Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Čím si přivydělat na mateřské dovolené? Čtěte naše tipy

Autor: 631791
Tomáš Dlask

Mnoho žen na mateřské dovolené řeší, jak si přivydělat a zároveň tak nepřijít o nemocenskou dávku či později po porodu o rodičovský příspěvek. Podívejte se spolu s námi na pár nápadů, jak obohatit domácí rozpočet.

Od začátku roku 2011 došlo k výrazným změnám v oblasti pobírání mateřské. Podnikatelky si v loňském roce při splnění několika podmínek mohly měsíčně přijít až na 30 039 Kč. Nutně si však musely platit nemocenské pojištění, a to minimálně 270 dní v posledních dvou letech před nástupem na mateřskou dovolenou, z kterých ještě 180 muselo spadat do posledního roku před porodem. Ženy, které však porod teprve čeká, jsou o možnost takto vysokých příspěvků po dobu svého těhotenství v letošním roce ochuzeny. Co přesně čeká podnikatelku, která otěhotní, avšak na nemocenské pojištění si nepřispívala? Pokud si neplatila nemocenské pojištění, nárok na PPM nevznikne, sdělila pro server Podnikatel.cz Irena DleskováMinisterstva práce a soc. věcí, od narození dítěte pak bude mít nárok na rodičovský příspěvek, a to v základní výměře 7600 Kč do 9 měsíců věku dítěte a dále ve snížené výměře 3800 Kč do 48 měsíců věku dítěte. Čtěte také: Legislativní změny tvrdě dopadnou na matky podnikatelky

Peněžitá pomoc v mateřství – PPM (neboli mateřská) není rodičovský příspěvek

Řada lidí zaměňuje peněžitou pomoc v mateřství (PPM) s rodičovským příspěvkem, stejně jako mateřskou a rodičovskou dovolenou – nebo mezi nimi nerozlišuje. PPM je placený Českou správou sociálního zabezpečení, je dávkou nemocenskou, rodičovský příspěvek je ovšem dávkou sociální a je vyplácen Odborem státní sociální podpory při Úřadu práce, a to podle zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, ve znění pozdějších předpisů.

Podle tohoto zákona se vedle rodičovského příspěvku vyplácejí i následující dávky související s rodičovstvím:

  • přídavek na dítě
  • sociální příplatek
  • příspěvek na bydlení
  • dávky pěstounské péče
  • porodné

Jak si přivydělat po dobu trvání těhotenství?

Po snížení vyplácení maximální nemocenské dávky ohraničené třicetitisícovou hranicí a po upřesnění dne nástupu podnikatelky na mateřskou tak mnoha ženám počínaje novým rokem vyvstává na paměti otázka, jak se o své omezené příjmy v této době postarat, ba co více, jak je navýšit. Je nutné uvést, že pro OSVČ hlavní již není možné vykonávat samostatně výdělečnou činnost, alespoň ne do porodu dítěte. Přerušení činnosti ovšem není jediným řešením pro tuto situaci.

Vypočítejte si výši mateřské pro OSVČ za pomoci naší kalkulačky

Co provést s již zavedenou živností při těhotenství?

Žena může své podnikání přechodně přenechat osobě spolupracující (např. manželovi, ale i ostatní osobě žijící v domácnosti s podnikatelkou), mohou ji také zastat její zaměstnanci či odpovědný zástupce. Dalšími možnostmi pak jsou jiné druhy pracovně právních vztahů, než z kterého žena pobírá PPM. Nabízí se tedy taková možnost přivýdělku, při které se neodvádí daně z příjmu při zachování podmínky ustanovené v Zákoně č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů §10, či oba druhy dohod – o provedení práce, či o pracovní činnosti.Čtěte více: Dohoda o provedení práce se v roce 2011 mění

WT100

Tipy pro práci konanou mimo pracovní poměr a OSVČ hlavní:

  • kosmetické služby: Aplikace kosmetických přípravků určených pro péči o kůži celého těla za účelem zlepšení a udržování jejího vzhledu, zpomalení příznaků stárnutí (pěstící kosmetika) s vyloučením masérských postupů,
  • masérské služby: Poskytování sportovních, rekondičních a regenerační služby a regeneračních masáží (které jsou prováděné na zdravých jedincích a nenavodí léčebný proces)
  • doučování, hlídání dětí: doučování žáků a studentů, výuka jazyků, případně znakové řeči, výuka hry na hudební nástroj, výtvarného umění, aj.,
  • účetní a daňové služby: Poskytování rad v otázkách vedení účetnictví, vedení účetnictví a daňové evidence v rámci právních předpisů, zejména daňové evidence v otázkách používání účetních metod, vyhotovování účetních dokladů, sestavování účtového rozvrhu, účtování o účetních případech v účetních knihách aj.,
  • překladatelská a tlumočnická činnost: Překlady z jednoho jazyka do jiného jazyka a tlumočnická činnost pro účely cestovního ruchu, mezinárodního styku, obchodního jednání a jiné komerční účely. Tlumočení z jednoho jazyka do druhého a tlumočení do a ze znakové řeči pro účely cestovního ruchu, obchodního jednání a podobně,
  • tvůrčí činnost: (keramika, malování, šití,..),
  • ostatní práce, které nejsou uvedeny v §2 až §5 vyhlášky 288/2003 Sb. Tato vyhláška obsahuje seznam prací, které nesmí těhotná a kojící žena vykonávat.

Co po porodu? Rodič pobírající rodičovský příspěvek se musí řídit jistými pravidly

Platí, že dítě může do svých tří let navštěvovat jesle, mateřskou školu či jiná podobná zařízení nejvýše 5 dní v měsíci. Rovněž je stanoveno, že od 3 let věku může dítě v zařízení pobývat buď 4 hodiny za den, anebo 5 dnů v měsíci. Návštěva léčebně rehabilitačního zařízení, jeslí nebo mateřské školy či jiného zařízení pro zdravotně postižené děti předškolního věku je dovolena maximálně 4 hodiny denně. Zde už se nerozlišuje, jestli se o dítě stará matka či otec. Podstatné je, že rodič, který příspěvek pobírá, zajistí dítěti řádnou a celodenní péči. Postarat se o něj může například chůva, babička, kamarádka apod. Rodič, kterému náleží rodičovský příspěvek, může být třeba i v hlavním pracovním poměru nebo podnikat na živnost, atd. Čtěte také: Prorodinné zaměstnavatele čekají daňové úlevy a nižší odvody

Foto: www.isifa.com

Našli jste v článku chybu?