Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

ČSSZ si došlápla na zaměstnance na neschopence a nešetřila postihy

Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Michael Hovorka

Česká správa sociálního zabezpečení pravidelně kontroluje zaměstnance na neschopence. V posledním čtvrtletí zkontrolovala každého desátého.

Ve třetím čtvrtletí tohoto roku si Česká správa sociálního zabezpeční (ČSSZ) tvrdě došlápla na pojištěnce, kterým doktor vystavil neschopenku. Provedla 118 a půl tisíc kontrol a rozdala přes 2 a půl tisíce postihů. Nejvíce hříšníků bylo v Plzeňském kraji, kde ČSSZ zaznamenala celkem 380 postihů. Naopak nejméně postihů bylo v Praze. Zkontrolován byl téměř každý desátý pojištěnec, který byl na neschopence.

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek

Neschopenku vypisuje ošetřující lékař v případě pracovní neschopnosti. Kontroly pak provádí pověření pracovníci okresních správa sociálního zabezpečení (OSSZ). Při vystavení neschopenky je pojištěnec povinen sdělit lékaři platnou adresu, kde se bude v průběhu nemoci vyskytovat. Na tomto místě se musí i zdržovat, ven lze vyjít pouze v časech vymezených lékařem v rámci povolených vycházek.

Čtěte také: OSVČ na neschopence. Hloupost, nebo se to může vyplatit?

Pokud dorazí kontrola, musí pojištěnec poskytnout součinnost k jejímu provedení, například mít funkční a označený zvonek. Zaměstnavatel má právo provádět v prvních 14 dnech pracovní neschopnosti kontrolu sám, ale zároveň se může obrátit s žádostí o kontrolu přímo na OSSZ.

Ta může v případě porušení léčebného režimu snížit nebo úplně odebrat náhradu mzdy, stejně tak může v prvních 14 dnech učinit zaměstnavatel.

Čtěte také: Náhrada mzdy se v roce 2015 zvyšuje, dobrovolné pojištění se ruší

Přehled kontrol a postihů

Našli jste v článku chybu?
6. 11. 2015 12:43
Karlík (neregistrovaný)

Naopak hodně lékařů napíše neschopenku "jen tak", zrovna nedávno přišel jeden zaměstnanec, že potřebuje na měsíc volno, pokud ne tak se hodí marod, šéf odmítl a skutečně jak potřeboval neschopenku, tak ji měl. Ale jestli chcete platit výrazně víc na nemocenské pojištění, tak se ty kontroly mohou klidně zrušit, oni jenom chrání peníze které nemocensky pojištění odvádějí. Mě spíš vadí, jak jsem se doslechl, že různé kulišárny jak zneužívat nemocenské jsou ochotni poradit i zaměstnanci samotné ČSSZ…

6. 11. 2015 12:27
Lada (neregistrovaný)

Bohužel, to že doktor neschopenku "nevydá jen tak" není pravda. Už jsme několikrát měli ve firmě problém se zaměstnanci, kteří si našli jiné zaměstnání a chtěli skončit u nás ze dne na den. Vždy to dopadlo stejně. Když šéf trval na tom, že nejprve za dotyčného pracovníka potřebuje najít náhradu a poukázal na dvouměsíční výpovědní lhůtů, tak do druhého dne zaměstnanec naklusal s neschopenkou. A doktor či doktorka ho vždy nechal/a "marodit" až do konce výpovědní lhůty. Přitom dotyčný "nemocný" vůb…