Chystá se plošný zákaz kouření v restauracích a barech. Možná už od roku 2015

Hnutí ANO plánuje předložit novelu, která zakáže kouření ve všech restauracích a barech. Proti není ani nejsilnější vládní strana ČSSD.

Hnutí ANO plánuje v nejbližší době předložit novelu zákona o opatřeních před škodami způsobenými tabákovými výrobky, která zakáže kouření ve všech restauracích a barech. Proti není ani ČSSD, která by ale upřednostňovala novelu z pera ministerstva zdravotnictví, která má být projednána na konci letošního roku. O plánovaném návrhu zákona informovala před několika dny Česká televize.

Zákaz kouření zakáže jednoduchý paragraf

Ilustrační obrázek
Autor: Pixabay, podle licence: Public Domain CC0

Hnutí ANO chce od roku 2015 zakázat kouření v restauracích.

Novelu, která kouření zakáže, má na starost poslanec hnutí ANO ze Zlínského kraje Radek Vondráček. Ten pro televizi uvedl, že do zákona chce jen přidat paragraf následujícího znění: „Zakazuje se kouřit ve vnitřních prostorách zařízení společného stravování.“ Jednoduše řečeno to znamená konec kouření ve všech restauracích, barech, všude kde se prodávají potraviny. A potravina znamená jednak pokrm, ale i nápoj, doplnil pro ČT Vondráček. Příslušnou novelu chce Vondráček předložit v nejbližší době, aby mohla nabýt účinnosti už od příštího roku.

S návrhem zakázat kouření souhlasí i ČSSD, která však chce počkat na komplexní novelu zákona, kterou chystá ministerstvo zdravotnictví a která by měla přijít na vládu letos v prosinci. Vítám, že je tu jasná podpora další skupiny poslanců, se kterou můžeme počítat při našem komplexním protikuřáckém zákoně, komentoval ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

MIF16

Zákaz by mohl zruinovat vesnické hospody

Proti plánu zakázat plošně kouření v restauracích však vystoupila Asociace hotelů a restaurací, podle které je dosavadní úprava dostačující. Nyní si mohou restauratéři vybrat, zda chtějí kouření ve svých provozovnách dovolit. Podnik musí být pak označen, zda je kuřácký či nikoli a v případě smíšeného zařízení mít oddělené kuřácké a nekuřácké prostory. Plošným zákazem některá zařízení budou v nevýhodě. Vzorovým příkladem jsou čajovny, ve kterých se běžně kouří vodní dýmky, a jich se bude zákaz týkat také. Hovoříme i o pohostinstvích a hospůdkách na vesničkách. Pokud dojde k zákazu kouření, budou mít problém s klientelou, protože místní si pivo klidně dají na zahradě a zapálí si u něj cigaretu, upozornil v České televizi Václav Stárek, šéf asociace.

Čtěte také: Kouření v hospodách se zvýší, paradoxně kvůli antikuřácké novele

24 názorů Vstoupit do diskuse
poslední názor přidán 4. 6. 2015 6:39

Poradna – pokud si nevíte rady

Další poradny Nové téma

Školení: Landing page jako součást inbound marketingové strategie

  •  
    Jak vytvářet landing page do 1 hodiny
  • Jak postavit na nohy vaše současné landing page
  • Jak vyhodnocovat všechny vaše vstupní stránky webu

Detailní informace o školení Landing page jako součást inbound marketingové strategie »

Sledujte Podnikatel.cz

Facebook Twitter Google+