistné na sociální zabezpečení za první pololetí roku 2007. Soud rozsudkem pak odstartoval doslova záplavu podobných žádostí, které zavalily Českou správu sociálního zabezpečení. Ta v současnosti už eviduje necelých 6000 žádostí od firem a obcí. Částka, kterou celkově požadují, dosahuje 15 miliard korun.

Média se k celé kauze vyjadřují kriticky a snaží se najít viníka celého problému. K odpovědnosti za chybu v zákoně se však nikdo nehlásí, bývalí ministři práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach a Petr Nečas hází vinu jeden na druhého a jméno chybujícího státního úředníka ministerstvo práce a sociálních věcí tají. Stávající ministr Petr Šimerka pak argumentuje, že jde vlastně o nafouknutou bublinu a že povinnost platit pojistné existovala vždy (a to i když nebyl v zákoně definován vyměřovací základ). Čtěte více: ČSSZ už vrátila vysouzené pojistné, to samé však chtějí tisíce dalších.

Žádná chyba, ale cílená pomoc

Jenže je všechno podle všeho jinak. Podle podkladů, které nám poskytla madagaskarská zpravodajská služba, nešlo o přehlédnutí či chybu, ale o geniální prozřetelnost našich politiků. Ono pochybení totiž nebylo ničím jiným než prvním protikrizovým opatřením, které mělo tuzemským podnikům ulevit na půl roku od platby sociálního pojištění. Čeští politici totiž již v roce 2006 věděli s genialitou jim vlastní, že za dva roky vypukne finanční krize, po které celý svět zachvátí recese.

Jak vyplývá z informací madagaskarské zpravodajské služby, čeští politici v roce 2006 zvažovali několik variant, jak podnikatelům finančně ulevit. Někteří z nich prý navrhovali v zákoně zcela vynechat paragrafy o placení pojistného, jiní zase chtěli pozměnit slovo „placení“ na „zlacení“ a tím kromě odpuštění pojistného pomoci šperkařskému odvětví u nás. Nakonec však na tajné schůzce předních expertů dvou nejsilnějších politických stran, která se měla odehrát v posledním vagóně metra B směřujícího z Vysočanské na Zličín, došlo k dohodě na vynechání paragrafů o vyměřovacím základu.

Hlavním argumentem pro tuto možnost se především stal fakt, že se toto opatření dalo do budoucna zamaskovat jako chyba. Důvod byl prostý, vrozená pokora naší politické reprezentace totiž zabránila všem zúčastněným se k tomuto chvályhodnému činu kdykoli v budoucnu přihlásit a zásluhy tak „kvůli chybě“ přiznat všem. Udělal jsem to pro stát a jeho občany. Nechci žádné ovace ani ódy a nechci, abych byl pod touto všeobjímající pomocí jmenován. Mou jedinou odměnou budou rozzářené tváře obyvatel, uvedl údajně jeden z tehdejších nejvlivnějších politiků v zemi, který se na nápadu také podílel.

Anketa

Myslíte si, že se úsporný balíček nějak dotknul vašeho podnikání?

Podnikatelé opatření málem nezaregistrovali

Celý plán tehdejší vládnoucí i nevládnoucí garnitury však málem selhal na nepozornosti podnikatelů. Až na jednu společnost totiž všichni toto budoucí protikrizové opatření nepostřehli a pojistné na sociální zabezpečení v klidu platili dále. Autoři tohoto protikrizového plánu počítali, že žaloby na vrácení pojistného podají firmy již hromadně během roku 2007. Podle propočtů a analýz délky soudních sporů by tak společnosti peníze dostaly na začátku roku 2009, tj. v nejkritičtějším období celé krize.

Jenže na chybějící paragrafy zareagoval pouze jeden subjekt, který si navíc dal s žalobou na čas a tak se realizace naprosto prvního protikrizového opatření značně opozdila. V podstatě až teprve nyní pochopili možnost využít tuto nemalou pomoc od státu i další podnikatelé. Mezitím tak vláda musela navrhnout a schválit jiná protikrizová opatření. Když pak politici viděli, že jejich plán s odpuštěním pojistného firmy konečně zaregistrovaly, promptně v podstatě všechny dodatečně schválené zákony zrušili, aniž by řada z nich začala vůbec platit. Čtěte více: Janotův balíček odhalil v plné nahotě český Kocourkov.

Nakonec se však zdá, že vše dobře dopadne. Tisíce firem se rozhodlo o vrácení pojistného požádat a pokud nedojde v politickém scénáři k nějakým dalším nevyzpytatelným okolnostem (nedejbože, aby soud peníze firmě zpět odebral), peníze na boj s recesí skutečně dorazí na místo určení. A pro škarohlídy, kteří připomínají, že případnou díru v rozpočtu musí stát něčím zalepit, je tu vzkaz: Buďte v klidu, ono to manko nějaký vynechaný paragraf napraví.

Našli jste v článku chybu?

22. 1. 2010 13:39

nepodnikatel (neregistrovaný)
jasně :-)
Jenom je trochu v předstihu, nejspíš aby to všem s delším vedením včas došlo.

21. 1. 2010 12:28

mar (neregistrovaný)
madagaskarská informační služba?
Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Vitalia.cz: V SAPĚ našli nelegální porážku kachen

V SAPĚ našli nelegální porážku kachen

Měšec.cz: Sleva na dítě a manželku pro OSVČ je zpět. Ale..

Sleva na dítě a manželku pro OSVČ je zpět. Ale..

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Podnikatel.cz: Hospody a EET? Mají technické problémy

Hospody a EET? Mají technické problémy

DigiZone.cz: Flix TV: dva set-top boxy za korunu

Flix TV: dva set-top boxy za korunu

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

Lupa.cz: Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Vitalia.cz: Cena stejného léku se liší i o tisíce

Cena stejného léku se liší i o tisíce

Root.cz: Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Měšec.cz: Stavební spoření: alternativa i pro seniory

Stavební spoření: alternativa i pro seniory

Lupa.cz: Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky