Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

V Cirkusu se podává káva jen na vlastní nebezpečí

Autor: 244086
Jana Bohutínská

Kavárna Cirkus sice láká dětským koutkem a veselými interiery, před konzumací zdejší kávy však Gurmán varuje. I když se chlubí nálepkou fair trade, připravují ji tu tak, že se takřka nedá pít.

Kavárna: Cirkus
Lokace: Zubatého 6, Praha 5
Typ: Nekuřácká kavárna s dětským koutkem

Nekuřácká Kavárna Cirkus je otevřená na pražském Smíchově kousek za rohem od Arbesova náměstí nebo Švandova divadla. Její výhodou může být právě to, že se v celém prostoru nekouří nebo fakt, že je tu k dispozici dětský koutek a na děti myslí i jídelní lístek. Na fair trade kávě si ale v této kavárně Gurmán nepochutnal.

Vyzkoušeno: Co podnikatelům může kavárna nabídnout?

Parkování: vzhledem k lokalitě komplikované
WiFi: ne
Kouření: ne
Příjem platebních karet: ne
Vhodné pro obchodní schůzku: ne, pokud podnikatel speciálně nehledá místo vybavené pro děti

Do Cirkusu Gurmán vyrazil s dítětem, a tak má důkaz, že děti jsou v této kavárně spokojené. Myslí na ně navíc i nabídka občerstvení. Na lístku se ocitl například také nakládaný hermelín z chráněné dílny. Dá se říci, že Cirkus hledá a poskytuje alternativu – netradiční občerstvení, nadstandardní možnosti pro děti, fair trade kávu…

Spravedlivý obchod – Fair trade je obchodní partnerství, jehož cílem je přímá a účinná podpora znevýhodněných výrobců z rozvojových zemí. Toho se snaží docílit především poskytováním „férových” obchodních podmínek pro zapojené výrobce, důrazem na dodržování základních norem pracovního práva a ochrany životního prostředí a zvyšováním informovanosti spotřebitelů o situaci malých zemědělců a řemeslníků v rozvojových zemích. Definice Asociace pro fair trade.

Za dobrou cenu, ale na vylití

Ceny jsou v Cirkusu příjemné. Mandlový dort se šlehačkou, cappuccino a jahodový nektar stály 120 korun, včetně dýška. Jenže cappuccino bylo zralé na vrácení a přímou cestu do výlevky. Špatně připravenému cappuccinu je navíc úplně jedno, jestli je z fair trade kávy nebo té „obyčejné”, neférové. V espressu, ze kterého personál cappuccino připravil, bylo příliš vody, nafouklá a pomalu splaskávající pěna posypaná skořicí na něm plavala jako pěna z jaru ve dřezu po umytí nádobí. Vizuálnímu dojmu odpovídala chuť, v tomto případě spíš nechuť. Je to horší o to víc, že na svých internetových stránkách se kavárna prezentuje jako místo, kde si můžete dát skvělou kávu. To by si o ochutnaném cappuccinu mohl myslet snad jen ten, kdo si v životě ke kávě ani nepřičichl a neochutnal ji ani špičkou jazyka.

Cirkus káva

Češky a Češi sice nejsou žádnými přeborníky v konzumaci kávy, přesto spotřeba kávy v Česku roste. Někdy je však až s podivem, co jsou v kavárnách a restauracích ochotní bez mrknutí oka vydávat za „špičkovou” kávu (a co jsou zřejmě hosté také ochotní běžně bez protestu vypít)… A může za to nezkušený a netrénovaný personál. Vždyť až ze dvou třetin se na kvalitě výsledného šálku kávy podílí její příprava přímo v kavárně či restauraci.

Dort byl sice dobrý, ale zas ničím výjimečný, takže suma sumárum, takovou objednávku by bylo možné udělat kdekoliv jinde.

Cirkus dort

Chaos s barevnými zvířátky

Personál je v Cirkusu spíše zmatečný než profesionální. Nejdřív si nás nikdo nevšímal, pak se u nás obsluha střídala a ptala se, co si dáme, když už jsme si dávno objednali u někoho jiného. Stoly zřejmě nemá rozdělené a obsluhuje bez ladu a skladu. K dobru mu ale lze přičíst, že při odchodu s kočárkem ochotně přiskočil a pomáhal, i když je ke schodu do kavárny připevněný nájezd pro kočárky a maminka by zřejmě odchod zvládla se ctí i sama.

Anketa

Preferujete kuřácké nebo nekuřácké kavárny?

Pokud chtějí hosté trochu klidu, mohou si sednout do první místnosti u baru. V zadní části je dětský koutek a když se tu děti rozparádí, není slyšet vlastního slova. Na pohovce u baru se při Gurmánské návštěvě jedna slečna dokázala soustředit na výuku angličtiny, při troše dobré vůle tady tedy lze evidentně projednat i obchodní věci, respektive i něco jiného než zoubky, první krůčky nebo školkové problémy ratolestí.

Tip Content early

Interiér kavárny uspokojí všechny, kteří mají rádi veselé kavárenské prostředí. Stěny totiž pokrývají originální barevné obrázkové malby zvířat a cirkusových motivů. Ty se táhnou z dětského koutku až na toalety, které jsou čisté a vybavené pro děti.

Cirkus dětský koutek

Při hodnocení Kavárny Cirkus izolovaně by se možná ještě daly přimhouřit oči s tím, že jde o kavárnu hlavně pro děti a těm se tu zřejmě líbí. Jenže při srovnání s již hodnoceným a k dětem přátelským Kafé Kakao akcie Cirkusu strmě klesají a nezbývá, než Kavárně Cirkus (otevřené ve všední dny od 9 do 22 hodin, v neděli od 13 do 20 a v sobotu k dispozici pro soukromé akce) udělit pouze dvě Gurmánské hvězdičky. A s dětmi i na schůzku jít příště raději jinam.

Gurmán - hodnocení 2

Dvě hvězdičky

Dvě hvězdičky vyjadřují, že v restauraci/ka­várně hodnotitelé zaznamenali více pochybení respektive nedostatků, a to většinou alespoň ve dvou sledovaných oblastech (objednávka, obsluha, interiér, služby).Další pravidla hodnocení
Našli jste v článku chybu?
23. 3. 2009 20:50
Berenika (neregistrovaný)
Vážená paní Bohutínská, je mi líto, že Vám u nás v kavárně kafe nechutnalo. Naši hosté si kávu často chválí a někteří k nám chodí právě jen kvůli ní. Z článku je zřejmé, že jste kavárnu navštívila v odpoledních hodinách, kdy byl silný nápor hostů s dětmi. Náš personál se snaží objednávky vyřizovat rychle, může se stát, že to ve vašem případě bylo na úkor kvality pěny na cappuccinu. To samozřejmě není omluva a věřte, že tento exces prověřím a doufám, že se nebude opakoval. Dovolte mi, abych já z…
16. 7. 2009 10:01
Petula (neregistrovaný)
Pane Kubecek, autorka napsala dobre a trefne. A jestli potrpite na strohe a nezazivne texty, musite jit cist holt jinam. Nabot napr.pouzity vyraz u kavy"pena jako z jaru..." je opravdu trefny a mnohokrat pravdivy.