Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Co s fakturou, kterou jste vystavili letos, ale peníze dostanete až v roce 2016?

Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Jan Molín

Do kterého zdaňovacího období zahrnout příjem dle faktury, kterou jste vystavili v prosinci 2015, ale která bude uhrazena až v roce 2016? Radíme v poradně.

Dotaz z poradny

Jsem OSVČ, podnikání mám jako hlavní samostatně výdělečnou činnost. Příjmy mám pouze z Česka. Nejsem plátce DPH, nejsem ani identifikovaná osoba podle zákona o DPH. Nevedu daňovou evidenci, výdaje uplatňuji paušálem.

Chci se zeptat, do kterého zdaňovacího období (v přiznání k dani z příjmů fyzické osoby) mám zahrnout příjem dle faktury, kterou jsem vystavil v prosinci 2015, ale která bude uhrazena až v lednu 2016.

Ještě pro úplnost: Za předpokladu, že pro zdaňovací období je rozhodující datum uhrazení částky, měl bych se orientovat podle bankovního výpisu. Na bankovním výpisu jsou u některých položek dvě data – „Provedeno“ a „Zaúčtováno“ (obvykle o den později). Které z nich je pro výše zmíněný problém směrodatné?

Poradna s daňovým poradcem

Zeptejte se, jak na daňové přiznání. Odpovídá Jan Molín, spolupracovník serveru Podnikatel.cz, daňový poradce a partner poradenské společnosti MIVO s.r.o.

 

Odpověď

Ilustrační obrázek.
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek.

Z vašeho dotazu vyplývá, že uplatňujete výdaje dle ustanovení § 7 odst. 7 zákona o daních z příjmů, kde je uvedeno, že poplatník může uplatnit výdaje procentem z příjmů. Pokud tedy příjem z faktury vystavené v prosinci 2015 obdržíte až v lednu 2016, patří tato úhrada až do zdaňovacího období 2016.

Kdybyste ovšem zdanil daný příjem už v daňovém přiznání za rok 2015, finanční úřad po Vás určitě nebude chtít opětovné zdanění v roce přijetí částky, v těchto případech vycházíme z ustanovení § 23 odst. 4 písm. d) zákona o daních z příjmů: do základu daně se nezahrnují „částky, které již byly zdaněny podle tohoto zákona u téhož poplatníka…“

Ohledně bankovních výpisů je důležité datum zaúčtováno, protože až v tuto chvíli odcházejí peníze z vašeho účtu na účet příjemce a naopak.

Našli jste v článku chybu?
1. 1. 2016 16:01
Petr (neregistrovaný)

Pro srovnání, v této (starší) diskusi http://www.sagit.cz/info/diskuse-tema.asp?cd=7&typ=r&detail=30629 je na to přesně opačný názor, že tedy něco takového udělat nejde.

No a teď si vyberme, že ...

1. 1. 2016 13:11
Petr (neregistrovaný)

Z té odpovědi vyplývá, že faktura vydaná v roce 2015 (zaplacena například až na konci roku 2015, takže díky pomalosti bank zaúčtovaná u příjemce až na začátku roku 2016), může být považována za zaplacenou v roce 2015 a za toto období zdaněna ? Jak chcete toto vysvětlovat úřadům, když to pak nesedí s výpisem z banky ?

Obávám se, že podobný postup by vedl k tomu, že úřady označí daňovou evidenci za neprůkaznou se všemi důsledky.